Kul Hakkı Mı ? Oda Ne ?

Kul Hakkı Mı ? Oda Ne ?

07 Eylül 2018 - 10:29

HER GÜÇLÜ HAKLI DEĞİLDİR. HER HAKLI GÜÇLÜDÜR. AMA HAKKINI DA ALAMAYABİLİR.

Bu nasıl müslümanlıktır?

Kul hakkını ye, cennet’e talibim de!

Cennet’e mi, cehenneme mi talip? Kararı insan kendisi verir. Tercihini yapan insandır.

Türkiye’nin çok büyük şirketlerinden birisinin sahibi hayırseverliği ile tanınıyordu. Zekat olarak ürettiği mallardan veriyordu. Ayrıca bir kumaş fabrikası ile anlaşmış, elbiselik kumaşlar da veriyordu. İşçisini en az 11 saat çalıştırıp, mesai vermez, asgari ücret öderdi. Bizim arkadaşlar da derdi ki: “Hacı abi, işçisinin derisini yüzüyor, acımasın diye merhem sürüyor”. Bu örnekleri daha da artırabiliriz.

Kul hakkı ye. “Namazımı kılıyorum. Orucumu tutuyorum. Hacca gittim. Zekat veriyorum” diye, Cennet’e talip iş adamı, sorgusuz sualsiz cennet istiyor. Vergi kaçıran, çalışanın hakkını yiyen iş adamı cuma namazına  giderek, bayram namazı kılarak cennete gideceğini zannediyor…!

“MÜLK ALLAH’INDIR” diye apartmana yazdır. Ama emanetçi olduğunu unutup, “Her şey benim” diye caka sat. Malın mülkünle övün. Mülk seninse, yıkılmasını engelle. Her şey Allah’ındır. Biz emanetçiyiz.

Sen Karun’dan daha mı zenginsin?

Ne kadar zekat verdin? Kazancının helal ve haramlığına dikkat ettin mi? Kul hakkı yedin mi?

“Faiz haramdır” deyip, krediyle ev, araba alan kardeşlerimiz, devletten alınan maaşı sorguluyor. Devletin verdiği maaşta gayri meşru kazançlar (kumar, içki, faiz vs.) varmış.

Ey müslüman kardeşim!

Önce kendine bak. Eskiden dostlar ziyaret edilirdi. Sıla-i rahim yapılırdı. Uzak yerlere mektuplar yazılırdı. Sonra telefonlar çıktı. Teknoloji gelişti. Ziyarete, telefona, mektuba gerek kalmadı.

Cumalarda, bayramlarda, kandillerde mesajlar çekildi mi, Müslümanlık tescil ediliyor.  Cennet, garanti altına alınıyor.

Cennet bu kadar mı ucuz?

İslam’ın diğer şartlarını yapmayıp, herkese ilan ederek gümrüğe gittin mi, koyu bir Müslüman oluyorsun. Cenneti garanti ediyorsun. Öyle mi?

Oh ne ala, cennet garanti!

Ey Müslüman kardeşim; namaz kıl, oruç tut, hacca git, zekat ver, Kelime-i Şehadet getir, Cennet’i kap. Peki kul hakkına ne diyeceksin?

Bulunduğun partiyi kendi menfaatin için kullan. Hak etmeyenleri makama getir. Kul hakkı ye. “Biz hizmete talibiz. Halka hizmet, Hakk’a hizmettir” de. Kul hakkı yiyerek, kendine, ailene ve çevrene çalış. Seni uyaranları da düşman belle. Kul hakkı ye, “Ama cennet benim hakkımdır” de.

Yanında iken meth-ü sena ettiğin kişiyi daha sonra tenkit et. Gıybet et. Onun aleyhinde konuş. Kul hakkı yemedim de.

Padişahın dalkavuğu pozisyonunda cennete talip ol. O kadar ucuz mu?

Sırana ve hakkına razı olma, başkalarının hakkını gasp et.

Kul hakkı ye. “Ben dürüstüm, müslümanım, cennete talibim” de. O kadar ucuz değil. Yalancı şahitlik yap. İster mahkemede, ister camide. Yalan söyle. Sahtekara dürüst, dürüste sahtekar de. Kul hakkı ye. Masum roller üstlenerek, cennete talip ol. Bu kadar kolay mı?

Önce, önce, önce kendimize bakalım. Özeleştiri yapalım. Sonra başkalarını tenkit edelim.

CENNETE TALİP OLMA VE KUL HAKKI YAN YANA DURMUYOR.

 CENNET UCUZ DEĞİL, CEHENNEM PAHALI DEĞİL.

Kalın sağlıcakla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
AÜ ile İl Ticaret Müdürlüğü arasında iş birliği
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı
ALKÜ'nün yeni açılan bölümleri açıklandı