Öğrencilerden atama tepkisi

Attalos heykeli önünde basın açıklaması yapan öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük atamazına tepki göstererek ‘Aktör değil, rektör istiyoruz” dedi

11 Ocak 2021 - 16:07

Basın açıklamasını Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Eray Can Yılmaz okudu. Yılmaz, “
Ülkeyi şirket yönetirmiş gibi idare etmeye kalkanların "stratejik hamleleri", özgür Boğaziçi Öğrencilerine işlemedi. Öğrencilerin isyanı, Melih Bulu'nun şahsı özelinde, ülkenin dört bir yanında olan bitenlere, yaşanan haksızlıklara, yapılan yolsuzluklara, atanan kayyumlara, mahvedilen doğaya, insanın kendisine yabancılaşmasına karşı, kapitalizmin ve onun temsilerinin en geri kozu olan faşizmin diktelerine karşı attığı bilinçli bir slogandır.
 
Bugün karşımızda duran iktidar, okullarımızın akademik kültürüne, demokratik değerlere ve öğrencilerin öz iradesine karşı gericiliği, piyasacılığı, ve biat kültürünü dayatmaktadır. Ve bizler karşımızda duran karanlığın nereden beslendiğini çok iyi biliyoruz. Bu karanlık, gücünü 12 Eylül Faşizminin zindanlarından, neo liberal saldırganlıktan ve gençliğe karşı gerçekleştirilen gerici kuşatmalardan alıyor. Antalya Gençliği olarak direnen Boğaziçi Öğrencileri'ni selamlıyoruz. Üniversitelerin özgür olmasının her fırsatta önünü kesen iktidara inat biz gençler, "kayyum rektörleri' asla kabul etmeyeceğimizi haykırıyor ve şu ana kadar yıldırma politikaları sonucu hedef gösterilen, gözaltına alınan ancak her şeye rağmen demokratik bir üniversite için mücadelesini sürdüren bütün arkadaşlarımıza dayanışmamızı iletiyoruz”

Gamze KÖKTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Antalya iktidar merkezi olacak 
Antalya iktidar merkezi olacak 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon