Reklam

'ESNAF YALNIZ DEĞİLDİR'

“Esnafın derdi ve sorunu için CHP vardır” diye konuşan başkan Bayar, “Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Salgın döneminde 700 bin esnaf kepenk kapattı” dedi 

09 Ekim 2020 - 16:00

CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, il başkanlığında açıklamalarda bulundu. Basın açıklamasına CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yanı sıra, CHP’li milletvekilleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, il ve ilçe kadın ve gençlik kolları başkanları ile birlikte çok sayıda partili katıldı. Bayar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Ekim Grup Toplantısında açıkladığı, ‘Esnafımız için 17 talebi’ yineledi. 

Sicil affı vurgusu 

Başkan Bayar şöyle konuştu: “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir. Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.” 

‘Görmezden gelinmiştir” 

“Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır. Ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığı, siftah yapmadan günü bitirdiği haberlerinin yanı sıra bir de borçlarını ödeyemediği, ailesini geçindiremediği için intihar eden esnaflar ya da tezgâhına el konulduğu için kendini yakan güvencesiz seyyar satıcı haberleri gelmektedir. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkânı olmayan pazarcılar, 500 bin kâğıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir. İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir. Esnafa sadece faizle kredi verilmiş, verilen kredilerin üzerine faiz eklenerek 3 ay süreyle ertelenmiştir. Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir. Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.” 

Gamze KÖKTAŞ 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor’un rakipleri belli oldu 
Antalyaspor’un rakipleri belli oldu 
Serikspor: 1 Kırklareli: 1 
Serikspor: 1 Kırklareli: 1