Hıfzıssıhha’dan yeni kararlar
Reklam

Hıfzıssıhha'dan yeni kararlar

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun yeni kararlarına göre marketlerde içeriye alınacak müşteri, alan büyüklüğünün yüzde 10'ununu geçemeyecek ve müşteriler arasında en az bir metre mesafe olacak

24 Mart 2020 - 22:56

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, İçişleri Bakanlığı'nın 'Covid-19'la Mücadele Kapsamında Alınan Önlemler' konulu genelgesi çerçevesinde salgın korunmak ve salgının yayılmasını engellemek için ek önlemler aldı. Kurulun 5 maddelik yeni kararlarında marketlerde müşteriler arasında en az bir metre mesafe ve marketin alan büyüklüğüne göre en fazla yüzde 10'u kadar müşteri alınması, otobüslerde en fazla yüzde 50 oranında yolcu kabulü ve sokağa çıkma yasağı istinasının uygulanacağı 65 yaş üstü vatandaşları kapsıyor.

Marketlerde sıkı önlem

Kurul'un yeni kararının birinci maddesine göre, il genelinde tüm marketler 09.00- 21.00 saatleri arasında hizmet verecek. Market içindeki en fazla müşteri sayısının müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın (depolar, idari bürolar vb. hariç) onda biri kadar olacak. Örneğin, marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise, aynı anda içeride en fazla 10 müşteri olabilecek. Tüm marketlerin, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asacakları afişlerle duyuracak. Market içerisinde belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler marketlerce alınacak. Market içerisinde belirlenen sayıda müşteri var ise içeriden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak. Market görevlileri aynı zamanda içeriye girmek için dışarıda bekleyen müşterilere aralarında en az bir metre mesafe olacak şekilde beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak ve market girişinde görülecek şekilde afişler asılacak.

Otobüslerde yüzde 50 sınırı

Kurul, tüm şehir içi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarının (şehirlerarası yolcu otobüsleri dahil), araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin en fazla yüzde 50'si oranında yolcu kabul edebileceğine karar verdi. Araç içindeki yolcuların oturma şekli mümkün olduğunca yan yana olanlarda bir koltuk boş, arka sıradakiler öndekinin çaprazı ve aynı sırada olanlarda biri koridor, diğeri cam kenarı gibi, yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak. İçişleri Bakanlığı'nın, '65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın zaruri haller dışında sokağa çıkmalarının yasaklanması ve istisnalar' ile ilgili de bir karar alındı. Meslek kuruluşlarından gelen görüş talepleri üzerine yapılan değerlendirmede; yürüttükleri hizmet ve görevlerin niteliği ve sürekliliği nedeniyle avukatlar ile serbest muhasebeci ve mali müşavirler (kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç) sokağa çıkma yasağı kapsamı dışında tutulacak.

Cezalar 3542 TL ve hapis cezası

Kurul yeni kararlarıyla ilgili de takip ve denetimlerin genel kolluk ve belediye zabıta teşkilatlarıyla birlikte yapılmasına karar verdi. Alınan kararlara uyulmaması halinde her ihlalde ayrı olmak üzere toplam 3 bin 542 TL para cezası ve iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile işyerlerine kapatma ve ruhsat iptali cezaları uygulanacağı da açıklandı.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FTA Antalyaspor'da çalışmalar sürüyor
FTA Antalyaspor'da çalışmalar sürüyor
Kadın hentbolculardan 'Evde Kal Türkiye' çağrısı
Kadın hentbolculardan 'Evde Kal Türkiye' çağrısı