Diplomasinin de göz bebeğiyiz

21 Haziran 2021 - 18:48 - Güncelleme: 21 Haziran 2021 - 20:08

AK Parti Antalya Milletvekili ve MKYK üyesi Dr. Tuba Vural Çokal “Güzel Antalya’mız turizmin, tarımın başkenti olduğu gibi, son günlerde diplomasinin göz bebeği olacağını bütün dünyaya gösterdi” dedi.
 
AK Parti Antalya Milletvekili ve MKYK üyesi Dr. Tuba Vural Çokal, yaptığı açıklamada, Antalya Diplomasi Forumu'na 12 Devlet ve Hükümet Başkanı, 43 Dışişleri Bakanı, 4 eski Devlet ve Hükümet Başkanı, 50 uluslararası örgüt temsilcisi ve eski Hükümet yetkilisinin katıldığını belirterek, forumun büyük bir başarı ile tamamlandığını belirtti. Çokal “ Dünyanın dört bir yanından gelen konuklarımızla, dünyanın problemlerini konuşup, Asya’dan Atlantik’e, terörizm probleminden dünyadaki kadın sorunlarına, mülteci problemine kadar çok geniş bir yelpazede fikir alış-verişinde bulunduk. Bu forum, ülkemiz ve Antalya’mız için büyük bir başarının göstergesi oldu. Dış politikada ülkemizi kendi içine kapanmakla suçlayanlar, dış işleri bakanlığımızın öncülüğünde düzenlenen bu forumla, Türkiye’nin içine kapanmak bir yana, dünya sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak organizasyonların merkezi olma hedefine sahip olduğunu gösterdi. Türkiye, her fırsatta, dünyada Türkiyesiz hesapların yapılamayacağını gösterdi” dedi.
 
Türkiye vizyonu
Çokal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki, üstünde 7 imparatorluk batmış bu coğrafyada her asır yeniden doğuyoruz. Bu coğrafyada yaşamak, bu coğrafyayı yönetmek, cesaret ister, sorumluluk ister, dik duruş ister. Bu coğrafyanın kaderiyle hemhal olmak,  bu coğrafya için cesur işleri imza atmayı, gerektiğinde yüksek sesle ‘hayır’ demeyi, gerektiğinde  ‘dünya beşten büyüktür’ diyebilmeyi gerektirir. Gelecek 10 yıllarda Akdeniz merkezli yeni bir diplomasi dili arayanların, yeni dünya düzeni arayanların karşısında Türkler ve kaderini Türklerle birleştirmekten çekinmeyenler kendi vizyonlarıyla bu sahneye çıkacaktır ve gerek Cumhurbaşkanımız gerekse onun başarılı diplomasi ekibi dünya devleti Türkiye vizyonunu, dosta güven düşmana korku verecek derecede kazandırmıştır.
 
Antalya bu manada bu vizyonun artık açık bir iskelesidir. Bu coğrafyanın kaderinin kendi elinde olduğunu, Türk-İslam coğrafyasının güçlü bir coğrafya olduğunu, bu büyük coğrafyanın figüranlığı kabul etmeyeceğini bütün dünyaya çekinmeden söylediği, bizlere de kültürümüz, medeniyetimiz için güzel işler yapma cesaretini verdiği için, Sayın Cumhurbaşkanımıza, hem kendi adıma, hem de kendi kaderini coğrafyasının kaderiyle ortak gören bütün kadınlar adına şükranlarımı sunuyorum. Antalya diplomasi forumuyla, böyle güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmamızı, hem de hakkını vererek yapmamızı mümkün kılan Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”Serçin ÇILDIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya Barosu'nun yeni başkanı Geçilmez
Antalya Barosu'nun yeni başkanı Geçilmez
Araç alt geçidi üstünde intihar teşebbüsü
Araç alt geçidi üstünde intihar teşebbüsü