ECZACILARA KORONAVİRÜS EĞİTİMİ
Reklam

ECZACILARA KORONAVİRÜS EĞİTİMİ

Antalya Eczacı Odası Akademisi tarafından 'Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

29 Şubat 2020 - 18:27

Antalya Eczacı Odası Akademisi tarafından 'Yeni Koronavirüs Enfeksiyonu' konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


Antalya Eczacı Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen toplantıya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nefise Öztoprak Çuvalcı konuşmacı olarak katılıp, eğitim verdi.


Antalya Eczacı Odası Başkanı Eczacı Mehmet Ertekin ise kişisel temizlik ürünleriyle, sıvı sabun, yüzey aktif madde temizleyicileri, el dezenfektanları ve kolonya gibi kozmetik ürünlerle gerekli hijyenin sağlanabileceğini söyledi. Ertekin, özellikle el temizliğine özen gösterilmesi, sosyal ortamlarda bulunurken yakın temasın en aza indirgenmesinin bulaşıcılık açısından doğru bir önlem sayılacağını kaydetti. Ertekin, "Günümüzde yüksek fiyatlara alıcı bulan, piyasada zor bulunan maskeler vatandaşlara bir mecburiyet olarak sunulmaktadır. Yüksek koruma özellikli maskeler esasen sadece sağlık çalışanlarının vatandaşa 1 metrenin altında yaklaştığı veya temas ettiği durumlarda koruyucu önlem olarak kullanılan maskelerdir. Klasik maskeler dışarıdan bulaşma yolunu engellemeye yeterli olmaktadır" dedi.


Doç. Dr. Nefise Öztoprak Çuvalcı ile birlikte eczacılara eğitim verildiğini hatırlatan Başkan Ertekin, eğitim esnasında hastalığın gelişimi, ülkemizdeki durumu ve vatandaşlara anlatılması gereken, koruma ve bulaşma yöntemleri konularında bilgilendirme yapıldığını söyledi.


Yüksek ateş, nefes darlığı ve kuru öksürüğün bu hastalığın başlıca belirtileri olduğunu ifade eden Mehmet Ertekin, "Özellikle yaş almış hastalarda ve altta yatan bir başka hastalığı olanlarda enfeksiyon daha ağır seyredebilmektedir" dedi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akülü sandalye istiyor
Akülü sandalye istiyor
Kolsuz, görevine başladı
Kolsuz, görevine başladı