Eğitim merkezlerinde maske üretimi başladı
Reklam

Eğitim merkezlerinde maske üretimi başladı

Maskeye olan talep fiyatları patlattı. 7.5 TL’lik maske 200 TL’ye çıktı. Açığı kapatmak için Milli Eğitim Bakanlığı harekete geçti. Maske üretiminde destek veren Milli Eğitim Bakanlığı halk eğitim merkezlerini harekete geçirdi

26 Mart 2020 - 21:25

Çin’in Vuhan şehrinden yayılan koronavirüs salgını nedeniyle koruyucu önlemlerden biri olan maskelerin satışları zirve yaptı. Ancak, talep fazla olunca medikalcilerin elindeki ürünler de kısa sürede tükendi. Ve daha sonra fırsatçılar otaya çıktı. Daha önce 50'lik paketi 7.5 lira olan cerrahi maskelerin fiyatı 200 TL'ye fırladı. Oluşan maske açığını kapatmak için ise İl Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği destek üzerine ilk olarak Antalya Olgunlaşma Enstitüsü harekete geçti. Günlük 1000 adet maske üretimi yapıldı. Daha sonra Kumluca Halk Eğitimi Merkezi, Demre Halk Eğitimi Merkezi, Serik Halk Eğitim Merkezi ve son olarak Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi harekete geçerek maske üretimine başladı.  Dezenfektan talebini karşılayarak sağlık alanına önemli katkı sunan eğitim camiası bu kez de maske yapımı için kolları sıvadı. İlk olarak Antalya Olgunlaşma Enstitüsü'nde maske üretimi başladı. 19'u kadın 1'i erkek olmak üzere giyim teknolojisi alanında toplamda 20 usta öğretici günlük bin maske yapıyor. Üretim atölyesinde yapımı gerçekleşen maskeler gün sonunda İl Müdürlüğü'ne teslim ediliyor.

Müdür test etti

Durmadan çalışan usta öğreticileri, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ziyaret ederek destek verdi. Müdür Arslan yapılan maskelerden takarak test etti. Müdür Yardımcısı Rabia Yeşilgöz, ilk aşamada günlük bin maske üretirken ilerleyen günlerde kapasitelerini arttırabileceklerini söyledi. Ayrıca İsmet İnönü Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi öğretmenleri de Olgunlaşma Enstitüsü'ne gelerek maske üretimini yerinde inceledi. Okullara maske üretimi için makineler getirilirken öğretmenler kendi okullarında üretime başlayacak. Üretime bölüm öğrencileri de gelerek destek verecek. Yapılacak yoğun üretimle maske ihtiyacı karşılanacak. Özellikle fiyatların artması nedeniyle maskelere ulaşamayan kronik hastalar rahat bir nefes alacak.

Yavuz: Üretime başladık

Antalya'nın Serik ve Demre ilçesinde Halk Eğitim Merkezlerinde de gelen talep doğrultusunda sağlık önlüğü ve maske üretimine başlandı. El Sanatları öğretmenleri ve kursiyerleri ilçedeki kamu kurumlarının ihtiyacını karşılamak amacıyla koruyu maske üretmeye başladı. Serik Halk Eğitim Merkezi Müdürü Fahrettin Canlı, talep doğrultusunda Serik Devlet Hastanesi'nin sağlık çalışanları için çalışma önlüğü ve maske üretilmeye başlandığını bildirdi. Halk Eğitim Merkezi dikiş bölümündeki öğretmen ile kursiyer öğrencilerden oluşan ekip, maske ve önlük dikimi çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda sadece yeşil kumaştan yapılan önlük ve maske üretiminde, önümüzdeki günlerde gelecek beyaz kumaşlarla birlikte beyaz maske ve önlük üretimine de geçilecek. Son olarak Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi de harekete geçerek maske üretimine geçti. Konuyla ilgili konuşan Azize Kahraman Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan Yavuz, “Azize Kahraman Hem olarak bizde karınca kararınca elimizden ne gelirse bu zor günlerde katkıda bulunmak istedik. Onun için giyim atölyemizde maske üretimine başladık” dedi. Bu tarz katkılarla beraber gerek sağlık çalışanları, gerek vatandaşlar rahat bir nefes aldı.

Mahsum ALTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FTA Antalyaspor'da çalışmalar sürüyor
FTA Antalyaspor'da çalışmalar sürüyor
Kadın hentbolculardan 'Evde Kal Türkiye' çağrısı
Kadın hentbolculardan 'Evde Kal Türkiye' çağrısı