BALIK: ENFLASYON YANGINI BÜYÜYOR

07 Nisan 2021 - 16:13

Enflasyon yangınının büyümeye devam ettiğini söyleyen Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık,  “Eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve gıda artışları emekçilerin gündemidir” dedi.
 
Birleşik Kamu-İş’in Mart ayında yaptığı gıda harcamaları araştırmasına göre 2021 yılının tümünde en fazla tüketilen gıda maddelerinin fiyatında son bir yılda yüzde 29,2 artış yaşandığını hatırlatan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, “Ülkemizde enflasyon yangını büyümeye devam etmektedir. TÜİK, enflasyonu mart ayında yüzde 1,08 arttığını yıllık ise yüzde 16,19 yükseldiği açıkladı. TÜİK rakamlarına göre enflasyon; Ocak yüzde 1,68, Şubat, yüzde 0,91, Mart yüzde 1,08 olarak açıklandı.  İlk üç aylık enflasyon yüzde 3,70 oldu. 5. Dönem Toplu Sözleşme sonucuyla yüzde 3 olarak belirlenmiş olan 2021 Ocak zammı üzerine daha şimdiden yüzde 0,70 enflasyon farkı oluştu. Kamu emekçilerine verilen yüzde 3 sefalet zammı yılın ilk üç ayında şimdiden erimiştir” diye konuştu.
 
‘Birbirini tutmuyor’
TÜİK üzerinde enflasyon rakamlarını düşük gösterildiğine dikkat çeken Balık, “2021 yılında yaşanan fiyat artışları ve hayat pahalılığı yapılan zammı kamu emekçilerinin cebine girmeden fazlası ile geri almıştır. Zam oranı ortalama enflasyonun, yaşam gerçeklerinin altında ve açlık sınırının bile oldukça altında kalmıştır. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları ile halkın enflasyonu birbirini tutmamaktadır.  Eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve gıda artışları emekçilerin gerçek gündemidir. Emekçiler; temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma gelmiştir. Emekli, memur, işçi, çiftçi gibi sabit ve dar gelirli ülke emekçileri enflasyon altında ezilmektedir. TÜİK, enflasyon hesaplarında kullandığı parametreleri değiştirerek gerçek enflasyonu dediğimiz gibi hesaplamalı ve açıklamalıdır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; çarşıda, pazarda ve mutfakta yaşanan gerçek enflasyon ile resmi enflasyon rakamlarının birbirinden çok farklı olduğuna bir kez daha dikkat çekiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

Gamze KÖKTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 'KISMİ KAPANMA' GENELGESİ
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 'KISMİ KAPANMA' GENELGESİ
KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 34 BİN 455'E YÜKSELDİ
KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 34 BİN 455'E YÜKSELDİ