Kıbrıs’ın fethi kutlanacak

24 Haziran 2021 - 16:04

Kıbrıs'ın 1571 yılında Osmanlılar tarafından fethinin 450. yılı Finike ve Elmalı'da törenlerle kutlanacak. Kıbrıs'ın Feth'ini temsilen Finike'den denize açılacak olacak tekneler Kıbrıs'a gidecek.
 
1571 yılında Kıbrıs'ın Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethi 450. yıl dönümünde törenlerle kutlanacak. Elmalı ve Finike'de başlayacak olan etkinlikler, teknelerin Kıbrıs'a hareketi ve Kıbrıs Limanı'nda düzenlenecek törenle son bulacak. 28 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan etkinliklerle ilgili Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Türk Ocağı Antalya Şube Başkanı Abdullah Uysal, kutlamaların Kıbrıs'ın fethine giden kara birliklerinin toplandığı Antalya'nın Elmalı ilçesinde başlayacağını belirtti. Kıbrıs'ın ilk olarak Hazreti Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edildiğinin altını çizen Uysal, "Hepimizin yavru vatan adını verdiğimiz Kıbrıs adası, Peygamberimizin vefatından sonra halife Hz. Osman döneminde İslam orduları tarafından feth edilmiş , hatta yüce Peygamberimizin süt teyzesi tarafından akrabası olan Ümmü Hiram, kuşatma esnasında Larnaka yakınlarında şehit düşmüştür. Bizlerin” Hala Sultan” olarak bildiği o büyük sahabe Kıbrıs topraklarında yatmaktadır" dedi.
 
Kıbrıs'ın fethi Finike'den başladı
Kıbrıs adasının 1191 yılında önce Bizanslılar tarafından Müslümanların elinden alındığını, 1489 yılında da Venediklilerin eline geçtiğinin söyleyen  Uysal, "Yavuz Sultan Selim tarafından Suriye, Lübnan ve Mısır ın fethi tamamlanınca doğu Akdeniz de önemli bir konumda bulunan Kıbrıs adasındaki Venedik ve Cenevizli korsanlar, ticaret ve hacı adaylarını taşıyan gemilere saldırıp Osmanlı toprakları arasındaki ulaşım güvenliğini tehdit etmeye başlayınca Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu Padişah 2.Selim, Kıbrıs ın alınması için hazırlıkları başlatır. 1570 yılı Mayıs ayında toplam 360 parçadan oluşan Osmanlı donanması İstanbul dan hareket ederek Finike limanına gelir. 30 Haziran 1570 günü Elmalıdan Finike ye gelmiş olan askerleri alarak 2 Temmuzda Kıbrıs'ta Limasol limanına ulaşılır. 9 Temmuz da Girne kalesi alınır. Kuşatmadan 51 gün sonra 15 Eylül de Lefkoşe alınır. 8 Ekimde Magosa kalesi kuşatılmışsa da kış mevsimi araya girmesiyle ancak 1 ağustos 1571 de kale düşer ve adanın fetih tamamlanır" ifadelerini kullandı.
 
Kıbrıs tarih boyunca yunan toprağı olmadı
Kıbrıs'ın tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadığının altını çizen Uysal, "Kıbrıs adası 1571 -1876 ya kadar 305 yıl kesintisiz olarak Osmanlı egemenliğinde bir Türk toprağı iken 1876 yılında İngiltere ye kiraya verilir. 1914 yılın 1. Dünya savaşında İngiltere ada yönetimine tamamen el koyar. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışılırlar. 1959 Zürih ve Londra andlaşmaları ile Türklerinde yönetimde söz sahibi olduğu Kıbrıs cumhuriyeti kurulsa da Rumlar adayı Yunanistan a ilhak etmek için yeniden Türklere saldırılarını başlatırlar. 20 Temmuz 1974 de Anavatan Türkiye garantör devlet olarak Kıbrıs a çıkartma yaparak oradaki Türk soydaşlarımızın varlığını korur. 5 kasım 1983 tarihinde Kıbrıs Türklerinin önderi Rauf Denktaş liderliğinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulur. Doğu Akdeniz de, Mavi vatanımızda Kıbrıs Türklüğü nün varlığı Türk Milletinin bekası dır. Türkiye sonsuza kadar Kıbrıs Türklüğünün yanında olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.
 
Finike'den teknelerle Kıbrıs'a gidilecek
28 Haziran'da Elmalı'da başlayacak olan etkinliklerin ardından mehteran eşliğinde Finike'ye hareket edileceğini ve 29 Haziran'da kutlamaların burada devam edeceğini söyleyen Uysal, "Kutlamalar 29 Haziran Salı günü Kıbrıs'ın fethi için 450 yıl önce İstanbul'dan çıkan Osmanlı Donanması'nın kara birliklerini aldığı Antalya'nın Finike ilçesinde devam edecek. 30 Haziran sabah saat 07.30'da Finike'den çıkacak teknelerin Kıbrıs'a seyrüseferi başlayacak. Tekneler üç grup halinde yola çıkacak. Kıbrıs Adası'nın Girne Limanı'nın bir mil açığında, 1 Temmuz Perşembe günü bizi Kıbrıslı tekneler ve gemiler karşılayacak. Türkiye'den giden tekneler, söndüren gemileri etrafında, Kıbrıslı tekneler de bizim etrafımızda sevgi ve barış çemberi oluşturacak. Aynı gün hep birlikte Kabotaj Bayramı'nı Girne önünde kutlayacağız" ifadelerini kullandı.
 
Çözüm için adım atan hep biz olduk
Kıbrıs'ta Rum kesimi ile yıllardır devam eden çözümsüzlüğe değinen Kıbrıs Türk Kültür Derneği Antalya Şube Başkanı M. Vural Önal, ise, "Az önce de söylendiği gibi Hazreti Osman döneminde İslam ordularının fethinden itibaren Kıbrıs hiç bir zaman Yunanistan'ın egemenliği altına girmemiştir. 1571 yılından itibaren Osmanlı ve Türk toprağı olan Kıbrıs, 1914'te 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun Almanya ile müttefik olmasını fırsat bilen İngilizler tarafından tarafından yönetime el konulmuştur. Kıbrıs Türkü için zulüm bundan sonra başlamıştır. Rumlar ve İngilizler soydaşlarımızı adadan kovmaya çalışılırlar. Kıbrıs'ın Yunanistan'ın kontrolüne geçmesi için katliamlar yapılmaya başlanmıştır. Kıbrıs sorununun çözümü için adım atan taraf hep biz olduk. Biz bir adım attık, Rumlar iki adım geri çekildi. Kıbrıs tarih boyunca hiçbir zaman Yunan toprağı olmadı, olmayacakta" şeklinde konuştu. 

Serçin ÇILDIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 3+1 daire
İcradan satılık 3+1 daire
Akrep, Altay’a tek golle yenildi
Akrep, Altay’a tek golle yenildi