POP’un nedenlerini açıkladı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Doktor Abdulaziz Akkaya, pelvik organ sarkmasına(POP) dikkat çekerek, “Bu durum kadında idrar kaçırma, tutuk idrar yapma, pelvik bölgede rahatsızlık ve sarkma hissi, yürürken zorlanma, sık idrar yolu iltihapları ve cinsel işlev bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilir” dedi


POP’un nedenlerini açıkladı

Organ sarkmasının kadınlarda çatı kemikleri içinde bulunan organların normal yerine göre daha aşağı bir pozisyona yer değiştirmesi olduğunun altını çizen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Abdulaziz Akkaya, “Bu durum, organları yerinde tutan kas veya bağ dokularının zedelenmesinden kaynaklanır. Kas ve bağ dokularının zedelenmesinin ana nedeni gebelik, doğum ve özellikle vajinal yoldan normal doğumlardır. Zedelenmenin etkileri menopoz ve yaşlanma ile daha belirgin hale gelir. Kadında mesane (idrar kesesi), rektum (kalın bağırsağın en son kısmı), rahim ve bağırsağın herhangi bir kısmının birlikte veya tek olarak vajenin (kadın yolu) ön, arka duvarı veya kubbesinden sarkması pelvik organ sarkması (POP) olarak adlandırılır. Bu durum kadında idrar kaçırma, tutuk idrar yapma, pelvik bölgede rahatsızlık ve sarkma hissi, yürürken zorlanma, sık idrar yolu iltihapları ve cinsel işlev bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabilir” dedi. Organ sarkmalarında birden fazla organın aynı anda etkilenebileceğini anlatan Op. Dr. Akkaya, “Sarkma, belli aşamalar halinde ortaya çıkar. Hafif olgularda organlar çok az miktarda aşağı yer değiştirmiştir. Ciddi olgularda ise yer değiştirme çok daha fazladır” dedi.
 


Çok sayıda zor doğum yapma

Rahim sarkması, mesane sarkması, kalın bağırsak sarkması, vajina cebinin sarkması ve ince bağırsak sarkması hakkında bilgi veren Akkaya, “Rahim, vajina içinde aşağı doğru yer değiştirir. Ciddi olgularda rahim vajinadan dışarı tamamen çıkabilir. Rahim genellikle beraberinde mesane, kalın barsak ve ince bağırsaklar ile birlikte sarkar. Mesane vajina ön duvarında bir şişlik meydana getirerek aşağı doğru sarkar. Ciddi olgularda mesane vajina ön duvarını da sürükleyerek tamamen dışarı çıkabilir. Genital organlarda sarkma özellikle çok sayıda zor doğum yapmış kadınlarda görülür. Uzun süren doğumlar genital organları yerinde tutan bağların uzaması, bazı bölgelerden yırtılması ve böylece organları yerinde tutma işlevlerinin azalmasıyla sonuçlanır. Sezaryen ile doğum yapmış olan kadınlarda ve hiç doğum yapmamış kadınlarda sarkma daha ender görülür. Mesane sarkması, rahmi alınmış bir kadında da görülebilir. Bu durumda vajina cebi ile birlikte dışarı sarkabilir. Mesane sarkması, özel bir tip idrar kaçırması ile sonuçlanabilir. Öksürme, hapşırma ve gülme ile idrar istemeden kaçırılabilir. Kalın bağırsak vajina arka duvarında bir şişlik meydana getirerek aşağı doğru sarkar. Ciddi olgularda kalın bağırsak vajina arka duvarını da sürükleyerek tamamen dışarı çıkabilir. Bu, genellikle rahim sarkması ile birlikte olur. Kalın bağırsak sarkması, rahmi alınmış bir kadında da görülebilir. Bu durumda vajina cebi ile birlikte dışarı sarkabilir. Organ sarkması, rahim alınmış kadınlarda da görülebilir. Vajinanın tepesi bir şişkinlik oluşturarak dışarı sarkar. Ciddi olgularda vajinanın tepesi tamamen dışarıya çıkmıştır. Vajina cebi, beraberinde mesane, kalın barsak veya ince bağırsağı da dışarı sürükleyebilir. Rahmi alınmış hanımlarda ince bağırsaklar vajina cebini de beraberinde sürükleyerek aşağı doğru yer değiştirebilir. İnce barsak sarkarken genellikle beraberinde mesane ve kalın bağırsağı da sürükler” şeklinde konuştu.

Gamze KÖKTAŞ