FUAT SEZGİN’iN ANISINA SEMPOZYUM
Reklam

FUAT SEZGİN'iN ANISINA SEMPOZYUM

24 Ekim 2019 - 18:34 - Güncelleme: 24 Ekim 2019 - 18:39

Dünya’nın ve Türkiye’nin en iyi tarihçilerinden olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısına Antalya’daki iki lise, tarihi bir sempozyum düzenledi. 3 gün sürecek olan sempozyumda Sezgin bütün yönleriyle ele alınacak

Kepez Mahmut Celalettin Ökten Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden İslami bilimler tarihi alanında dünyaca ünlü Prof. Dr. Fuat Sezgin’in anısına ‘İslam ve Bilim’ adlı bir sempozyum düzenledi. 24-26 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek olan sempozyumun açılış oturumu, dün Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yapıldı. Sempozyuma Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Müftüsü Osman Artan ile akademisyenler, öğretmenler, Antalya içinden ve dışından lise öğrencileri katıldı.  Sempozyumun açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, yaptı. Arslan, Fuat Sezgin’in Batı’ya islamda bilimi ve teknolojiyi anlatan önemli bir tarihçi olduğunu aktararak şunları dedi: “Malatya, Adana, Rize, Kayseri, Van, Aydın, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Samsun, Sivas, Trabzon ve diğer illerin katılımıyla toplam 18 farklı ilden sempozyuma katılım sağlanacaktır. Antalya’dan 14, diğer illerden 21 olmak üzere toplamda 35 farklı okuldan bildiri özeti alınmıştır. Toplamda 129 başvuru yapılmış, bunlardan 80’inin Sempozyum Bilim Kurulu tarafından sempozyuma dahil edilmesine karar verilmiştir. Bildirilerden 9 tanesi İngilizce, 2’si Arapça sunulacaktır” diye konuştu. Arslan konuşmasını, merhum Sezgin’in Atatürk Üniversitesi’nde fahri doktora verildiği törende söylediği, “Ben İslam dünyasının icatlarını, keşiflerini Batı’ya anlatmakta, kendi insanımıza anlatmaktan daha az zorlanıyorum.”

Ertürk, çalışmaları anlattı

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ertürk de, Sezgin’in İslam bilim tarihi alanında yaptığı çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, “Biz her yıl bu tip etkinliklere üniversitemizde artık alıştık. Fakültemiz ve üniversitemiz sonuna kadar Milli Eğitim Müdürlüğümüzün emrindedir. Sizler çok değerli bir faaliyeti icra etmek için buradasınız. Bu güzel sempozyumları sizler lise çağlarınızda yaşayacaksınız. Oluşacak bu bilimsel düzey ve mantık sizleri gelecekte daha sağlıklı kararlar almaya itecek. Sizlerin ortaya koyacağı bilimsel aktiviteler belki çok değerli bilim adamı merhum Prof. Dr. Fuat Sezgin’i anlatmaya yetersiz kalabilir. Ancak sizlerin onun edebi kişiliğinden oluşturacağınız destur ve oluşturacağınız bilgi dağarcığı belki içinizde yeni Fuat Sezgin’lerin yetişmesine sebebiyet verecektir” dedi.

‘Sempozyumu değerli buluyorum’

Oturumun başkanlığını yapan Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu, “İnsanlık Doğu’dan uzaklaştıkça ışığın kaynağını kaybetmeye başladı” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bir akademisyen olarak öğrencilerimde Doğu’ya karşı ciddi bir mesafe, Batı’ya karşı yakınlaşma, Doğu’dan utanma, Batı’yı örnek alma duygularını yoğun bir şekilde gördüğümden lise öğrencilerinin daha üniversiteye gelmeden kendi medeniyetlerini, köklerini öğrenmesini çok değerli buluyorum. O yüzden bu sempozyumun özellikle Türkiye’de ilk defa lise çapında gerçekleşiyor olması çok derin anlamlar taşıyor” dedi.  Koçakoğlu, “Öğrencilerimiz sizlere Fuat Sezgin ışığında baktıkları Doğu’dan neler yükselmiş, sempozyum boyunca onları gösterecekler. 10’uncu yüzyılda Avrupa’da kadınlar içine şeytan girmiş, cadı diye yakılırken Müslüman coğrafyasında İslam medeniyeti ilk kadın mucidini yetiştiriyordu. Avrupa’da kadınların bilime katkıları 18’inci yüzyılda başlarken, Meryem El-İcliyye örneği 10’uncu yüzyılda görülüyor. Arada çok ciddi bir uçurum var. O zaman bize düşen, geriye dönüp ‘Biz neyiz?’ diye bakmak olur” dedi

Yapılan sunumlar

Oturumda, Kepez Mahmut Celalettin Öktem Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Emir Furkan Oya, ‘Fuat Sezgin ve Müze Eserleri’ konulu bir sunum yaptı. Antalya Erünal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Doğa Sertyel ise Meryem El-İcciye/10. Yüzyılda Bilim Dünyasına İz Bırakanlar’ başlığıyla İngilizce bir sunum gerçekleştirdi. Rize Şehit Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Merve Kitapçı ‘İslam Medeniyetinin Algılanışı ve Oryantalizm’ konulu bildirisini Arapça sunarken, Malatya Selahattin Eyyübi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Karabulut da, ‘Fuat Sezgin Önderliğinde İslam Medeniyetinin Göz Kamaştırıcı Keşifleri ve Batıya Etkileri’ başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Sempozyum, Akdeniz Üniversitesi yemekhanesinde yenen öğlen yemeğinin ardından oturumlarla devam etti.

Emine ÇİÇEK

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez’de Köhne bina  beyinlere ışık olacak
Kepez’de Köhne bina beyinlere ışık olacak
TEK İSTEĞİM EVLENMEK
TEK İSTEĞİM EVLENMEK