ÇAVUŞOĞLU’NA DEVLET NİŞANI

ÇAVUŞOĞLU’NA DEVLET NİŞANI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’na (Grand Cordon of the Order of Rising Sun) layık görüldü

23 Mayıs 2019 - 18:26

Japonya’nın en yüksek devlet nişanı

Bakan Çavuşoğlu, Japonya İmparatoru Naruhito tarafından Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve dostluğun geliştirilmesi yönünde sergilediği çabalardan ötürü ‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’na layık görüldü. Japonya’nın en yüksek devlet nişanının gelecek günlerde Çavuşoğlu’na törenle tevcih edileceğini bildirildi.

Japon kültürüne yakın ilgi duyuyor

Gerek Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptığı dönemde, gerekse Dışişleri Bakanlığı görevleri sırasında Japonya siyasi çevreleriyle yakın ilişkiler kuran Antalyalı bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Japon kültürüne duyduğu yakın ilginin yanı sıra Japonca da konuşuyor.

‘Yükselen Güneş Nişanı Yüce Kordonu’ daha önce 1958'de merhum Başbakan Adnan Menderes, merhum Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevini tamamlamasını takiben 2009 yılında Kemal Derviş'e de verilmişti.

Mahsum ALTAŞ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe Alanya'ya geldi
Fenerbahçe Alanya'ya geldi
Hikmet Karaman yerinde durmadı
Hikmet Karaman yerinde durmadı