‘ÇİN’DEN İLAÇ GETİRDİK’
Reklam

 ‘ÇİN’DEN İLAÇ GETİRDİK’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile birlikte yaptığı toplantının ardından bazı açıklamalarda bulundu. Koca, Çin'de kullanılan ve başarılı olan bir ilacın Türkiye'de de kullanılmaya başlandığını duyurdu

23 Mart 2020 - 20:49

Uygun tedavi çabası

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den getirilen ilaç ile ilgili şunları söyledi: “Özellikle yoğun bakımdaki hastalarda kullanılmasıyla iyileşme süresinin 11 günden 4-5 güne düşürdüğünü bildiğimiz ilaçla ilgili de dün sabah yeterli miktarda getirmiş olduk. Geçmiş dönemde ve şu an sonuç alınan ilaçlar dahil olmak üzere takip ettiğimizi, tedarik boyutuyla da temas içinde olduğumuzu, en uygun tedavinin yapılmasında çaba içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”

Sokağa çıkma yasağı

Sokağa çıkma yasağı ve bazı üniversitelere aşı için davette bulunduklarını belirten Sağlık Bakanı Koca, “Sokağa çıkma yasağıyla ilgili, herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Aşı konusunda Hacettepe, Erciyes, Ankara, Acıbadem’e davet yapıldı, halk sağlığı laboratuvarımız da tüm destekler için hazır. İhtiyaç durumunda, destek anlamında hiçbir şeyden kaçınmadan her türlü desteği sağlayacağımızı belirtiyoruz” diye konuştu.

Yapılan test sayısı

Yapılan test sayıları ile ilgili Koca, “Biz baştan kimlere test yapılabilirliğini konuştuk. Öncelikle Çin tarafından geçmişi olan kişilere dendi. Sonra İran ve İtalya’da görülünce, bu ülkelerde hikayesi olan insanlar dendi. Sonra yurt dışı temaslı kişilere dendi. Algoritmaya göre hareket ettik. Semptomu olan herkese dendiği için test sayısı doğal olarak fazla olacak. Şimdi 3 binlere çıktık, önümüzdeki günlerde 5-6 bine çıkacağız, sonra 15 binin üzerine çıkabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Mahsum ALTAŞ

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor taktik çalıştı
Antalyaspor taktik çalıştı
Alanyaspor'da hem kutlama hem antrenman
Alanyaspor'da hem kutlama hem antrenman