Antalya’nın renkleri, Hemşehri dernekleri NEVŞEHİR

Antalya’nın renkleri, Hemşehri dernekleri NEVŞEHİR

Bu gün Türkiye’nin dört bir yanından gelip ve hatta Rusya’dan, Amerika’dan, Ahıska’dan, Balkanlardan gelerek ortak paydamız olan Antalya’da yaşayan tüm hemşehrilerimize sayfalarımızı açtık.

24 Mayıs 2017 - 10:28

Türkiye’nin tam ortasından, Anadolunun göbeğinden Nevşehir’den başladık. İnsanlık tarihinin en eski yerleşim alanlarından olan, görselliği ile kendisine hayran bırakıp Kapadokya, Uçhisar, Ürgüp, Ihlara Vadisi, Hacı Bektaş Veli müzesi, ve insanlık tarihinde yerini alan yer altı şehirleri  gibi bir bölgeleri içinde barındıran Nevşehir anlatılmak ile bitmez. 

 

Nevşehirliler Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Osman Ceran ve derneğin yetkilisi Nevşehir aşığı Ahmet Çelik, bize neler yaptıklarını anlattılar. Uzun yıllardan bu yana Antalya’nın dokuma semti olan Ulus Mahallesinde yaşayan Osman Ceran, Nevşehirliler derneği ile yakından ilgilenebilmek için kendi işyerinin hemen yakınında bir yerde konuşlandırmış derneği. 

 

Başkan Ceran, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e seslenerek henüz 2. yapılmışken artık çeşitli nedenlerle yapılamayan “Anadolu Kültür Festivali”nin yeniden hayşata geçirilmesini talep ediyor. Başkan Osman Ceran, Türel’e seslenerek “Sayın başkanım Anadolu Kültür festivali bizleri bir araya getiren festivallerden birisiydi. Bizden esirgemeyiniz” dedi. 

 

Ulus Mahallesi, 2015 Sokak, Laleli Apartmanı girişinde bulunan derneğin üyesi ve yetkilisi Ahmet Çelik ise Nevşehir’i bize anlatırken, adeta ağzından bal damlıyor. Çelik, “Nevşehirimizin üzümü vardır. O üzümden elde edilen pekmezimiz vardır ki, hiçbir yerinkine benzemez. Zamanın yavaş aktığı, yüzyıllara meydan okuyan tarihi eserlerin ummadığınız anda karşınıza çıktığı, önce bozkırın, sonrasında yemyeşil doğanın sarıp sarmaladığı bir yerdir Nevşehir.” Dedi. 

 

Antalya’da yaklaşık 3 bin civarında Nevşehirli ikamet ettiğini öğreniyoruz, Ahmet Çelik’ten, “Bunlardan 375 üyemiz bizimle Biz, her mahalleden bir kişiye ulaştık. Onları temsilci seçtik ve bizimle temasa geçmeleri için çalışmalarımız devam ediyor. Hemşehrilerimizden haberimiz olduğu ölçüde, düğün, nişan, sünnet gibi mutlu olaylarında, cenazeleri olduğu zamanda kötü günlerinde yanlarında olmaya çalışıyoruz. Her yıl Nevşehirliler olarak şenlik düzenliyoruz ve tüm hemşehrilerimizi oraya davet ediyoruz” dedi. 

 

AİDAT ALMIYORUZ

 

Hemşehrilerimizi derneğimize ilgi gösterebilmeleri adına aidat almamaya karar verdik. Biz aslında istila görmemiş memleketin insanları olduğumuz için pek fazla yardımlaşma ve birleşmenin muhtebasını bilmediğimiz için pek bir araya gelemiyoruz. Hemşehrilerimiz bazen saatlerce çeşitli eğlence mekanlarında zaman geçiriyorlar. Aslında onlar buraya gelse ve yarım saatlerini ayırsalar, hoş sohbet etsek, memleketten konuşsak ne güzel olur” dedi. 

 

Çelik kendi yazdığı dörtlük ile hemşehrilerine şöyle seslendi

Fikir gölü derinleşir girdikçe, 

Dostluk gülü gümrah açsın derdikçe, 

Sıhhat-zaman-mekan imkan verdikçe, 

Gelsinler Nevşehirliler Derneğinde buluşalım.  

 

İşte Nevşehir’in her şeyi 

 

Şehrin merkezinde ve çevresinde tatilinize renk katacak, hayranlığınızı kazanacak birbirinden önemli tarihi değerler ve doğal güzellikler mevcuttur. Nevşehir’e gitmeden önce listemize göz atmanızı öneririz.

 

Göreme Açık Hava Müzesi: Bölgedeki en önemli turistik mekanlardan biridir Göreme Açık Hava Müzesi. Göreme sınırları içerisinde yer alır ve ilçe merkezine 2 kilometre mesafededir. Geçmişin izlerini günümüze taşıyan müze, doğal oluşum sonucu meydana gelmiş bir vadinin başında yer almaktadır. Göreme Açık Hava Müzesi, Kayseri Başpiskoposu Aziz Basil tarafından yaptırılmıştır. 1000 yıl kadar eğitime devam eden müze içerisinde, şapel, yemekhane, kilise, mutfak, manastır gibi alanlar yer alır.

 

Olduğunuz andan kopup, geçmişe yolculuk yapmanızı sağlayacak olan müzede göreceğiniz önemli tarihi yapılar arasında; Elmalı Kilise,Yılanlı Kilise, Azize Barbara, Manastır, Aziz Basel Şapeli gelir.

