Bir güzel daha gitti...

Bir güzel daha gitti...

20 Mart 2018 - 09:33

1960 ‘lı Yıllarda Rasim CİNİSLİ ve şu an T.B.M.M Başkanı olan İsmail KAHRAMAN Beyin mücadelesini biliyoruz.

Rahmetli Faruk SÜKAN, Saadettin BİLGİÇ, Süleyman DEMİREL gibi siyasilerle olan münasebetlerini çok dinledik. 1970’li yıllarda M.T.T.B’den bir grup arkadaş Başbakanlığa gidiyor, rahmetli Hasan Celal GÜZEL onları gülen yüzüyle kapıda karşılıyor, onlarla alakadar oluyor.

Arkadaşlarımız İstanbul’a dönünce mutlu olarak bu devlet adamının tavrını öve, öve bitiremiyorlar.

Hasan CELAL Bey bulunduğu makamlarda hep dik durmuş, Millet ve Devlet sevdalısı, özel, güzel ve örnek birisiydi.

Vefalı bir ağabey’di. Antalya Falez Otelde Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Menderes TÜREL beyin himayelerinde Aydınlar Ocakları 25 inci şurasını düzenlemiştik. Rahatsızdı.

“ Ağabey Uçak biletini gönderiyorum” demiştim.

Hayır, “Ben Araba ile geleceğim” dedi.

Şura da hasta olduğu halde sözünde durmuş ve gelmişti. Konuşmasını yaptıktan sonra Anakara’ya dönmüştü. Hatta rahmetli Prof.Dr. Nevzat YALÇINTAŞ kalmasında çok ısrarcı olmuştu. Ama o gerçekten rahatsızdı ve Anakara’ya, geriye dönmüştü.

Konuşması mükemmeldi. Katılanları ayakta alkışladılar. Harika bir konuşma yapmıştı. Telefonla her aradığımızda görüşmüştük.

1987 yılında Tarabya Otelinde dördüncü Milliyetçiler İlmi Kurultayında mükemmel bir koordinasyon yapılmıştı. Eğitim, kültür,dil,din, dış politika gibi konularda güzel sunumlar yapılmıştı.

Türkiye’nin en genç Aydınlar Ocağı Başkanı olarak son konuşmayı ben yapmıştım.” Antalya Aydınlar Ocağı kuruluşunda valilikten epey güçlüklerle karşılaştık. İstanbul Aydınlar Ocağı tüzüğünün aynısını yazıp verdik. Anayasa dili değil ,diye geri göndermişlerdi.”

Bende konuşmamda iktidar olmak, muktedir olmak kadrolarla olur. Ben eski bir müfettişim. Hukuk dilini bilirim. Kadrolara hâkim değilseniz, İktidar değilsiniz.

Bu kanunlar Antalya’ da ayrı, Ankara’da ayrımı? Bürokratik hâkimiyeti yıkmadan bir şey yapamazsınız” demiştim.

Benim konuşmamdan sonra salonda bir dalgalanma oldu. Rahmetli Prof.Dr.Nevzat YALÇINTAŞ , Prof.Dr

Süleyman YALÇIN ,Prof.Dr. Ayhan SONGAR, Dr. Metin ERİŞ, Dr.Alaaddin BÜYÜKKAYA ,Ali COŞKUN ,Vehbi DİNÇERLER ,Kazım OKSAY, Cemil ÇİÇEK,Hasan CELAL GÜZEL ve diğer Aydınlar Ocaklarının Başkanlarının Katıldığı şura ,istişare ve sohbet toplantılarında Türkiye ve dünya gündemini değerlendirdik.

Rahmetli H. Celal GÜZEL Beyin heyecanı bizi dahada gayrete getirdi. Gece Antalya ‘ya döndüğümde eşim çok heyecanlıydı.” İstanbul ‘da ne oldu “diye sordu?

Ben : ”Niye sordun Hayır mı ?”dedim.

Valilik Özel Kalemden Sezer Hanım onbir defa aramış. Sayın Vali “ Hangi saatte olursa olsun, mutlaka Nasuh beyle konuşmam lazım” demiş. Ben saat geç oldu “demiştim. Hanım ısrar edince gece 24.00 de Sayın Valiyi aradım. Vali çok üzgündü.

Nasuh bey, ” Ben Aydınlar Ocağına karşı olabilirmiyim. Bende sizin bir üyenizim. Herhalde bir yanlış anlama olmuş. Hukuk işlerine talimat verdim. Bundan sonra böyle bir hata yapmayacaklar. Sizden özür diliyorum.Pazartesi sabah eğer uygunsanız mutlaka sizi valiliğe bekliyorum. Dört Bakan beni aradı.

“Hasan Celal Bey çok kızmış. Benimle görüştüğünüzü ona bildirirmisiniz? Biz her zaman sizinle beraberiz”dedi .

Rahmetli Hasan Celal GÜZEL bey devlet adamı vasfı olan, adam gibi adamdı. Yiğitti, mertti,dürüsttü,sözünün eriydi, milliyetçiydi ,muhafazakardı. Hasan Celal bey siyasete seviye ve kalite getirdi. El ensesi meşhurdu. Darbe ve ihtilallere karşıydı.”Darbeye karşı olmak, askere karşı olmak değil”. diyordu.

TANK Hasan namıyla siyasette tanınan Hasan Celal Beyin Demokrasi için verdiği mücadelede söylediği “Cesurlar bir defa, korkaklar her gün ölür.” Sözü onu anlatmaya yeter .

Yeni Türkiye dergisi,Osmanlı ve Cumhuriyet araştırması ile “TÜRKLER” Ansiklopedileriyle unutulmaz eserler bıraktı.

Kendisini hürmetle, saygıyla yâd ediyor, rahmet diliyorum. Ülker Hanım ve çocuklarına taziye dileklerimi sunuyorum

Kıymetli ordumuzu ve güvenlik güçlerimizi AFRİN başarısından dolayı kutluyorum.

Kalın sağlıcakla…

Bu haber 2817 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor'un özel ziyaretçileri
Antalyaspor'un özel ziyaretçileri
Antalyaspor kuvvet ve dayanıklılık çalıştı
Antalyaspor kuvvet ve dayanıklılık çalıştı