ANTALYA’NIN ÇINARI İLERİ GAZETESİ 70 YAŞINDA
Reklam

ANTALYA’NIN ÇINARI İLERİ GAZETESİ 70 YAŞINDA

Bundan 70 yıl önce 1949 yılında kurulan ve ilk resmi yayınını 21 Ocak 1950 yılında Antalyalılarla paylaşan İleri Gazetesi, bugün 22 bin 80 baskısının gurur ve övüncünü okurlarıyla paylaşıyor

21 Ocak 2020 - 13:57

Tam 70 yıl önce Antalya’da yazılı basın tarihinde yeni bir dönem başladı; “İleri Gazetesi dönemi” Antalya da oldukça zor bir görevi omuzlayan Tevfik Türel ve Suphi Neşet Türel Antalyalılara doğruyu, tarafsız haberciliğin en güzel örneklerini sunan bir gazeteyi Antalyalılara armağan etti. Yerel yayıncılıkta ses getiren haberlerin altına imza atan İleri Gazetesi, 70 yıldır büyük bir sağduyu ve özveriyle tek bir gün dahi yayınını aksatmadan okurlarına ulaşmayı sürdürdü. İleri Gazetesi bugün yeni yüzü ve kadrosuyla Antalya’da yazılı basındaki etkin konumunu korumaya devam ediyor.

Türkiye’nin hizmetinde

İleri Gazetesi, bölge esnafının ve sakinlerinin alışkanlarını sürdüren müessese oldu. Siyaset, sanat, spor, mizah ve düşünce konularında Antalya’nın önde gelen birçok ismi İleri Gazetesi’nin gazetecilik okulundan geçen değerler oldu. Kurulduğu günden bugüne yüzlerce yazar, onlarca da çalışan İleri’de ilk deneyimlerini yaşadı ve yaptıkları haberler, yazdıkları yorumlarla şehrin hizmet bekleyen, çözüm aranan noktalarına ışık tuttu.

İleri Gazetesi öncü oldu

İleri Gazetesi yayın hayatına başladığı 1949 ve sonrasındaki yıllarda yaygın ve diğer yerel gazeteleri geride bırakacak haberler yaparak hem okunurluğunu hem de yayıncılıktaki duruşu ortaya koydu. İleri Gazetesi’nin kurucusu Tevfik Türel ve daha sonra bütün çalışmaları teslim ettiği Suphi Neşet Türel’in Antalya’nın kalkınması ve çağdaş, modern iller seviyesinde olması için verdiği mücadele daha sonra Antalya’da yayın hayatına başlayan birçok gazete yayıncılığının da öncüsü oldu.

Siyasetin nabzı İleri’de

Geçmişten bugüne Türk siyasi tarihini yakından takip eden İleri Gazetesi, genel seçimler başta olmak üzere yerel seçimlerde de gündemin nabzını tutan yayıncılık anlayışı ile okurların tercih ettiği yayın kuruluşu oldu. Genel seçimler ile ilgili doğru ve tüm gerçekleri Antalyalılar İleri Gazetesinden takip etti. 1949’ların Başbakanı Adnan Menderes’in vatandaşlara yaptığı meydan konuşmasını anı anına takip eden İleri Gazetesi, buna gazetede yer vererek okurlarının daha sağlıklı bilgiye ulaşmasını sağladı. Antalya’da daha sonra gerçekleşen birçok genel ve yerel seçimler ise yine İleri Gazetesi’nden takip edildi.

İlklerin gazetesi

Antalya da yayın hayatına başladığı günden itibaren okurlarına daima farklı ve yeni projeler ile ulaşan İleri Gazetesi, Karikatür Dergisi ‘Agam’ başta olmak üzere, haftalık magazin, haftalık spor, haftalık çocuk eklerini de okurlarına ulaştırmayı başarmış İlk Gazete olma özelliğine sahip. Çok tecrübeli kalemler, çizer ve yorumcular İleri Gazetesi’nin bu eklerinde çalışmalar yürüttü, büyük beğeni topladı. Yaygın gazetelerin yaptığı yayınların seviyesinde kaliteli haberler ve yayıncılık anlayışı ile okurlarına ulaşan İleri Gazetesi, Antalya’da gündemi belirleyen, sorunların adresini gösteren, çözüm noktasında yapılması gerekenleri korkusuzca ele alan gazete oldu. İleri Gazetesi 18 Mart 2006 tarihinde ofset baskıya geçinceye kadar ‘Intertypt’ denilen sıcak dizgi makinesinde gazete hazırlanırdı. Eritilmiş kurşundan oluşan kalıplar ile gazete prova baskısı da yapıldıktan sonra baskıya geçilirdi. O günlerden bugünlere büyük bir özveri ve fedakârca gazete için emek harcayan bu çatı altında, işin mutfağında bulunmuş çok değerli gazeteci büyüklerimizi, sevgi ve saygıyla anıyoruz.

Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz

Gazetemizin Kurucusu Tevfik Türel-Suphi Neşet Türel başta olmak üzere, onların bu meşekkatli yolda başarılı bir şekilde yürümesinde büyük emeği geçen ve gazetemizin imtiyaz sahibi ünvanıyla bugün gazetemize soluk ve can vermeye devam eden Derya Çiçek’e ve Akdeniz Manşet Medya Grubu’na, Antalyalılara hizmet etmesi noktasında büyük bir fedakarlık ortaya koyarak 70. yaşın kutlanmasında daima yanımızda olduğunu bildiğimiz okurlarımıza ve emeği geçen herkese, yayın hayatı boyunca yazılarıyla, haberleriyle, yorumlarıyla okurlarımıza ulaşmamızda büyük güç ve destek olmuş olan ismini saymakla bitiremeyeceğimiz yazarlarımıza, gazeteci büyüklerimize, ustalarımıza, baskı makinesinde yıllarını geçirmiş tüm gazete çalışanlarına emekçilerine yürekten teşekkür ediyoruz. Mahsum ALTAŞ

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 108 oldu
Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 108 oldu
Kamyon devrildi sürücü yaralandı
Kamyon devrildi sürücü yaralandı