Reklam

ESEN: İNŞAAT RUHSAT YASADAN ÖNCE VERİLDİ

13 Ocak 2021 - 19:57

Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda söz alan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, 7221 sayılı yasa yürürlüğe girmeden önce verilen bir inşaat ruhsatının spekülasyon konusu yapılmasını doğru bulmadığını söyledi.
 
Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 Ocak ayı ikinci oturumu, Başkanvekili Deniz Filiz başkanlığında yapıldı. Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında, Konyaaltı Belediyesi sınırları içerisinde yer alan serbest kat tanımlı yapı adaların kat yüksekliğinin belirlenmesine ilişkin gündem maddesinde AK Parti grup sözcüsü Ali Çetin, gündem maddesi hakkında Konyaaltı Belediyesi Meclis üyesi Şevket Korkut'tan bilgi aldı. Ardından oylamaya sunulan madde, yeterli katılım olmadığı için oylanamadı ve meclisin ikinci oturumu dün gerçekleşti.
 
Gündem maddesiyle ilgili açıklama yapan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, geçen sene Şubat ayında 7221 sayılı yasa yayınlanarak bu yasayla coğrafi bilgi sistemlerine ilişkin birtakım düzenlemeler getirildiğini, Temmuz ayında ise yasanın yürürlüğe girdiğini anlattı. Bu yasayla bölgedeki kat serbest parsel ile yükseklik belirtilmemiş parsellerin kat ve yükseklik sınırlarının Temmuz 2021'e kadar belirlenmesi gerektiğini belirten Esen, belirlenmeyen kat yüksekliklerinin Bakanlık tarafından belirleneceğini aktardı.
 
Konuyla alakalı bazı spekülasyonlar olduğunu belirten Semih Esen, “Yasa yürürlüğe girmeden önce ilgili firma ruhsat başvurusunda bulundu. Bugünkünden daha yüksek bir kattı. Biz bunu belediye olarak değerlendirdik. Bölgedeki emsalleri arasında aşırı nispetsizlik olacağı nedeniyle yazılı olarak iptal edildi. Daha sonra ilgililer projelerini revize etti. Bir belediye eğer koşulları sağlandıysa bir işlemi yapıp yapmama konusunda sonsuz inisiyatif sahibi değildir. Kamu kurumlarında da hakkın ve yetkinin kötüye kullanılmaması, başkalarını mağdur edecek şekilde kullanılmaması lazım. Biz ilk başvuruda yüksek kat olduğu için reddettik. İkinci başvuru zemin altı 16 katı onayladık. Bu yasa yürürlüğe girmeden önce verilen bir ruhsat nedeniyle bu maddenin ilişkilendirilmesini doğru bulmuyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından konuyla ilgili gündem maddesi oylamaya sunuldu. Ak Parti meclis üyeleri 31'inci gündem maddesinin oylamasına katılmadı. Diğer meclis üyelerinin toplam 43 oyuyla gündem maddesi onaylandı. Diğer gündem maddeleri oylamaya sunuldu ardından Ocak ayı devam meclisinin cuma günü yapılmasına karar verildi.

DHA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Koronavirüste ölüm riskini arttıran etken açıklandı
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi
Kiracı yalnız yaşadığı evini ateşe verdi