Okul anı odasına seramik bağışladı

25 Şubat 2021 - 18:25

Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı Başkanı Olcay Okutan, lisenin iki tarihi binasının park yolu üzerindeki büyük olanında düzenlenen anı odasına Antalya’nın kültürel değerleri temalı seramik panoları bağışlayarak destek olan sanatçı çift Leyla-Tufan Dağıntan’a teşekkür etti.
 
Antalya Lisesi ve Mezunları Vakfı Başkanı Olcay Okutan, lisenin iki tarihi binasının park yolu üzerindeki büyük olanının içinde okulun değerli belgeleri, fotoğrafları, alınan ödüller, enstrümanlar, eşyaları için düzenlenen anı odasına seramik pano sanatçı çift Leyla -Tufan Dağıstanlı tarafından Antalya’nın kültürel değerleri temalı seramik panoları bağışladığını için teşekkür etti. Okutan, seramik pano ve tüm sergilenecek fotoğraflar ve objelerin resmi açılıştan sonra kapılarını açacağını söyledi.
 
Okutan, yaptığı konuşmada, “ ‘Bugün Işıklar Caddesindeki okul’ diye tarif edilen okulumuz, Atatürk Caddesi üzerinde   kentin belleğinde “Lise Durağı”, ” Lise Caddesi” olarak şehrin incisidir .Cadde üzerinde, 2. Abdülhamit Han döneminde iki Rum ailesinden alınarak okula çevrilen evler, şehrimizin ilk, Türkiye’nin de ilk 100 lisesinden biridir. Antalya Lisesi, 1921-1922 öğretim yılı sonuna kadar 9 sınıflı bir sultanî olarak devam etmişse de 26 Ağustos 1923 günü Heyet-i İlmiye kararı ile liseye dönüştürülür.  
 
1924’te ortaokul olarak eğitim vermeye başlayan Antalya Lisesi cumhuriyetin ilk yıllarında açığa çıkan öğretmen ihtiyacını da karşılamak için Pedagoji dersli sınıflardan mezun olan öğrenciler Anadolu’nun pek çok yerinde öğretmen olarak görev yapmışlardır .1933 yılına kadar bu bölgedeki  yüksek tahsil yapmaya hevesli gençlerin ancak Konya ,İstanbul ya da Afyon’da lise eğitimi için yatılı gittiklerini biliyoruz. 1933 yılında Yusuf Ziya Öner’in Müdürlüğü  ile eğitime başlayan Antalya Lisesi Cumhuriyetin 15. yılında, kuruluşundaki 45 mezun sayısından 23 kat kadar daha mezun vererek 943 erkek, 264 kız ile 1027 mezuna ulaşmıştır. Antalya Lisesi, 2006 yılında genel lise kapsamından çıkarak Anadolu Lisesi olarak eğitim vermeye başlamıştır. Bugün 92 öğretmen ve 1565 öğrenci ile Antalya ‘nın  büyük okulları arasında yer almaktadır” dedi.

Gamze KÖKTAŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 34 BİN 455'E YÜKSELDİ
KORONAVİRÜS SALGININDA CAN KAYBI 34 BİN 455'E YÜKSELDİ
MEB'DEN 'UZAKTAN EĞİTİM' AÇIKLAMASI
MEB'DEN 'UZAKTAN EĞİTİM' AÇIKLAMASI