Reklam

2021 turizm trendleri: Doğa ve lüks

28 Aralık 2020 - 16:17 - Güncelleme: 28 Aralık 2020 - 18:20

Turizmdatabank, dünya turizm uzmanlarının görüşlerine göre 2021 yılı turizm sektöründeki trendleri belirledi. Covid-19 sonrası turistlerin daha da talepkar hale geldiği belirlenirken, trendler içinde lüks turizm ürünleri ile doğa gezilerine eğilim yer alıyor.
 
Turizm yatırımcıları, işletmeciler ve turizm profesyonellerine bilgi, rapor, data ve araştırma sunan Turizmdatabank, 2021'de turizm sektörünün nelere bakacağı konusunu ele aldı. Turizmdatabank'ın araştırmasına göre, turizm sektörü 2020'de yaşanan kısıtlamaların ardından, aşının salgını durdurması, ekonomilerin insanların ayakta kalmasını yeniden sağlamasıyla seyahatin hızla artması bekliyor.
 
Turizmci Haziran'a odaklandı
Sektörün toparlanma zamanı için tahminleri ise 2021'in üçüncü çeyrek başına (haziran) odaklanıyor. Ancak her şey olumlu gitse dahi, turizmi korumak için yapılan yardım ve desteklerin yanında turistlerin bu yeni aşamadaki davranışını anlamak en temel konu olacak. Çünkü onlar en yüksek faydayı elde etmek isterken, turizmciler de ayakta kalmaya çalışacak.
 
Turist daha talepkar hale geldi
Covid-19 sonrası turistlerin daha da talepkar hale geldiği belirlenen araştırmaya göre, konfor ve hizmetlere ek olarak sağlık, sosyal mesafe veya özgürlük gibi başka faktörlerin öne çıktığı belirlendi. 'Safe Tourism' ile sağlıkla ilgili önlemleri zamanında alan ve başarıyla uygulayan Türkiye'nin, 2021'nin yükselen ülkesi olması bekleniyor. Aşının uygulamada başarı ve yaygınlık kazanmasıyla bugünkü birçok kriterin anlamsızlaşacağı ve ortadan kalkacağı da düşünülüyor.
 
Beklenen trendler
2021 turizm yılına hakim olması beklenen trendler ise şöyle sıralandı: "Aşılar ve farklı aşıların popülasyon üzerindeki etkisi. Kamu yardımları, finansman ve ekonomik mali yardımların uyumlu çalışması. Otellerin kapatılması veya satışı, hayatta kalan işletmelerin stratejisinde nelerin değişeceği. Turist kitlesinin tüketim davranışındaki değişimler ve ürün bazında dalgalanmalar. Şirketlerde verimliliğe odaklanma ve teknolojilerin benimsenme oranında artışların dijitalleşmeye bakışı değiştirmesi. Robotlaşma, 5G vb diğer teknolojik yeniliklerin yaygınlaşması.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi