Genel kurulları 2021’de yapalım

ATSO Konut ve İşyeri Yapı Kooperatifleri Meslek Komitesi, pandemi nedeniyle 1 Aralık tarihine kadar ertelenen yapı kooperatif genel kurullarının 2021 yılının Ocak ve Haziran ayları arasında yapılmasını önerdi

26 Ekim 2020 - 10:59 - Güncelleme: 26 Ekim 2020 - 17:56

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Konut ve İşyeri Yapı Kooperatifleri Meslek Komitesi İsmail Sezer başkanlığında yaptığı son toplantıda İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs Ek Tedbirleri Genelgesi ile 1 Aralık tarihine kadar ertelenen yapı kooperatifi genel kurullarını ele aldı. Toplantıda, 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu’na tabi kooperatiflerin en geç 2020 Haziran ayı sonuna kadar yapmak zorunda oldukları 2019 yılı ile ilgili genel kurullarının pandemi nedeniyle 17 Nisan 2020 tarih ve 31102 sayılı Resmi Gazetede yer alan 7244 sayılı kanunun 2/1-d maddesiyle 31 Temmuz 2020 tarihine kadar  ertelendiği hatırlatıldı.
 
Bu madde ile ilgili Bakanlığa üç aya kadar ilave erteleme yetkisi verildiği, ertelemenin sona erdiği tarihten itibaren üç ay içinde ertelenen genel kurulun 2020 Ekim ayı sonuna kadar yapılması gerektiği ve söz konusu genel kurula kadar mevcut organların görev, yetki ve sorumluluklarının devam edeceği hükmünün dile getirildiğine vurgu yapılarak, “Ertelemenin 31 Temmuz 2020 tarihinde sona ermiş olması nedeniyle Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında genel kurulların yapılmaya başlandığı ve bazı kooperatiflerin de genel kurul toplantılarını  yaptıkları ifade edilmiştir. Ancak çok sayıda kooperatifin de ertelemenin geleceğini düşüncesiyle genel kurul tarihlerini Ekim ayının sonuna doğru yapmayı planlayarak bir ay önceden genel kurul gündemlerini taahhütlü olarak ortaklarına gönderdikleri belirtilmiştir.
 
Yılda iki defa genel kurul yapmak zorunlu

Ancak, İçişleri Bakanlığı’nın 2 Ekim 2020 tarih, 16230 sayılı ve “Koronavirüs Ek Tedbirleri” konulu Genelgesiyle kooperatif genel kurullarının 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendiği belirtilmiştir. Bunun yanında, Ticaret Bakanlığı’nın 31 Ekim 2020 tarihine kadar işletme kooperatiflerinin genel kurullarını erteleyerek,  bu tarihi müteakip üç ay içinde genel kurullarının yapılması gerektiğini ve erteleme ile genel kurulu yapılıncaya kadar organların görev, yetki ve sorumluluklarının devam edeceğini belirttiği,  ancak 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenen yapı kooperatiflerinin genel kurullarının hangi tarihe kadar yapılacağı konusunda bir açıklık bulunmadığı bildirilmiştir. Bu durumda, kooperatifler ve üst kuruluşlarının olağan genel kurul toplantılarının her hesap devresi sonundan itibaren 6 ay içerisinde ve en az yılda bir defa yapılması zorunluluğunu yerine getirmeyen ve ortakları bu 6 aylık süre içerisinde toplanacak  şekilde olağan genel kurul toplantısına çağırmayan yönetim kurulu üyeleri için cezai yaptırım uygulanabilmesinin de gündeme gelebileceğine değinilerek 2019 ve 2020 genel kurul toplantılarının 2021 Ocak-Haziran ayları arasında yapılması önerilmiştir. Bahse konu önerinin bir yazı ile TOBB aracılığıyla T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletilmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verilmiştir” denildi.

Gamze KÖKTAŞ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustaf ÖZTÜRK
    10 ay önce
    KOOPERATİF GENEL KURUL TOPLANTILARININ 2021 YILINA ERTELENMESİ COVİD - 19 VİRÜSÜ NEDENİYLE ZORUNLUDUR. BU NEDENLE, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA ULAŞTIRILMAK ÜZERE BU DOĞRULTUDA YAZI YAZILMASINDA FAYDA VAR.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 2+1 daire
İcradan satılık 2+1 daire
DHA'nın 'Yangın Yeri' Sergisinde 5 Bin Fidan Dağıtıldı
DHA'nın 'Yangın Yeri' Sergisinde 5 Bin Fidan Dağıtıldı