İTALYA-4

10 Ağustos 2018 - 09:47 - Güncelleme: 10 Ağustos 2018 - 10:14

İTALYA’DA, TÜRK BAYRAMI

Viyana Kuşatması’nda, yeniçerilerin bir kısmı yaralanır.

Anadolu’ya dönmezler. Moena Köyüne gelirler. Köylüler onları tedavi ederler. Bu dürüst insanlarla kaynaşırlar. Sonra şövalyeler gelirler. Köylülerin mahsullerine el koyarlar. Talan ederler. Bunun üzerine yeniçeriler devreye girer. Köylüleri savunma ile ilgili eğitirler. Şövalyeler tekrar gelince, hep beraber püskürtürler. Bir daha da gelemezler. Bu arada yeniçeriler oraya yerleşir, evlenirler. Şimdi bu köyde, her yıl temmuz ayında, Türk Günü kutlanmakta ve bayram yapılmaktadır. Türk Bayrağı dalgalanmaktadır. Moena Köyü, güneş almayan bir köydür. Kardeş köyden çok büyük bir ayna ile küçük aynalara yansıtılarak, köye güneş geliyor. Bu aynaya Apollo aynası denmektedir.

Fatih Döneminde, Otranto Şehri 13 ay Osmanlı’nın egemenliğinde kalmıştır. Fatih’in hedefi İstanbul, Konstantinopolis’ten sonra İtalya-Roma idi. Ama ömrü vefa etmedi.

Verona da Centro Storico, Adige nehri buralara Çerkeslerin geldiğinin işaretidir. Polenca, muhlama türü mısır unu, yağ ve peynirle yapılan hamursa denen bir yemektir. Nehrin adı ve yemek burada da Türklerin bulunduğunun işaretidir.

Nemi Belediyesi, Çanakkale’nin Bozcaada ve Erenköy Beldeleriyle kardeş olmuştur. Nemi’ye çiçeklerin kasabası da deniyor. Dağ çilekleri ile de çok ün yapmıştır.

DONDURMANIN İLK ÇIKTIĞI YERİN, İTALYA OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

İspanya’dan gelen Berberi ve Araplar Vezüv’de ki patlama ile karların eriyip şehre gelişinden hesapla kar aşı yapıyorlar. Dağlardaki karları, tuzla karıştırıp şehre getiriyorlar. 21 dereceye kadar karda erime olmuyor. Bal ve meyvelerle de farklı, soğuk bir şey elde ediyorlar. Böylece, Sicilyalı birisi dondurmayı icat ediyor. Daha sonra Çin’den gelen tariflerle, dondurma bugünkü şeklini alıyor.

Bizim Kahramanmaraş dondurmamız çok güzel, ama yeterince tanıtamamışız. Dondurmada da ödülleri hep İtalya almış.

VENEDİK’TE BİR KARADENİZLİ

Venedik mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Adacıkların birleşimi ile su kanalları arasında kurulmuştur. Simgesi Aslan olan bu şehirde, 400 köprü, 170 kanal, 200 ada, 300 kilise vardır. Kaybolmak çok kolaydır. Her yer birbirine benzemektedir. Çok pahalı bir şehirdir. Verona ve Garda Gölü, mutlaka büyük kanal ve Rialto Köprüsü ile beraber görülmelidir. Meydanlar çok ve hep doludur. Venedik’te ve Roma’da, Amerikalı ve Çinli göçmenler çok fazladır. Hatta, “Roma’da Romalı göremezsiniz” diye de tekerlemeler vardır. Camcılıkta çok gelişmiştir. “Ustalık, on yıl çıraklık gerektirir”. Burası için söylenmiştir. Yani ustasız çırak olunmaz.

“Karar süresi de 85-90 saniyedir”, diyorlar.

İtalya’nın her yerinde farklı lehçeler vardır.

Türkçeden İtalyancaya, İtalyancadan Türkçeye geçen ve kullanılan çok kelimeler vardır.

Venedik denizciliğin merkezidir. Mesela, denizcilik tabirleri buradan gelmektedir. Fırtına şans, arena kum demektir. Alabora, miço, tayfa, kapitano, çapa, anfora, teras, sofa, kanepe, divan, pantolon vs. bunlardandır.

Değerli Okurlar,

Dünya'da 14 limanı işleten, Türk şirketi Karadenizli Global Gayrimenkul Yatırımları Şirketinin sahibi, değerli yatırımcı Mehmet KUTMAN Bey'i tebrik ediyorum.

İtalya'da Venice, Catania, Ravenna ve Cagliari limanlarını işletmektedir. Çok müteşebbis ve girişimci bir ruha sahip olan KUTMAN’ın şirketi, Londra borsasında da işlem görmektedir. Barcelona, Lizbon, Malaga, Malta, Bar, Singapore ve Hawana limanlarını, Türkiye'de ise Kuşadası, Bodrum ve Antalya Limanlarını işletmektedir. Bir Türk vatandaşı olarak Venedik'te başarılarından dolayı gurur duydum.

14. ve 15. yüzyılda meydana gelen Veba salgınında, binlerce kişi vefat etmiş. Onların anısına tekneler siyaha boyanmış.

