EVLATLARIMIZ ÖLÜME TERK EDİLİYOR
Reklam

EVLATLARIMIZ ÖLÜME TERK EDİLİYOR

DMD hasta yakınları SGK’nın tıbbi cihaz ödeneğinin düşürülmesine tepki gösterdi. SGK İl Müdürlüğü önünde toplanan hasta yakınları, “Evlatlarımız ölüme terk ediliyor” dedi

16 Ocak 2020 - 18:33

DMD (Duchenne Musküler Distrofisi) hastalarının aileleri SGK İl Müdürlüğü önünde toplanarak tıbbi cihaz ödeneğinin düşürülmesine tepki gösterdi. DMD İle Mücadele Derneği üyeleri ellerinde 'DMD kas hastası çocuklarımızın nefesine değer mi biçtiniz' yazılı pankart açtı. Grup adına basın açıklamasını Seniha Çiftçi, okudu. Çiftçi, "Hastalığın her evresinde farklı cihazlara ihtiyaç duymaktayız. Medikal cihazların doğru zamanda kullanılması, hastalığın yarattığı sorunları öteleyebiliyor. İlaç tedavilerinin, terapilerin yanı sıra cihaz destekleri, çocuklarımızın yoğun bakım servislerine yatırılmadan, hastalıklarla baş edebilmesini sağlamaktadır. Ancak hastalığın semptomları ve medikal cihazlara olan ihtiyacımız her geçen gün artarken 11 Ocak 2020/31005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile ödeme kapsamının daraltılmasını anlamakta güçlük çekiyoruz" dedi.

‘Cihazlar hayati önem taşıyor’

Çiftçi, "SUT'ta (Sağlık Uygulama Tebliği) yapılan bu değişikliğin gerekçesi nedir. Yine aynı şekilde öksüremeyen ve bundan dolayı solunum yollarını, ciğerlerini temizleyemeyen çocuklarımız için hayati önem taşıyan öksürtme makinesi, neden ödeme kapsamında değildir. Oldukça pahalı olan bu cihaza sahip olmamız mümkün değilken, evlatlarımız göz göre göre ölüme terk edilmektedir. Tasarruf edilecek tek konu, çocuklarımızın yaşam hakkı mıdır? SGK'nın medikal şirketleri ile ortak yolu bulamamasının bedeli çocuklarımıza ödetilemez" diye konuştu.

Taleplerini dile getirdiler

Çiftçi, "Her geçen gün çocuklarımız aleyhine işleyen bu hayati sorunun çözümü zamana yayılamaz. Evlatlarına bir gün daha nefes aldırmaktan başka bir amacı olmayan ailelerin çığlığını duyun. Öksürtme cihazının SUT kapsamına alınmasını ve ailelerin bu vicdan yüküyle baş başa bırakılmamasını istiyoruz. Hayati önem taşıyan bu cihazlarda SGK'nın tasarrufa gitmemesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Ali ÇALIŞKAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Demre Belediyespor BAL Ligi'nde
Demre Belediyespor BAL Ligi'nde
23 yıldır organ bekleyen kadın, eniştesinin böbreğiyle sağlığına kavuştu
23 yıldır organ bekleyen kadın, eniştesinin böbreğiyle...