Döşemealtı Film Endüstrisinden Pay Almalı

Döşemealtı Film Endüstrisinden Pay Almalı

03 Eylül 2018 - 10:34

Akademik anlamda da sinema endüstrisi ile ilgili olarak araştırma yapıyorum. Elbette geniş içeriklere sahip bir çalışma değil. Ama endüstriyel anlamda yatırım yapılan yüksek bir tutar var. Tüketiciler açısından ise harcanan bir gelir var. 2009 yılında bundan neredeyse tam on yıl önce yapılan bir araştırmada ve maalesef ABD tarafından yapılan bir araştırmada Türkiye de bu endüstri 2 Milyar dolar seviyesinde olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta sonu Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Uluslararası Antalya Film Festivali sunum toplantısına katılmıştım. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel Döşemealtı ilçesinde yaptığı bir seçim konuşması sırasında sinema endüstrisini de Antalya'ya getirmek için çalışmalar yapacağını söylemişti. Sinema yatırımlarının Antalyamıza gelmesi için oldukça önemli çalışmalar yapan Türel basın toplantısında önemli detaylar verdi.

Sektörün ne kadar değerli olduğunu ünlü yönetmen Osman Sınav'ı misafir ettiğimiz zaman anlamıştım. Hem Menderes Türel hem de Osman Sınav ile ilgili geniş bir köşe yazısı kaleme alacağım. Ama benim için önemli olan kısmı bu endüstriyel gelirin Döşemealtı ilçesine de aktarabilmektir. Bakınız neden Döşemealtı ee orası benim ilçem

Türk sinemasının ünlü ismi Cüneyt Arkın Alageyik filmini Döşemelatı Düzlerçamı tarafında çekmiştir. Ayrıca Güver uçurumu Kartal Tibet Hülya Koçyiğit gibi isimleri misafir etmiştir. Yine Ayçecik rolleriyle ünlenen Zeynep Değirmencioğlu da iki tane önemli filmini Düzlerçamı tarafında çekmiştir. Döşemealtı Bademağaçı-Dağbeli Kasabaları gibi yöresel dizilere ev sahipliği yapabilecek kasabalara sahiptir.

Mehmet Ali Erbil'in başrol oynadığı Bay E filmi de yine Döşemealtı tarafında çekilen sahnelere sahiptir. Son dönemde Polat Alemdar adıyla ünlenen Necati Şaşmaz'ın başrol oynadığı Kurtlar Vadisi Irak filminin de belirli sahneleri Döşemealtı Killik köyünde çekilmiştir. Ayrıca Kovanlık köyünde Antalyalı sinemacı Musa Uzun tarafından Gladyo filminin sahneleri de çekilmiştir. Kovanlık köyü TRT de yönetmenlik yapan isimlere de sahiptir.

Döşemealtı içerisinde barındırdığı güzelliklerle sinema sektörü için bir cazibe merkezi haline getirilerek bu sektörden de gelir elde etmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı