Airsoft’a ilgi artıyor

Ülkemizde de büyük ilgi gören Airsoft sporu, şehir ve iş hayatının sıkıcı ve stres dolu yaşantısından uzaklaşmak isteyenlerin ilgisini çekiyor.

21 Ocak 2021 - 17:45

Airsoft, bir çok ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yayılıyor. Airsoft’a her yaş grubundan insanlar ilgi gösteriyor. Paintball’a oldukça benzeyen Airsoft’un en büyük farkı ise daha gerçekçi silahlarla oynanması ve oyun sırasında oyuncuların tam askeri teçhizatlı olmaları. Oyuncuların oyuna dahil olabilmeleri için koruyucu gözlük gibi ekipmanları kullanmaları gerekiyor. Gözlüğe ek olarak, gerçekçiliği arttırmak ve oyun sırasında rahat etmek için miğfer, hücum yeleği, eldiven, kamuflaj ve daha birçok ek ekipman kullanılıyor.Antalya’da Airsoft Tactical Sport Game tarafından hayata geçirilen strateji ve aksiyon sporunda oyuncular gerçek askeri techizatları giyerek hazırlıklarını tamamladıktan sonra gerçek silahların ağırlık ve şekil olarak birebir replikaları ile oyun alanına dahil oluyorlar.
 
Rakip oyunculara boncuk atıyor
İki takıma ayrılan oyuncular oyun alanında belirlenen senaryo üzerinden heyecan ve adrenalini yaşamaya başlıyor. Oyuncuların en çok tercih ettiği senaryoların başında ise Death Mach (Ölüm maçı) geliyor. Bu senaryoda oyun alanında dağılan takımlar rakip oyuncuları boncuk atan Aifrsoft silahları ile vurmaya çalışıyorlar. Vurulan oyuncu oyun dışı kalırken, son canlı oyuncunun kaldığı takım oyunun galibi oluyor. Death Mach’ın yanı sıra en fazla ilgi gören diğer senaryolar arasında ise bir takımın belirli bir alanı savunduğu kale koruma, koruma altındaki bir kişinin rakip takım oyuncularından korunarak güvenli alana götürülmesi senaryosu üzerine kurulu olan VIP Koruma ve bir grup tarafından rehin alınan kişinin kurtarılması üzerine dayalı olan rehine kurtarma operasyonu geliyor.
 
Plastik toplar kullanıyor
Airsoft’u Antalyalılarla buluşturan Airsoft Tactical Sport Game’in yetkilileri Emre Pektaş ve Ercan Kacak, Türkiye’de Airsoft’un yeni yeni yayılmaya başladığını ve yakın zamanda patlama yapacağına inandıklarını söyledi. Airsoft silahlarının 6 milimetrelik plastik toplar attığını belirten Emre Pektaş, “Gerçek silahlara benzeyen bu oyuncakların attıkları şeyler her ne kadar plastik toplar olsa da, bu topların silahın namlusundan çıkış hızları saniyede 120 metreden daha fazla hıza rahatlıkla ulaşabiliyor” diye konuştu.
 
Askere eğitim veriyorlar
Dünyada birçok askeri birliğin bu oyuncakları satın alarak askerlere eğitim verdiğini vurgulayan Ercan Kacak ise, “Dünyanın birçok ülkesinde özel kuvvetler bu oyuncaklarla eğitim alıyor, zaten bu sporun çıkma nedeni bu. Paintball’a oldukça benzeyen bu sporun en büyük farkı, orjinali ile aynı ağırlığa ve yapıya sahip replika silahlarla oynanması ve oyun sırasında oyuncuların miğfer, hücum yeleği, eldiven, kamuflaj ile tam olarak askeri teçhizatlı olmaları. Oyuncular iki takım halinde belirli senaryolar üzerinden iş hayatının ve şehrin stres dolu yaşantısından uzaklaşarak heyecan ve adrenalin dolu vakit geçiriyorlar” şeklinde konuştu.

Murat ESENTEKİN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya iktidar merkezi olacak 
Antalya iktidar merkezi olacak 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon