Köşebaşı

12 Ekim 2017 - 11:13 - Güncelleme: 12 Ekim 2017 - 11:14

Ben genel olarak ortalıkta “Gamlı Baykuş” veya “Gargamel” karakteri gibi ortalıkta dolanırım. Bu nedenle pozitif kişiliği, hayata pozitif bakan, olayları pozitif yönleri ile değerlendiren insanlara karşı hep bir gıptayla yaklaşırım.

Bu gün size yine hayata pozitif bakan bir insandan bahsedeceğim. İsmi Feride Tolaman. Seneler önce Tıp Fakültesinde okuyan çok sevdiğim dostum olan kız kardeşi Mazlume Suna vasıtası ile tanımıştım kendisini. Bu gün Kocaelinde başarılı bir uzman doktor ve fanatik bir Fenerbahçeli olan sevgili arkadaşım Dr. Maz’ın emanetidir Feride bana.

Feride her olaya pozitif yönleriyle bakar hep. Hayran olduğum bir yaşam aurası vardır. Herkes tarafından çok sevilen Feride’nin mutlu ama gerçekten çok mutlu bir ailesi var. Eşi İbrahim ve çocukları İlkay ile Bekir onların gözbebekleri.

Karı-koca çiftçilik yaparak geçimlerini kazanırlar. Toprağa ektiklerini de yine karı-koca pazara çıkarak satarlar. Müthiş bir espri yeteneği ve nüktedanlığı vardır Feride’nin. Mesela, eşine “kılıbık” diye takılan akrabalarına “Benim eşim kılıbık değil, kalbi ılık” diye cevap vermesi üzerine, kahkahalarım dakikalarca sürmüştü ve hala aklıma geldikçe gülerim.

Her işini büyük bir coşkuyla yapar Feride. Mesela her yıl sebze ektiği camekanların başında aşure pişirir kazanlarla. Geleneksel hale getirmiş bu işi. Her yıl büyük bir kalabalık toplanıyoruz Feride’nin başına. O ise kazanların başında oğlu, kızı ve eşiyle birlikte herkese ama yoldan geçenlere, çevrede bulunanlara, özellikle yakındaki çalışanlara akşama kadar aşure dağıtır.

Marul ekecekse tarlasına, inceden bir türkü tutturur, eşiyle birlikte tarlanın içinde hem oynar, hem çalışır. Bulaşık yıkamak bile onun için zevkle yaptığı işlerdendir. Hiç mi bir insan “Of arkadaş yoruldum artık ben” demez. Feride böyle bir şeyi asla söylemez ve “Bebeğim ben sana çay yapmaktan sevk alıyorum” diyerek eşine çay yapar.

Geçenlerde eşine sormuş “İbo toprağa ne ekersen onu biçersin diye bir laf var biliyorsun değil mi?” İbrahimden cevap, “Tabiki ne ekersen onu biçersin” diyor. Feride atlıyor, “O zaman biz buraya yüzlük banknotlar ekelim İbo, sonrada toplarız” diye. Bunu birde eyleme dönüştürüp; İbrahimin cebindeki paraları marulların arasına ekip fotoğraf çektirmiş. Ben gördüğümde kahkaha attım. Yarın o haberimizi gazetemizin sayfalarında da okuyacaksınız.

Eşi İbrahim’de müthiş bir insan. Geçenlerde pazarda yeşillik satıyorlar, müşteri sormuş “Malınız güzel mi? Organik mi?” diye. İbrahim bu, hazırcevap. Yanında ayağında şalvarı, başında yazması, ağzı kulaklarında yine etrafına gülücükler atan ela gözlü Feridesini göstererek, “Valla ben maldan anlarım. Görmüyormusunuz memleketin en güzel ve en organik kadınını aldım. En güzel yeşilliği de ben  satarım” diye. Müşteri kahkahalar atarak yeşillikleri alıp gidiyor.

Geçenlerde oğlu Bekir ve kızı İlkay’la iş yoğunluğundan fazla görüşemeyince onların fotoğraflarını alıp, sosyal medyada yayınlıyor. Fotonun üzerine ise “Bir aydır görünmüyorlar bunlar. Öldü mü, kaldı mı diyenlere inat söyle sebastian, efsane geri döndü” diye yazmış. Çocuklar “Anne mesajı aldık” diye yazıya cevap yazıyorlar. Bir başka paylaşımında ise sütçülerdeki mütevazi evine gönderme yaparak “Sütçülerde kat, dünkü aldığım yat ve ayağımda kot’la bayramdan kareler” diye sosyal medyayı da aktif kullanıyor.  Düğüne giderken yine eşiyle selfie çektirip, “Yayla yollarına yokuş, akkızın koluna yapış demişler”. İbo koluma yapıştı, düğüne gidiyoruz diye yayınlıyor.

Daha anlatırdım Ferideyi. Bu köşeye sığmaz yaptıkları. Önümüzdeki günlerde Feride ve İbo’nun maceralarını sizlerle geniş geniş paylaşacağım.

Not:

Gargamel: Şirinler çizgi filminin kötü karakteri

Gamlı Baykuş: Çizgi roman Siwing’deki sürekli kötümser olan ve her olayı felaketle sonuçlanacağını söyleyen karakter

Bu haber 369 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Değişimin Ritmine Katıl!
Değişimin Ritmine Katıl!
Beyin sapındaki tümör patlayan minik Rümeysa yaşam savaşı veriyor!
Beyin sapındaki tümör patlayan minik Rümeysa yaşam savaşı...