Reklam

Mavi bayrak heyecanı başladı

12 Mart 2017 - 17:25

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı  koordinasyonunda 2017 yılında Mavi Bayrak almak isteyen plaj ve marinaların dosyaları, ulusal jürinin ön incelemesi ardından Danimarka'daki uluslararası jüriye gönderildi

 

Ulusal jürinin inceleyerek onay verdiği aday dosyalar, Mavi Bayrak Projesi'nin uluslararası koordinasyonunun merkezinin bulunduğu Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a gönderildi. Uluslararası jürinin birkaç aşamalı yaptığı inceleme ardından mavi bayrak almaya hak kazanan plajlar mayıs ayında açıklanacak.

 

Mavi Bayrak başkenti Antalya

 Uluslararası alanda 1987 yılında, Türkiye'de ise 1993 yılında uygulanmaya başlanan mavi bayrak programı heyecanı başladı. 2016 yılında 444 mavi bayraklı plaj sayısıyla, 588 mavi bayraklı İspanya'nın ardından ikinci olan Türkiye'nin yerini koruyacağı düşünülüyor. Programa üye 47 ülke arasında en çok mavi bayrağa sahip ikinci ülke unvanını taşıyan Türkiye'nin mavi bayrak başkentini ise Antalya oluşturuyor.

 

Antalya da 201 Mavi Bayrak var

Mavi Bayrak Projesi'nin Antalya ayağını izyeyerek sezon süresince kriter denetimleri gerçekleştiren Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, Antalya'nın 201 mavi bayraklı plaj ile, Türkiye'nin en çok mavi bayrağa sahip bölgesi olduklarını vurguladı. Aynı zamanda Antalya uzun yıllardır dünyada en çok mavi bayrağın olduğu kent unvanını elinde tutmaktadır diyen Atasoy, "Antalya olarak başarımızı kanıtlamış olduğumuzu düşünüyoruz. Öncelikli hedefimiz mevcut sayıyı korumak ve plajların kriterler açısından niteliğini arttırmaktır. " dedi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Rehavete kapılmayalım’
‘Rehavete kapılmayalım’
Vali armut hasadını  gerçekleştirdi
Vali armut hasadını gerçekleştirdi