MEMURLARIN İSYANI SÜRÜYOR
Reklam

MEMURLARIN İSYANI SÜRÜYOR

Memurlara yapılan zammı protesto etmek isteyen Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilciliği, Eğitim İş Sendikası Antalya Şubesi ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu üyeleri toplanarak maaş bordrolarını yaktı

16 Ocak 2020 - 18:30

Memurlara 2020 için 4-4, 2021 yılı için 3+3 yapılan zammın etkileri devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilciliği, Eğitim İş Sendikası Antalya Şubesi ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu üyeleri Antalya’nın farklı noktalarında yaptıkları eylemler ve basın açıklamalarıyla tepkilerini dile getirdi.Eylemlerin ilkini Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilciliği gerçekleştirdi. Defterdarlık önünde buluşan üyeler ellerinde 'Memurun filesi boş' ve 'Ekmek pahalı, Emek ucuz' yazılı dövizler açtı. Grup adına açıklamayı Türkiye Kamu-Sen Antalya İl Temsilcisi ve Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Yılmaz Danabaşoğulları yaptı. Danabaşoğulları, "TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama yüzde 10,9, mutfak tüpü yüzde 17,6, doğalgaz yüzde 22, elektrik yüzde 18,3 zamlanmışken maaşlara yüzde 4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir. 2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise yüzde 11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir" dedi.

‘Kuru fasulye lüks oldu’

Danabaşoğulları, “ Bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline gelmiştir. Kırmızı etin yalnızca adı kalmıştır. Sebze, meyve el yakmaktadır. İlaca yüzde 46, giyime yüzde 33, gazeteye yüzde 28, dergiye yüzde 51 zam gelmiş memurun, emeklinin beli iyiden iyiye bükülmüştür.  Ekmeğimiz bile yüzde 13,5 zamlanmıştır. Buna rağmen memurlara 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.   TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları yüzde 22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına yüzde 4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır" diye konuştu.

‘Tazminatlarda artış olmadı’

Tazminatlarda artış olmadığını söyleyen Danabaşoğulları, "Duruma bakıldığında bu yıl da maaşların eriyeceği, alım gücünün düşeceği açıktır. Toplu sözleşme tiyatrosuyla memurlarımız, 2021 yılı sonuna kadar devreden çıkarılmıştır. Memurların ekonomik ateşin ortasına atıldığı şu günlerde dahi malum konfederasyon memurların haklarını korumayı akıl edememekte, başını kuma gömmektedir. Kamu çalışanları ve emekliler bu 2 yılı da bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirmesinler. Geçtiğimiz yıl, bizleri yüzde 4+5’e mahkûm edenler, bu yıl da yüzde 4+4’e mahkûm ediyorlar" şeklinde konuştu.

‘Yaşam standardı göz önüne alınmadı’

Eylemlerin ikincisini Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Eğitim İş Sendikası yaptı.Attolos Heykeli’nin ordan buluşan üyeler adına açıklamayı  Eğitim- İş Antalya Şube Başkanı Fatin İltar okudu. İltar, "Hükümet 2019 yılında kamu emekçilerinin yaşam standartlarını göz önüne almayarak % 4+4 zamma mahkûm etmiş, kamu emekçilerine hakları olan ücret artışını vermemiştir. 2020 yılı için TÜİK verilerini %11,84 olarak açıklamışsa da bu oran, emekçileri ve yurttaşları biraz daha yoksulluğa itmiştir. İktidar bu süreçte yine veriler ile oynamış, kağıt üzerinde enflasyon oranlarını düşük göstermiştir. İktidar enflasyon oranını ülkenin içerisinde bulunduğu duruma göre değil kendi isteğine göre belirlemiştir” dedi.

‘Memurlarla dalga geçildi’

İltar, "2020 yılı için kendi alacağına yüzde 22,5 zam yapan devlet 7 milyondan fazla asgari ücretliye yüzde 15 zammı layık görmüş üstüne dalga geçer gibi asgari ücretli yurttaşa günlük 10 TL zammı reva görmüştür. 3600 Ek gösterge rakamını seçim öncesi alanlarda çalışanların gözlerinin içine baka baka söz veren politikacılar bu gün görmezden, duymazdan gelerek, 3600 Ek gösterge bekleyen memurlar ile adeta dalga geçmişlerdir. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı, 11 ayda 9,6 milyar lira harcarken, Diyanet’in harcaması 6 bakanlığı, birçok başkanlık ve müdürlüğü geride bırakmıştır. Diyanetin yaptığı harcama ortalama olarak ataması yapılmayan 180 bin öğretmenin maaşına denk gelmektedir. Sonuç olarak 2019 yılında kamu emekçisinin payına; yoksulluk, açlık, sömürü ve güvencesizlik düşerken 2020’de de ne yazık ki kamu emekçilerini aynı kader beklemektedir” dedi.  

Ali ÇALIŞKAN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalyaspor'un, dış sahada 7 maçlık yenilmezlik rekoru
Antalyaspor'un, dış sahada 7 maçlık yenilmezlik rekoru
Demre Belediyespor BAL Ligi'nde
Demre Belediyespor BAL Ligi'nde