Reklam

500 MİLYON DOLAR KAYIP

13 Nisan 2021 - 18:03

Rusya'nın Türkiye ile arasındaki uçuşları 45 günlüğüne kısıtlaması, turizm sektöründe üzüntüyle karşılandı. Antalya'daki turizm yetkilileri kriz masasında konuyu görüşürken 45 günlük sürede 533 bin rezervasyonun iptali ve yaklaşık 500 milyon dolarlık kaybın yaşanacağı kaydedildi.
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, dün akşam saatlerinde Türkiye ile Rusya arasındaki havayolu ulaşımında, 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında kısıtlamaya gidileceğini duyurdu. Turizm sektöründe lokomotif millet olan Rusların sezonun tam da hareketlendiği bu günlerde rezervasyon iptalleri, sektör temsilcileri tarafından üzüntüyle karşılandı. Kararın alındığı saatlerden bu yana sektör temsilcileri konuyu görüşmek üzere kriz masası kurdu. Turizm kenti Antalya'daki otel genel müdürleri kararı değerlendirmek için toplantılar yaptı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, alınan kararı bir kısıtlama olarak değil, bir kapatma olarak gördüğünü söyledi. 45 gün boyunca sadece İstanbul- Moskova arası haftada iki gün çalışanlar için uçuşa izin verilmesi kararını doğru bulmadıklarını da ifade eden Yavuz, “Gerçekten bu kısıtlama çok uzun bir süre. Uçaklar boş gelip buradaki turistleri alıp gidecek. Hızlı alınan bir karar oldu. Bu kararın pandemiyle ilgili olup olmadığıyla ilgili de emin değiliz. Böyle niyeti olan 45 günlük değil, 2 haftalık periyotlar yapardı" dedi.
 
Karar siyasi, kayıp 500 milyon dolar
Kararın siyasi temelde alındığını ifade eden Recep Yavuz, Ukrayna ile Rusya arasında arabulucu rolünü üstlenmeye çalışan Türkiye'ye karşı alınmış siyasi karar olduğunu söyledi. 45 günlük süre içerisinde 500 bine yakın rezervasyon iptali ve yaklaşık 500 milyon dolarlık kayıptan söz eden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz şöyle konuştu: “Rusya Ukrayna arasındaki gerilimde mantıklı bir çözüm üretmek için ortaya koyduğumuz tavır nedeniyle alınan siyasi karar gibi geliyor bana. Rusya'da da pandemi durumu aynı. Rusya'da insanlar aşı dahi olmuyor. Antalya turizmi yüzde 65 oranında Rusya turizminden pay alıyor. Zaten Avrupa ile ilgili sıkıntılar gündemdeyken turizmciler Rusya'ya endekslemişti. Rusya yetkilileri ile Mısır'daki turizm yetkililerinden bir gün önce 'engeller kalktı' diye bir açıklama yapılmıştı. Bu sezon Mısır, Dubai ve Yunanistan'a yönlendirmek gibi bir niyetleri var diye hissediyorum. 500 milyon dolarlık bir kayıp yaşayacağız." Yavuz, Ukrayna ve doğu Avrupa ülkelerinden gelecek turist sayısının turizm sektörünü ayakta tutacak sayılara ulaşmayacağını da sözlerine ekledi. Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege de karar tepki gösterip siyasi temelle alındığını söyledi. Antalya'da yaşayan Rus Kültür Derneği Başkanı İrina Balcı da kararı şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.
 
Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TTGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) yönetim kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Rusya'nın sınırları kapatmasının turizm açısından olumsuz bir durum olduğunu söyledi.
Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz, Rusya'dan gelen haberin tüm turizmcileri üzdüğünü vurguladı.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaymakam Çimşit'ten dolandırıcılık uyarısı
Kaymakam Çimşit'ten dolandırıcılık uyarısı
Gecekonduda yangın çıktı
Gecekonduda yangın çıktı