Dağbeli Kasabası

Dağbeli Kasabası

26 Eylül 2018 - 10:20

Antalya'nın halk ozanlarından Cevat Uyanık'ın türküsünde geçen "Yol ver Bana Çubuk Beli Geçeyim" türküsünü bestelediği eski adıyla Hafızbey resmi adıyla Dağbeli Kasbası Döşemealtı ilçe sınırları içerisindedir. Dağbeli Kasabası nüfus olarak kış aylarında 1500 - 2000 civarında olurken kış aylarında ise 4000 - 5000 kişi olmaktadır. Özellikle Akdeniz Üniversitesi üst düzey akademik ve idari personeli yaz aylarında serinlemek amacıyla Dağbeli Kasabasında evler yapmaya başladıktan sonra Dağbeli Kasabasının tercihi artmıştır.

Hafızbey ismi ise Osmanlı döneminde Padişah tarafından isyan eden bir ordu beyinin bu kasabanın ilerisinde bulunan ve Bucak ilçesine bağlı Karaot köyünün yakınlarına yerleştirilmesiyle kurulduğu iddia edilmektedir. Daha sonraki yıllarda Hafızbey ve ahalisi devlete bağlılığını ispat ettiği için affedilmiştir. Kayıtlarda geçen bu bilgilerin haricinde Dağbeli yayla turizmi ile de tanınmaktadır. Özellikle Döşemealtı ilçesinin eski adıyla köyleri serinlemek amacıyla Dağbeli'ni tercih etmektedir.

Kasabanın sınırları içerisinde Ortaova denilen Sia adı verilen tarihi bir gözetleme kulesi de bulunmaktadır. İlçeye adını veren tarihi Roma yolu bu kasabanın sınırları içerisinde biter. Bu yerli halkın "döşeme" adını verdikleri tarihi Roma yolu Konyaaltı ilçesinde bulunan 5M Migros civarında bittiği sanılmaktadır. Çubukbeli açılmadan önce yerli halkın kağnılarla yayla yollarına çıktığı yer işte bu "Döşeme" yoldur. Döşeme denmesinin sebebi ise şimdilerin Arnavut kaldırımları dedikleri çekilde Kovanlık mahallesinde bulunan Kaleleler mevkisinden Orta Ova gözetleme kulesine kadar olan yolun taşlarla yol olarak düzenlenmesidir.

Bu gözetleme kulesi Antalya limanına gelen düşman gemilerine karşı önlem almak için kurulduğu ve esas amacın Ariassos Tarihi kentini korumak olduğu düşünülebilir. Prof.Dr. Phil Refik Duru ile olan sohbetimde Termessos-Ariassos ve Sia arasında bir çeşit haberleşme tekniği olduğu ifade edilmişti. Böylece üç kent birbirinden haberdar olarak gelen düşman askerlerine karşı önlemler alabilmekteymiş.

Dağbeli kasabasının ekonomisi içerisinde hayvancılık da bulunmaktadır. Ankara İstanbul yolu üzerinde olması sebebiyle ticari olarak da istihdam yatırımları olabilecek bir kasabadır. Bunun haricinde kasaba yakınında bulunan Ariassos kenti ve Orta Ova da bulunan tarihi Roma yolu ve Bademağacı Kasabasında bulunan Selçuklu mimarisi Cami ile bir turizm oluşturulabilir. Dağbeli ile ilgili düşünmeye devam edeceğiz. Malum yirmi yıldır orada ailemiz yaşıyor

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Seçim bitti, geçim zamanı
Seçim bitti, geçim zamanı