Reklam

KORUYUCU KALKAN CİSTUS

25 yıldır bitkiler üzerine çalışmalar yapan Cumali Bora, cistus bitkisinin önemini anlattı. Bora, yaptığımız röportajda, “Cistus bitkisi koruyucu bir kalkandır. Virüsleri ortadan yok eder” dedi

29 Nisan 2020 - 20:49 - Güncelleme: 29 Nisan 2020 - 21:01

SORU M.A.: Kendinizi tanıtır mısınız? Ne işle meşgulsünüz?

CEVAP C.B.: Almanya’da büyüdüm. Astım hastasıyım ve rahmetli annem Damlataş Mağarası’nda astım hastaları için şifa umudunu duymuş, beni Alanya’ya tatile getirdi. Alanya ile bir bağ kurdum. Almanya’dan kesin dönüş yaptıktan sonra Alanya’da iş kurup yaşamaya karar verdim. Alman bir dostumun tavsiyesiyle doğal ürünlerle ilgili bir iş aramaya başladım ki; o günden sonra benim hayatım, dünüm, bugünüm ve geleceğim bitkiler, aromaterapi, kişisel bakım ve sağlık oldu. Yabancı kaynaklardan okuyarak, Torosları gezerek ufkumu genişlettim. Yaklaşık olarak 25 yıldır kişisel bakım ve sağlık üzerine çalışıyorum. Aromaterapi ve alternatif bitkisel tedavi yöntemlerini araştırıyorum. Sabun sanatçısı ve aromaterapistim. Yüzlerce çeşit doğal aromaterapi sabunu yaptım ve yıllardır işyerimizde beğeniye sunuyorum. Amacım bildiklerimi paylaşmak, dünyadan göçtüğümde de ardımda bu işte benden daha donanımlı birilerini bırakabilmek. Son dönemde de Cistus bitkisi üzerinde yoğunlaştım ve inşallah bu konuda önemli bir çalışmaya imza atmanın arefesindeyiz.

SORU M.A.: Cistus bitkisini son zamanlarda duyar olduk. Bu bitkinin bağışıklık sistemiyle ne ilgisi var? Neden bu kadar önemli?

CEVAP C.B.: Cistus Akdeniz ve ege sahillerimizde doğal olarak yetişen bir bitki. Çok güçlü antioksidan değerlerine sahip. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve ayağa kaldıran bir özelliğe sahiptir. Yunan kaynaklarında 2400 yıl evvel varlığından bahsedilmiş. Tabiî ki o devrin insanı bakteri ya da virüs nedir bilmiyordu. Ama bugün bilimsel çalışmalar bize neden cistus bitkisinin çok kıymetli olduğunu kanıtlamış durumdadır. Ayrıca araştırmalar neticesinde zengin polifenol, bioflavonoid (P vitamin), kat eşin, tanin, gallik asit ve diğer faydalı bioaktif bileşiklerden oluştuğu görülmüştür ve tüm bunların tek bir bitkide bulunuyor olması onu özel kılıyor.  Polifenoller, antibakteriyel, antifungal ve antiinflamatuvar etkilerin yanında ayrıca güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedirler. Çeşitli çalışmalarda anti-bakteriyel ve antiviral etkinliği gösterilmiştir. Özellikle polifenolden zengin bitki özü virüsün zarf proteinlerini hedef almaktadır. Bu sayede virüsün konak hücrelerine bağlanmasını engellemektedir. Mesela Fitoterapist ve Doğal Tıp Uzmanı Şaduman Karaca’da cistusun içerdiği tanin, polifenol vb bileşikler sayesinde hücre yenileme ve bağışıklık sistemini güçlendirme etkilerine işaret ediyor.

 

SORU M.A.: Cistus ile ilgili bir takım ciddi söylemleriniz var. Bunları bize açıklar mısınız?

CEVAP C.B.: Ben 7 yıldır bu bitkiyi ülkeme kazandırmak için çabalıyorum. Gazeteler, televizyon programları vs. Nedeni de bu bitki ile ilgili yapılmış çalışmaların dikkati çekmiş olması. Alman enstitüleri, akademisyenleri çalışmışlar ama benim ülkemde çalışma yok. Üstelik cistusun en çok yetiştiği coğrafya benim ülkem. Çok şükür şimdilerde bizim hocalarımız üniversitelerimizde bu bitkiyi çalışıyorlar. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nden Prof. Dr. Münevver Sökmen ve Prof. Dr. Atalay Sökmen hocalar aktioksidan özelliğinden faydalanarak gıdaların raf ömrünü uzatmayı  kimyasal kullanmadan başardılar. Bizde önleyici tıp için kullanılmasına çalışıyoruz. Bu salgın günlerini öngörerek yıllardır cistus kullanımını yaygınlaştırmaya çalışıyorum. Ben ülkemde salgına karşı ilaç üretilsin diye çabalıyorum. Aslında bunlar benim söylemlerimden çok bilimin bize işaret ettiği yol.

 

SORU M.A.: Cistusun koronavirüse karşı etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

CEVAP C.B.: Elbette. koronavirüs, influenza grup virüslerden farklı olmakla birlikte; o tip üzerindeki etkisi klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. HIV-1 virüsü ve flavivirüslere karşı da antiviral etkinliği bulunmaktadır. Şimdi yapılması gereken benzer çalışmaların hocalarımız tarafından koronavirüse karşı ilaç ve aşı üretiminde kullanımını sağlamaları. Biz gerekli altyapı ve desteği vermeye hazırız.

 

SORU M.A.: Almanya’daki bir enstitüde bu bitki ile ilgili bir çalışma oldu sanırım. Bunun hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP C.B.: Aslında tek bir çalışma değil, pek çok farklı çalışma var. Fakat özellikle Dr. Pandalis’in çalışmaları var. Kendisi Yunan asıllı ve eski Yunan kaynaklarından araştırmaya başlamış .Antiviral, antbakteriyel, antioksidan etkileri çalışmış. Ayrıca Friedrich Löffler Enstitiüsü’nde Dr. Planz ‘ın virüsler üzerinde yaptığı çalışmalar var. 100 bin ile 400 bin adet virüse karşı başarı sağlanmış. Ayrıca Münster Üniversitesi’nde Prof. Ludwig virüsler üzerine yaptığı çalışmalarda cistusun üstün etkilerini raporlamıştır.

 

SORU M.A.: Bu bitkinin çok önemli olduğunu söylüyorsunuz. Bu tezinizi nasıl kanıtlayabilirsiniz?

CEVAP C.B.: Bahsettiğim klinik ve laboratuvar çalışmalar cistusun antiviral özelliğini zaten kanıtlıyor. Keza bizde içindeyiz diye söylüyorum, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesindeki çalışmaların sonuçları da aynı yönde. Bir de burada gözden kaçırmamamız gereken bir nokta var. Şöyle ki, küresel salgın günlerindeyiz. Cumhurbaşkanımız, virüs sonrası dünyanın eskisi gibi olmayacağını söylediler. Bizde aynı şekilde düşünüyoruz. Ayrıca ilaç ve aşı bulan ülkenin küresel sistem içinde avantajlı bir konum elde edeceği konuşuluyor. Neden biz olmayalım. Yıllardır bunun çalışmaları yapılsın diye gayret ettik. Artık biyolojik silahlar, askerlerle savaşlar göreceğiz gibi görünüyor. Biyolojik savunma sistemi oluşturmak stratejik bir gereklilik. Cistus, bu işin merkez noktasıdır diyorum. Ayrıca gördük ki sağlık sistemimizi ve çalışanlarımızı korumak en az aşı kadar önemli. Cistusun halk tarafından kolay ulaşılır ve tüketilir kılınması da bu stratejinin bir parçası olmalıdır.

 

SORU M.A.: Son olarak yetkililere nasıl seslenmek istersiniz?

CEVAP C.B.: Ben doğrudan Sayın Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Kendileri uygun görür ve talimat verirlerse ülkemize hizmet etmek isteriz. Bu bitki ile ilgili ortaya koyduklarımız farazi şeyler değildir. Yerli yabancı bilim insanlarının çalışmaları bize elimizde çok büyük bir zenginlik bulunduğunu gösteriyor. Ve bunu kullanmanın vakti de belli ki gelmiştir. Devletimiz bu zor zamanlarda başka ülkelere yardım malzemeleri gönderiyor. Cistus ile ülkemizde ve küresel ölçekte virüs ve bakteri kaynaklı salgınlar önlenebilir. Yeryüzünde fesada çalışanlara karşı bu millet huzur teskin edebilir. İnşallah bizlere, insanlığa böyle bir hediye vermek nasip olur.

MAHSUM ALTAŞ

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÜ'den tüberkülozun erken teşhisinde önemli buluş
AÜ'den tüberkülozun erken teşhisinde önemli buluş
Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar
Fahrettin Koca'dan önemli açıklamalar