Küçük mucitlerin büyük yolculuğu
Reklam

Küçük mucitlerin büyük yolculuğu

Muratpaşa Belediyesi ASSİM’de başlayan robotik-kodlama eğitiminde küçük mucitlerin yazılımlar hayallerini önce tasarıma sonrasında birer ürüne dönüştüreceği 10 haftalık eğitimleri başladı.

05 Mart 2020 - 17:08

Paylaşmayı, yeteneği, deneyimi temel alan eğitim sistemiyle Muratpaşa'da 8-16 yaş arası öğrenciler bilgisayar programları, elektronik devreler, sensörler, 3 boyutlu yazıcılar ve robotlarla çalışacak, tasarımlar yapıp onları birer ürüne dönüştürecek.  Her dönemin 10 hafta devam edeceği kursun ilk dönemine 400 öğrenci kabul edildi. Ücretsiz olan eğitimlerde sınıflar 20 öğrenciden oluşurken dersler, haftada bir gün 2 saat olarak gerçekleştiriliyor. Muratpaşa Belediyesi'nin 15 öğretmeni tarafından verilen eğitimlerde her dönem robotik turnuvası ve festivalle sona erecek. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri'nde (ASSİM) devam eden kursun Muratpaşa Belediyesi'nin destek eğitim kurs merkezlerinde gerçekleşen eğitimlerin bir üst düzeyi olduğunu söyledi. Amaçlarının ilkokul döneminden başlayarak 21'inci yüzyılın gerektirdiği becerilere sahip bireyleri yetiştirmek olduğunu belirten Başkan Uysal, "Çocuklarımızın özgüveni yüksek, eleştirel düşünen, yaratıcı ve yenilikçi bireyler olmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz" dedi.

Küçük mucitlerin hayalleri

ASSİM'deki kursların ilk dönem öğrencilerinden Fatma Gül Özpınar İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi Ege Karadere, eğitimlerde şu an için mantık yürütme, algoritma, robotik kodlama gibi kavramları öğrendiklerini söyledi. Küçük mucit, bu aşamada bluetooth ve bağlantılar kurarak araçları hareket ettirebildiklerini, komutlar verdiklerini anlatırken Atatürk Ortaokulu 7'inci sınıf öğrencisi Efe Karataş ise bu kurs sayesinde robotik ve kodlamayla tanıştığını söyledi. Güzeloba Ortaokulu'ndan 11 yaşındaki Eyman Nalçakar ise evinde tasarladığı oyun projesinin daha da geliştirmek için kursa geldiğini belirtti.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AESOB Başkanı Dere'den Başkan Kocakaya'ya teşekkür ziyareti
AESOB Başkanı Dere'den Başkan Kocakaya'ya teşekkür...
Başkan Kocakaya muhtarlarla bir araya geldi
Başkan Kocakaya muhtarlarla bir araya geldi