Lev Tolstoy Rusya- Türkiye Dostluk Parkı açıldı

MURATPAŞA Belediyesi'nin Lev Tolstoy Rusya - Türkiye Kültür Parkı, törenle açıldı. Açılışta, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu yetkilileri, Muratpaşa'da yaşan Rus vatandaşlarının kurduğu dernekler, Rus Film Günleri için kentte bulunan çok sayıda sinemacı yer aldı.

23 Ekim 2021 - 16:36 - Güncelleme: 23 Ekim 2021 - 16:37

Muratpaşa Belediyesi, yaklaşık 3 bin metrekare genişliğe sahip ve içinde dünya edebiyatının ölümsüz ismi Lev Tolstoy büstünün yer aldığı Rusya - Türkiye Dostluk Parkı'nın açılışını törenle gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın ev sahipliği yaptığı açılışta Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu yetkilileri, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, Rusya Uluslararası İş Birliği Derneği (RAMS) Başkanı Sergey Vyacheslavovich Kalashnikov, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Genel Sekreter Yardımcısı Ramin Ramizovich Gasimov ve Rus Film Günleri için Antalya'da bulunan Rus sinemacılar katıldı.

'KALBİMİZ HEP BURADA OLACAK'

Törende, Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Sorokina, yaklaşık 15 yıldır Antalya'da dernek olarak çeşitli festivaller ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Artık bu etkinlikleri yapabileceğimiz bir yerimiz var. Bizim kalbimiz hep burada olacak" dedi.

RUSLARIN İKİNCİ EVİ

RAMS Başkanı Kalashnikov ise Rusya ve Türkiye'nin dost ve komşu ülkeler olduklarını belirterek "Dünya artık çok küçük. Antalya buna iyi örnek. Çok sayıda Rus vatandaşı, ikinci ev olarak Antalya'yı seçti ve burada yaşıyor" diye konuştu. Başta Antalya olmak üzere Türkiye'de yaşayan Rusların aynı zamanda karşılıklı bir kültür taşıyıcısı olduğunu belirten Kalashnikov, "Siz artık ne Türkiye'de ne de Rusya'da yabancı değilsiniz" dedi.

'ÇOK ŞANSLISINIZ'

Rusya Federasyonu Federal Meclisi Devlet Duması Genel Sekreter Yardımcısı Gasimov ise Lev Tolstoy Rusya - Türkiye Dostluk Parkı'nın açılışının Antalya ve Muratpaşa'da yaşayan Ruslar için çok önemli bir gün olduğunu söyledi. İki ülke milletleri arasındaki dostluk ve arkadaşlığın her şeyden önemli olduğunun altını çizen Gasimov, "Belediye Başkanı Sayın Ümit Uysal'la yaptığımız toplantıda iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişerek devam etmesi noktasında, çok büyük istek gördüm. Çok güçlü ve güzel bir başkanınız var. Çok şanslısınız" diye konuştu.

MURATPAŞA: BARIŞIN KENTİ

Başkan Uysal, Antalya ve bölgesinin antik çağda adının 'Halkların barış içinde yaşadığı yer' anlamına gelen Pamfilya olduğunu belirterek, "Turizmin başkenti Antalya'nın kalbindeyiz. Çok farklı halkların barış içinde yaşadığı yeriz" diyerek katılımcıları selamladı. Rusya ile güçlü ilişkilerin olduğunu dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi:

"Kurtuluş Savaşımıza verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Turizmimize verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Tarımımıza verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Bütün bu alanlardaki işbirliğiniz için teşekkür ederiz. Ve bütün Rus komşularımıza iyi komşulukları için teşekkür ederim."

DOSTLUĞUN SİMGESİ

Başkan Uysal, parkta büstü yer alan Lev Tolstoy'un dünya edebiyatında çok önemli bir yeri bulunduğunu belirtti. Uysal, Tolstoy'un sanatın barış için olduğunu ve insanların ilişkilerini olumlu etkilemiyorsa o sanat işe yaramaz olduğunu savunduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından Başkan Uysal ve davetliler, Rusya Uluslararası İş Birliği Derneği, Türkiye Dostluk Derneği ve Kültürlerarası Diyalog-Birleşik Dünya Fonu tarafından hediye edilen Lev Tolstoy büstünün açılışını gerçekleştirdi.

DHA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 104 m2 depolu mesken
İcradan satılık 104 m2 depolu mesken
İcradan satılık 2+1 daire
İcradan satılık 2+1 daire