 

Hacı Bektaş-ı Veli Müzesi: Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki en sık ziyaret edilen mekanlar arasında gelir Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nde 1964 yılında açılmış olan Hacı Bektaş Veli Müzesi. Üç avludan oluşan müze, Etnografya Müzesi olarak hizmete girmiştir.

 

Derinkuyu Yeraltı Şehri: Bölgeye gelenlerin ilk ziyaret etmek istedikleri, en çok merak ettikleri yerlerden biridir Kapadokya’nın rengine renk katan Derinkuyu Yeraltı Şehri. 85 metre derinliğinde olan yeraltı şehri, en derin ve en geniş yerleşim alanlarından biridir. Sekiz katlıdır ve içerisinde; ahırlar, mutfak, okul ve yemekhane yer alır. İçeriye adım attığınız anda dünya ile bağınız kopacak ve eski dönemlere kısa bir yolculuk yapacaksınız.

 

Temenni Tepesi: Mistik bir atmosferi olan Kapadokya Bölgesi’ndeki Ürgüp’ün güzelliklerini seyredebileceğiniz en güzel yerlerden biridirTemenni Tepesi. Peri bacaları, kaleler, camiler, kiliseler ve doğal güzellikler buradan daha bir güzel görünür sanki gözünüze. Tüm karmaşadan sıyrılıp, bölgenin büyüleyen güzelliklerini en tepeden seyretmek ruhunuzu aydınlatacak adeta. Burada, Temenni Tepesi’nin manzarası eşliğinde leziz gözlemelerden yiyip, yanında da sıcacık bir çay içebilirsiniz.

 

Kaymaklı Yeraltı Şehri: Kaymaklı kasabasında yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, Nevşehir’e 20 kilometre mesafede yer alır. 8 kattan oluşur ve genişlemesinde Roma ve Bizans dönemlerinin büyük etkisi vardır. Burada, bir koridorda tüm odalar birbirine bağlıdır.

 

Ihlara Vadisi: Kapadokya Bölgesi’ndeki en güzel, en özel doğal güzelliklerden biridir göğe kadar uzanan ağaçlarla çevrili Ihlara Vadisi. Kartpostalları aratmayan ve doğanın en güzel renklerini sunan vadi, Melendiz Çayı’nın görüntüsüyle birleşip benzersiz bir güzellik sunmakta ziyaretçilerine. Uzun bir yürüyüş parkuru olan vadiye girmeden önce, yolun başında vadiyi anlatan detaylı bir plan zaten karşılıyor olacak sizleri. Eğer hiç gitmediyseniz vadi içerisinde bulunan kiliseleri gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Yüzden fazla kilise olmasına rağmen sadece birkaçı gezilebilir durumda.

 

Paşabağ Rahipler Vadisi: Kapadokya Bölgesi’ndeki en büyülü, en etkileyici yerlerin başında gelir Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi. Sanki yüzyıllar öncesinden kalmış, zaman durmuş gibidir burada. Avanos – Göreme yolu üzerinde, Kapadokya Zelve Vadisi’ne çok yakın bir konumdadır Paşabağ. Evrenin bir hediyesi gibi duran peri bacalarının küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz bir yerdir burası. Paşabağ Vadisi’ni geçmişte rahipler ve din adamları kayalara oydukları odalarda inzivaya çekilmek için kullanmışlardır.

 

Zelve Ören Yeri: Nevşehir’de en dikkat çeken yerlerden biridir üç vadiden oluşan Zelve Ören Yeri. Peri Bacaları bu bölgede yoğunluk gösterir ve Avanos’a 5 kilometre mesafede yer alır. Bölge özellikle 9. ve 13. Yüzyıllarda Hristiyanların hem yerleşim hem de dini merkezi olmuştur.

 

Belisırma Köyü: Kapadokya’nın doğal güzellikleri ile çevrili bir köydür Belisırma Köyü. Tüm yıl boyunca yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğrayan köy Ihlara Vadisi’nin ortasında yer alır ve kenarındaki Melendiz Çayı ile güzelliği tamamlanır adeta. Tabiat Ana’nın özenerek yarattığı Ihlara Vadisi’ndeki ziyarete açık 14 kilisenin 7 tanesi Belisırma Köyü’nde yer alır. Direkli Kilisesi, Bezirhane Kilisesi ve Ala Kilise bu kiliselerden sadece bir kaçıdır. Şirin mi şirin bir köy olan Belisırma’da birçok lokanta vardır. Birbirinden şirin lokantalarda balık ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

 

 

Bu haber 2081 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • HAKAN ÇATAL
    1 yıl önce

    Değerli İleri gazetesi ve Teslime hanım böyle bir yazı dizisine başlayıp biz hemşeri derneklerine kendilerini anlatabilme şansı verdiğiniz için sizin şahsınızda bütün İleri Gazetesi camiasına teşekkür ederim.Zevkle izliyoruz yazı dizinizi.Saygılarımla.. Hakan Çatal Antalya Malatyalılar Dernek Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Değişimin Ritmine Katıl!
Değişimin Ritmine Katıl!
Beyin sapındaki tümör patlayan minik Rümeysa yaşam savaşı veriyor!
Beyin sapındaki tümör patlayan minik Rümeysa yaşam savaşı...