Reklam

Antalya 2’nci Uluslararası Yörük Festivali kutlandı

06 Mayıs 2016 - 21:05 - Güncelleme: 06 Mayıs 2016 - 21:08

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, Antalya Yörükler Derneği ile birlikte organize ettiği 2’nci Uluslararası Yörük Festivali, coşkuyla kutlandı.  Cumhuriyet Meydanı ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında düzenlenen kortejle başlayan festivale Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Antalya milletvekilleri Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, Muratpaşa belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya Yörükler Derneği Başkanı Abdullah Duman, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı(AESOB) Adlıhan Dere ve çok sayıda vatandaş Yörüklerin coşkusuna ortak oldu.

 

Yörük ateşi gösteri yaptı

Yörük Festivali’ne Türkiye’nin birçok ilinin yanı sıra Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Kazakistan, Dağıştan ve Azerbaycan’dan gelen Yörükler de katıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, festivale katılan grupları boyunlarındaki poşu ile selamlarken Gaziantep’den gelen Halk Oyunları Ekibi ile selfie çektirdi. Bakan Çavuşoğlu, daha sonra gösterileri izledi. Cumhuriyet Meydanı’nda siyasilerin katılımının ardından başlanan etkinliklerde ilk olarak Yörük Ateşi adlı grup meydanda gösteri yaptı.

 

Vatandaştan sevgi gösterisi

 Daha sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı meydanda sahne aldı. Yörük Ateşi ve Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından Göç Duası yapıldı. Duanın ardından protokol ve festivale katılan gruplar, Yörük göçünü temsilen tramvay yolu üzerinden Karaalioğlu Parkı’na kadar yürüdü. Vatandaşlar, yol boyunca bakan, milletvekili ve belediye başkanlarına sevgi gösterisinde bulundu.  Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Belediye Başkanı Menderes Türel ve milletvekilleri festival Korteji ve Yörük Göçü ile belediye önüne kadar yürüdü.

 

Dombra’nın besteci festivalde

Türkiye ve Dünya’da ‘Dombra’ isimli çalgısı ve aynı adla seslendirdiği halk şarkısıyla tanınan Kazak sanatçı Aslanbek Sultanbekov da Yörük Festivali’nde Antalyalılarla buluşacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la özdeşleşen Dombra’nın bestecisi ve yorumcusu olan Sultanbekov, 8 Mayıs Pazar Günü saat 16.15’te Düzlerçamı’nda sahneye çıkacak. Azeri sanatçı Zamın Necefov ile Dağıstanlı halk sanatçısı Ahmet Ahmedov da festival kapsamında birer konser verecek.

İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı
STATHAM'DAN, İKİNCİ HAFTA' PAYLAŞIMI
STATHAM'DAN, İKİNCİ HAFTA' PAYLAŞIMI