Reklam

Çetin’den ‘destekleri devam ettirin’ çağrısı

ATSO Başkanı Davut Çetin, önümüzdeki ayların vergi, prim ödemeleri ayları olduğunu belirterek, "Ciroları artan sektörler ödeme yapabilir, ama işyerleri kapanmış, kapasitesi düşmüş işletmelerin ödeme gücü düzelmedi.

16 Eylül 2020 - 19:59

ATSO Başkanı Davut Çetin, önümüzdeki ayların vergi, prim ödemeleri ayları olduğunu belirterek, "Ciroları artan sektörler ödeme yapabilir, ama işyerleri kapanmış, kapasitesi düşmüş işletmelerin ödeme gücü düzelmedi. Antalya için destekler 2021 yılı sonuna kadar devam ettirilmelidir" dedi.

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meslek Komiteleri Müşterek Toplantısı, online olarak gerçekleşti. Toplantıda pandeminin Antalya ekonomisine etkileri ve sektörel sorunlar ele alınırken, Başkan Davut Çetin tarafından üyelere odanın yaptığı çalışmalar aktarıldı. Toplantının ikinci bölümünde ise ekonomist Mahfi Eğilmez tarafından üyelere 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Görünümü' konusunda sunum yapıldı.

 

Meslek komitelerinin beklentileri

ATSO Meslek Komitelerinin beklentilerine de değinen Başkan Davut Çetin, vergi ve SGK prim yükünün azaltılması, pandemiden etkilenen sektörlerde ödemelerin 2021 yılına ertelenmesi ve yayılması, kira desteği, kamu kurumlarının özel sektöre borçlarının ve KDV alacaklarının ödenmesi, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi, mücbir sebep kapsamında vergi ve prim ertelemesinin kritik sektörlerde devam etmesi, talebin düştüğü sektörlerde KDV ve ÖTV indirimleriyle talebin desteklenmesi, Eximbank stok finansman destek sürecinin hızlandırılması taleplerini devamlı olarak dile getirdiklerini belirterek, oluşturulan raporları ilgili bakanlara gönderdiklerini, desteklerin il ve sektöre göre verilmesi gerektiğini söylediklerini kaydetti.

 

Ekonomi yönetiminin Odalar ve Borsalar Birliği ile nisan ve mayıs aylarında sürekli toplantılar yaptığını ve önemli destekler sağladığını söyleyen Başkan Çetin, şunları aktardı:

“Kredi paketleri arka arkaya açıklandı, biz de 'Nefes Kredisi' sağladık. Vergi ertelemesi, kısa çalışma ödeneği, kredi paketi sayesinde hem işletmeler nefes aldı hem de ekonomide haziran sonrası toparlanma başladı. Pandemiden bu yana TL kredilerde artış 500 milyar liradır, 5 ayda yüzde 30 artış olmuştur. Antalya 25-30 milyar civarında kredi kullandı. Bu sayede krizin etkileri bir nebze azaldı. Antalya'da yaklaşık 140 bin çalışan için kısa çalışma ödeneği alındı. Bugüne kadar kısa çalışma için İşsizlik Fonu'ndan toplam 18 milyar ödendi, Antalya buradan 800 milyon lira civarında ödeme aldı. Bunun dışında temmuz sonunda turizmde ve yeme-içme sektöründe KDV indirimi yapıldı, kira stopaj indirimi yapıldı, son olarak eğitimde KDV indirildi."

 

'Kurunun yanında yaş da yanacak'

Ekonomide orta vadeli planın açıklanmasını beklediklerini kaydeden Çetin, orta vadeli planda ekonomik desteklere açıklık getirilmesini, detaylı programların ortaya konulmasını istedi. “Önümüzdeki aylar vergi, prim ödemeleri aylarıdır" diyen Başkan Çetin, mayıs ayından bu yana ekim sonrasında vergi ödemeleri için uyarıda bulunduğunu hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “Ciroları artan sektörler ödeme yapabilir, ama işyerleri kapanmış, kapasitesi düşmüş işletmelerin ödeme gücü düzelmedi. Bu nedenle aylardan beri il ve sektör bazında seçici destek verilsin ve Antalya için destekler 2021 yılı sonuna kadar devam ettirilsin diyorum. Vergi ve prim desteklerinde pandemiden ve turizm kaybından etkilenmiş il ve sektörlere öncelik verilmelidir. Cirosunu yüzde 60-70 kaybeden sektör varken, ciro kaybı yaşamamış sektöre destek verilmemelidir, bu yapılmadığı takdirde kurunun yanında yaş da yanacaktır. Yapısal reform adımları görmek istiyoruz. Reformlar yapılmadan kalıcı destekler devam edemez ve kalıcı bir toparlanma olamaz. Ekonomi yönetiminin reformları gündeme alacağını, taleplerimizin karşılık bulacağını ümit ediyorum." Toplantının ikinci bölümünde iktisatçı Mahfi Eğilmez tarafından üyelere 'Türkiye ve Dünyada Ekonomik Görünümü' konusunda sunum yapıldı.

 

DHA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
PODOLSKİ’Lİ TANITIM
PODOLSKİ’Lİ TANITIM
Cinayetin faili barut izinden belirlenecek
Cinayetin faili barut izinden belirlenecek