KONGED ‘rüşvet’ iddialarını reddetti

KONGED ‘rüşvet’ iddialarını reddetti

24 Eylül 2018 - 10:30

Geçtiğimiz günlerde KONGED tarafından düzenlenen etkinlikte muhabirlere ‘abonelik ücreti’ adı altında rüşvet verildiği iddia edilmişti. Konuyla ilgili önce AGC Başkanı Yeni açıklamalarda bulundu. Ardından konuştuğumuz KONGED Başkanı Alveroğlu suçlamaları reddetti

 

Geçtiğimiz Günlerde Konyaaltı Gençlik Derneği (KONGED) tarafından yapılan bir etkinliğe Antalya basını davet edilmişti. Etkinlik sırasında ‘abonelik ücreti’ adı altında gazetecilere zarf içinde para verildi, bunu da Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni “üzüntüyle” karşıladıklarını belirtti ve zarfı almayan cemiyet üyelerine 3’er günlük tatil hediye edeceklerini açıkladı. Bu olay kamuoyunda “gazetecilere rüşvet verildi” şeklinde algılandı.

 

Yeni’nin paylaşımı

Konuyla ilgili ilk olarak Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptı. Yeni şunları yazdı: “Antalya'da KONGED adındaki bir derneğin basın toplantısında abone bedeli adı altında toplantıya katılan muhabirlere zarf içinde para dağıttığı bilgisini üzülerek öğrendik. Konuyu Gazeteciler Cemiyeti olarak derinlemesine araştırıyor soruşturuyoruz. Zarfın içinde para olduğunu fark edip hemen iade eden gazetecilerin alnından öpüyor ve yürekten kutluyorum. Basın toplantısının ruhuna ters, etik olmayan bu duruma karşı koyan onurlu, yürekli duruş sergileyen ve medya ahlak ve etik kurallarına uygun hareket eden meslektaşlarımın bu örnek duruşu elbette ödüle layıktır. Antalya Gazeteciler Cemiyeti olarak abone parası mı başka bir şey mi konuyu araştırıyoruz, ancak abone parası bile olsa basın toplantısının ruhuna uymayan bu harekete karşı koyup zarfı iade ederek etik davranan gazetecileri 3'er günlük (herşey dahil) tatil ile ödüllendiriyoruz. Konu ile ilgili detaylı açıklamayı daha sonra yapacağız.”

 

İddialar doğru değil

Konuyu, muhatabı olan KONGED Başkanı Ahmet Alper Alveroğlu’na sorduk. Yerel basına fiili bir destek vermek istediklerini, ortaya atılan iddiaların kesinlikle doğru olmadığını ve AGC Başkanı Mevlüt Yeni’nin tavrını eleştiren Alveroğlu şunları söyledi: “Derneğimiz 4. yılında, kongre sürecimiz de başladı. Kurulduğumuz günden bu yana yerel basın bize çok destek oldu. Geçtiğimiz hafta yönetim kurulu olarak bütün gazetelerimizi ziyarette bulunduk. Ziyaretlerimizde faaliyetlerimizi, yapacağımız çalışmaları anlattık. Bu ziyaretlerde gazete temsilcilerin çoğu abone olmamızı istediler. Biz bu durumu yönetim kurulu ile değerlendirdik ve böyle bir talebin olmasını doğal karşıladık. Yerel basına herkesin destek olması gerekir. Ziyaretler sonrası bir etkinlik gerçekleştirdik. Bütün basını etkinliğimize davet ettik. Neredeyse bütün basın geldi. Gelenlerin çoğu fatura bilgileri ile gelmişlerdi ve biz aboneliği yaptırdık. Fatura bilgisi olmayan arkadaşlarımıza kolaylık olsun diye aboneliği direkt orada yapmak istedik. Abonelik bedeli zaten 350 lira, bizler abonelik parasını vererek destek olmaya çalıştık.

Sonradan 2-3 arkadaş parayı iade etti. ‘Biz bu parayı alamayız muhasebeyle halledin dediler.’ Biz de tamam dedik. Biz bu paraları şahsi olarak vermedik. Cemiyet Başkanı’nın ifadelerini de doğru bulmuyorum. İyi niyetle yapmaya çalıştığımız bir şeyi rüşvetmiş gibi yansıtması kendisine yakışmadı. Bir yolsuzluk mu var ortada ya da ihale mi istiyorum da böyle şeyler söyleniyor. Bu olayı rüşvet verildi gibi yazanlar ile ilgili olarak hukuki yollara başvuracağız.”

Abonelik ücretinin muhabirlere verilmesinin etik olup olmadığını sorduğumuz Alveroğlu şöyle cevap verdi; “Biz gazetelerle muhabirler aracılıyla görüşüyoruz. Ve iyi niyetle böyle bir şey yaptık. 65 yaşında bir üyemiz var, bu üyemizin ‘çocukları uğraştırmayalım git bir daha gel demeyelim uğraşmasınlar’ önerisini haklı bulduk. KONGED 4 yıl boyunca ne yapmış bir araştırsınlar. Mevlüt Yeni yaklaşan seçim öncesi KONGED üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Bizim kötü niyetimiz art niyetimiz yok.”

Mahsum ALTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Eczacılardan aktarlarda satılan bitkisel ürün uyarısı
Seçim bitti, geçim zamanı
Seçim bitti, geçim zamanı