Antalya Güvenli Kent

Antalya Güvenli Kent

17 Ekim 2018 - 09:56

Yurtdışındaki arkadaşlarımız ve tanıdıklarımız ile de bol bol Antalya üzerine sohbet ediyoruz.

Amacımız bu sohbetler esnasında her birini turizm elçisi gördüğümüz gurbetçi komşularımızın turizm tercihlerinin Antalya olması yönündedir. Sadece turistik olarak Antalyamızı gezmeleri değil istediklerimiz aynı zamanda örneğin sporcu gurbetçiler varsa tercihlerinin ilerleyen dönemlerde Antalya takımları olmasıdır. Veya sosyal sorumluluk projelerinde yurtdışında yaşayan gurbetçi komşularımızın Antalyamızı tercih etmesidir.

Sosyal sorumluluk projeleri derken örneğin engelliler ile ilgili konularda sık sık Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Döşemealtı ilçesinde kurulan Özel eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi de sohbetimizin konusu içerisinde geçiyor. Özellikle yurtdışında yaşayan engelli insanların da tatil için tercihlerinde Antalya'nın yer alması temennimiz.

Sonuçta baktığınız zaman Antalya da Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan engelli plajları da bu özel insanlara verilen değeri ifade ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Avusturya da yaşayan bir hemşerimiz ile sohbet ederken bir soru sordu. Bu hemşerimin evladı sporcu olarak Antalya'ya gelmeyi düşünüyordu. Dedi ki "çocuğum daha 19 yaşında Antalya güvenilir bir kent mi?"

Cevabını hemen verdim. "sizin yaşadığınız Viyana'dan daha güvenilir bir yer". Önce soruyu anlamamıştım. Sonra dedim ki nasıl yani? Yani biz televizyonlarda örneğin Müge Anlı da yaşanan olaylara bakınca ve bunlarda da Antalya da yaşananları görünce korkuyoruz dedi.

O hemşerim bu soruyu sormakta haksız mı?

Kesinlikle değil. Üstelikde bu hemşerimle Antalyamız da çok güzel işleri de yapmayı planlıyoruz. Örneğin ses getirecek sosyal sorumluluk projeleri yapmayı tasarlıyoruz. Ama bizim ulusal kanallar bakın Antalya ile ilgili haberler yaparken nasıl bir yaralamaya sebep oluyor. Antalyamız gibi bir dünya kentinin adını nasıl imaj anlamında yaralıyor. Aslında o ben ülkem içinde birşeyler yapmak istiyorum diyen o gurbetçi komşumuzun içine evladını göndermek konusunda sıkıntılara sebep olabiliyor.

Antalya da yayın yapan yerel basın temsilcileri bu konularda uzun zamandır duyarlıdır.

Kentin imajına zarar gelecek noktalarda kesinlikle bu tarz haberler yapılmasına müsade edilmez. Çünkü bu kentte yaşayanlar ekmeğine zarar verecek olayları haber yaptırmaz. Ama ulusal basında çıkan bu tarz yani Müge Anlı tarzı haberler beraberinde algı problemini de getirebiliyor. Şunu da kabul etmek gerekiyor ki Müge Anlı da birçok olayın çözümlenmesinde toplumsal rol görüyor. Antalya da yaşanan ve asla tasvip etmediğimiz hiç olmasını istemediğimiz cinayet,hırsızlık ve taciz vb olaylar her ülkenin güvenilir kentlerinde olan olayların ortalamasının altındadır.

O Viyana da yaşayan hemşerime dedim ki merak etme gel dünyanın her ülkesinden gezmeye tatile gelinen Antalyamızı sende ziyaret et. Ne kadar güzel olduğunu ve yaşanabilir bir kent olduğunu göreceksin. Yurtdışında yaşanan münferit olayların yansımasının ülke imajına zarar vermemesi içinde ortak çalışmalar yapalım.

Son söz Antalya metropol kentler arasında dünyada kendisine yer edinmektedir ve dünya güvenilir bir kent ortalamasının çok üstünde "güven" ile yaşanacak kenttir.

Bu haber 1377 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor'un özel ziyaretçileri
Antalyaspor'un özel ziyaretçileri
Antalyaspor kuvvet ve dayanıklılık çalıştı
Antalyaspor kuvvet ve dayanıklılık çalıştı