Yazıcı: Esnaf şehrin vitrinidir

Vali Ersin Yazıcı AESOB Başkanı Adlıhan Dere ile Yılın Kalfası ve Yılın Çırağını makamında kabul edip başarılarının devamını diledi. Esnafın toplumun şah damarı olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Esnaf şehrin vitrinidir, kimliğidir, pusulasıdır” dedi.


Yazıcı: Esnaf şehrin vitrinidir

Vali Ersin Yazıcı AESOB Başkanı Adlıhan Dere ile Yılın Kalfası ve Yılın Çırağını makamında kabul edip başarılarının devamını diledi. Esnafın toplumun şah damarı olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Esnaf şehrin vitrinidir, kimliğidir, pusulasıdır” dedi.
 
Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen görüşmede Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere’ye Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan, Birlik Başkan Vekilleri Bayram Dal ile Mehmet Ali Gülaçtı, Denetim Kurulu Üyesi Ali Çalışkan Genel Sekreter Mehmet Işıldağ, Türkiye’de de Yılın Kalfası seçilen Ali Korkmaz ve Antalya’da Yılın Çırağı seçilen Metin Can Aslan eşlik etti.
 
Bu anlayışın bir parçası olmaktan gurur duyuyorum
Ziyarette Ahiliğin önemine değinen Vali Ersin Yazıcı; “Ahilik; sevgi, hoşgörü, yardımlaşma, dayanışma ve güzel ahlak öğretilerinin sanat ile sentezlenmesidir. Ahilik, bir meslek örgütü olmanın çok ötesindedir. Evet Ahilik Teşkilatı ‘Usta, kalfa, çırak’ ilişkisiyle eğitimi, istihdamı ve üretimi en güzel şekilde tesis etmiştir. Eğitimi, hayat boyu süren bir faaliyet olarak düşünmüş ve mesleki eğitim ile ahlaki eğitimi çok güzel harmanlamıştır. Ama aynı zamanda Ahilik her şeyden önce bir manevi terbiye ocağıdır. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli'nin; Ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde esnaf ve sanatkârlarımıza yol gösterdiği gibi uygar dünya ülkelerine de örnek olmuştur. Esnaf ve sanatkârlarımız, Ahilik teşkilatının öğretilerini yaşam felsefesi kabul etmiş, muhtaç ve ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanında yer almıştır. Ben de bir esnaf çocuğu olarak; topraklarımızda yaşamış, insanlarımıza birçok konuda örnek olmuş ve yol göstermiş olan bu anlayışın bir parçası olmaktan daima gurur ve mutluluk duydum.” dedi.
 
İslam ahlakı ve Türk kültürünün sentezi olan Ahilik anlayışının yaygınlaştırılması ve yaşatılması için elinden geleni yapmanın gayreti içinde olacağını belirten Vali Yazıcı: “Ahilik müessesini dünya milletlerine en doğru şekilde anlatmak, bu kutsal emaneti sonraki nesillere aktarmak bizlerin en önemli görevlerindendir. Sanatın, ticaretin, mesleğin olgun kişiliğin ve güzel ahlakın doğrulukla yoğrulduğu ve kökleri çok eskilere uzanan en önemli geleneklerimizden olan Ahilik, aynı zamanda toplumsal kimliğimiz açısından da daima sahiplenmemiz gereken çok özel bir kültürümüzdür. Bilim, ahlak ve çalışma prensiplerine dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca; karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü, dayanışma ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve zanaatkârlar yetiştirmiştir. Temele aldığı sarsılmaz değerleri ile Ahilik geleneğinde; hizmette mükemmellik, dürüstlük, doğruluk, iyilik ve saygı ilkeleriyle sağlam ve dayanışmacı bir ortak yaşam sürdürülmüştür. Türklerin en köklü geleneklerinden biri olan bu teşkilat, kültürümüzde meslek etiği ve çalışma disiplinini oluşturmuştur. Sizlerin de günümüzün ahileri olarak ne kadar büyük bir sorumluluğu omuzlarınızda taşıdığınızı bilmenizi istiyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Bizleri Gururlandırıyor ve Umutlandırıyorsunuz
Esnafın toplumun şah damarı olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı; “Esnaf şehrin vitrinidir, kimliğidir, pusulasıdır. Esnafı dürüst ve düzgün olan bir milletin geleceği de garanti altındadır. Ne mutlu ki AESOB bu geleneği sürdürmek adına çok önemli çalışmalar yapıyor. Türkiye’de Yılın Kalfasının Antalya’dan seçilmesi de bizleri ayrıca gururlandırdı. Bir o kadar da yarınlarımız için umutlandırdı. Ben Ali’nin nezdinde tüm esnaf ve sanatkarlarımızı kutluyorum. Şehrimize kazandırılan bu başarının diğer çırak ve kalfalarımıza da örnek olacağını ve daha nice gencimizin mesleğini layıkıyla yaparak ödüle layık görüleceğine yürekten inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
Görüşmede Vali Yazıcı’nın Antalya’nın Ahi Babası olduğunu belirten AESOB Başkanı
Adlıhan Dere, Vali Ersin Yazıcı’ya Ahilik Kaftanı giydirdi. Elmalı Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı, saraçlık mesleğinde 55 yıllık kıdemi bulunan 81 yaşındaki Osman Kaya Antalya’da Yılın Ahisi seçildi. Antalya Madeni Eşya Sanatkârlar Esnaf Odasına kayıtlı, tornacılık mesleğinde 4 yıllık kıdemi olan Ali Korkmaz hem Antalya’da hem de Türkiye genelinde yılın kalfası olarak seçilmiştir. Ayrıca Türkiye’de 1966 yılından bu yana düzenlenen ahilik etkinlikleri kapsamında Antalya’dan Türkiye çapında seçilen ilk isimdir. Ali Korkmaz’ın 2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı kapsamında ödüle layık görülmesi de Antalya’yı ayrıca gururlandırmıştır. Kırşehir’de gerçekleşen 2021 UNESCO Ahi Evran Anma Yılı etkinliklerinde Antalya Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Adlıhan Dere, Antalya ve Türkiye genelinde Yılın Kalfası seçilen Ali Korkmaz ile birlikte Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ‘Yılın Kalfası Paketi’ni teslim almıştır. Kaş Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na kayıtlı 2 yıldır mobilyacılık mesleğini icra eden 16 yaşındaki Metin Can Aslan ise yılın çırağı seçilmiştir.

Haber Merkezi