San Marco Meydanı, en meşhur meydanlardan birisidir. Kuş beslemek yasaktır. Maskeli balolarda, eğlencelerde ahlaksızlık had safhadadır. Zengin-fakir ayrımı burada kalkmaktadır.

Venedik’te gondol sefası şarttır.

Casanova burada üne kavuşmuştur. Onun oturduğu yerdeki kahvehanede turistlerin uğrak yeri olmuş. Sandalcılara, Casanova’nın evini sorduğunuz zaman her sandalcı ayrı bir evi gösteriyor. Yani her ev Casanova’nınmış.

Vicinsa’yı fareler basmış, Venedik’ten kedi istemişler ve gelmiş. Fareler bitirilmiş, ama kediler geriye gönderilmemiş. Vicinsa’nın adı da kedi yiyenler olmuş.

HER YOL ROMA’YA MI ÇIKAR?

Roma’nın tarihçesinde Türk Tarihi gibi (Romus-Romulus, dişi ve erkek kurtlar) figürler vardır.

Kurucunun eski Kurtuba’dan Roma’ya gelip, burayı kurduğu, Truva’dan kaçan bir savaşçı olduğu söylenir. (Aineis)

Roma; tarih, kültür, medeniyet, sanat ve ticaretin merkezlerindendir. Arena, colezyum, katedraller, meydanlar, Trevi Çeşmesi, İspanyol merdivenleri, Göller Bölgesi, Pompei çok farklı ziyaret mekanlarıdır.

Castel Gandolfo ve Nemi’de doğallıkları yaşadık.

Trevi (Aşk Çeşmesine) para attığınızda tekrar buraya gelirsiniz, diye batıl bir inançları var. Gelen turistlerin bir kısmı da buraya para atıyorlar. Üç yol Çeşmesi de denen bu yere birçok yolun çıkması da ayrı bir garabettir.

İtalya genelinde güney; çiftçi aileleri, orta bölge; siyaset ile bürokrasi, kuzey ise; zengin, sanayici ve iş adamları olarak ağırlıktadır.

Güney insanı daha sıcak, kuzey insanı daha kibirlidir.

Floransa Toskana’ya gidişte San Gimignano, Pisa ve Siena’da farklı hazları tadabilirsiniz.

Küçük araba ve küçük evler tercih sebebi olmuştur.

PARANIN GÜCÜ

Santa Maria Del Florence’da Duoma Katedrali’ndeki görüntü de, Katedralde en üste Allah, altında buranın yapımına maddi katkısı olanlar, daha da aşağıda Hazreti İsa ve havariler var. Rehberimiz “Paranın gücü” dedi. Hepimiz güldük.

Bizde de bazı cemaatlere yardım yapanlar, Şeyh Efendilerinin yan tarafına oturmaktadırlar. Kıymetli adam hüviyetindedirler.

Kiliselerde vaftizle beraber, temizlik, eğitim ve koro çalışmaları yapılmaktadır. Vaftizle doğan çocuğun üvey anne ve babası tespit edilmektedir.

Hristiyanlığa hizmet eden kişilere, (Aziz) veya (Azize) unvanı verilmiş.

Bizim topraklarımızdaki Azizlerin isimleri ise İtalya’daki şehirlere verilmiş. Mesela Taksim’de ki, Saint Antoine Padova Katolik Kilisesi ve Azizi adına Padova Şehri kurulmuş.

İtalya’da, sağlıkta en önemli şehirlerden birisi Padovadır. En meşhur doktorlar burdadır. Padovalılara grand doktor derler.

Zenginliğin işaretlerinden birisi ana yoldan, eve gidilen yolun sağının ve solunun ağaçlarla kaplı olmasıdır.

Prada, ünlülerin en çok kaldığı yerdir.

Siena, sembolü kurttur. 17 ilçenin 17 ayrı bayrağı vardır. Çeşitli yarışların yanında en önemlisi ve meşhuru at yarışlarıdır.

Sanci Miyonada cambo meydanındaki at yarışlarına katılmak için çok önceden yerinizi ayırtmanız lazımmış. Her yer bayrak reklamlarıyla kaplanmış.

Bologna, İtalya’nın ortasındadır. Renk ve fikir olarak “Kızıl Şehir” olarak bilinir. İlk borsanın burada oluştuğu, bankacılığın çok geliştiği bu yere Medici ailesinin hakim olduğu belirtilmiştir.

Değerli okurlar,

Size bu gezimiz ile ilgili bilgilendirebileceğimiz yazıları ancak bu kadar kısa yazabildim. İnşallah başka bir gezimizden farklı bilgileri ileride tekrar yazarız.

“Seyahat et, sıhhat bul. Çok gezen mi, çok okuyan mı bilir?” düsturumuz budur.

Kalın Sağlıcakla…

Bu haber 703 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fenerbahçe, Antalya'da
Fenerbahçe, Antalya'da
Dünyanın en güçlü adamları Alanya'da yarışıyor
Dünyanın en güçlü adamları Alanya'da yarışıyor