Göynük MYO da İlkler

Göynük MYO da İlkler

11 Ekim 2018 - 09:53

Akdeniz Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren göynük Mutfak Sanatları MYO bünyesinde ilkleri yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz eğitim - öğretim döneminde aynı zamanda Antalya vekili olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun desteğiyle Türkiye de bir ilk olan Pastacılık ve Ekmekçilik bölümü açılmıştı. Bu bölüm Türkiye de bir ilkti. böylece yaklaşık 12.000 meslek lisesi mezunu öğrenci üniversite anlamında tercih edeceği bir bölüm kazanmıştı. İstihdam anlamında ise ne kadar öenmli olduğunu ayrı bir yazıda anlatırım.

Akdeniz Üniversitesi göynük Mutfak sanatları Meslek Yüksekokulu yine şu an içerisinde eğitim-öğretim verdiği Aşçılık ve İkram Hizmetleri bölümü ile yüzde yüz doluluk oranını yakalayan ender meslek yüksekokulları arasında oldu. Günümüzde birçok yüksekokul öğrenci kontenjanlarını dolduramıyorken yüzde yüz doluluk oranını yakalayan bir meslek yüksekokulu da Antalya Kemer ilçesine nasip oldu.

Yine üniversite anlamında bir ilk olarak da "barista" atölyesi Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu İkram Hizmetleri bölümüne yapılacak. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) ve Antalya Üniversite Destekleme Vakfı arasında Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na kahve uzmanları yetiştirecek bir adet Barista Atölyesi kurulması ile ilgili imzalanan protokole bende katıldım. İmza töreninde Rektör Prof.Dr. Mustafa Ünal ve yönetim kurulu ile Antalya Üniversite Destekleme Vakfı başkanı Tunç Uluç ve başkan yardımcısı Fatma Gül Hesapçıoğlu ve Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu İkram Hizmetleri Öğretim Görevlileri ile okul yönetimi de katıldı.

İmzalanan protokol çerçevesinde Akdeniz Üniversitesi Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’nun ikram hizmetleri programına devam eden öğrencilerine gerekli mesleki bilgi ve tecrübenin kazandırılması, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamalarla pekiştirebilmesi amacıyla bir adet Barista Atölyesi kurulması, bu amaçla yapılacak tadilat ve düzenleme işleri ile teknik özellikleri belirtilen ekipmanın Antalya Üniversite Destekleme Vakfı tarafından finanse edilmesi ve karşılıksız olarak Üniversite’ye bağışlanması sağlanacak.

Köşe yazılarımızda ara ara Göynük Mutfak Sanatlarından bahsetmeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Seçim bitti, geçim zamanı
Seçim bitti, geçim zamanı