Portekiz Golden Visa: Alternatif Yatırım Seçenekleriyle Yurtdışında Nasıl Yatırım Yapılır?

15 Kasım 2021 - 14:11

Portekiz Golden Visa Fon Yatırımı Seçeneği Nedir?
 
Avrupa Birliği vatandaşı olmayan bir kişi olarak, Portekiz Golden Visa için belirli uygun yatırım fonlarına sermaye transferi yapabilirsiniz. Fonlar birkaç farklı yatırım türüyle ilgilidir. Gayrimenkul yatırımları, yeni kurulan şirketler veya getiri üreten varlıklar olabilirler.
 
Bu seçenek için minimum 350.000 Euro yatırım yapmanız gerekiyor. Sermaye transferi yoluyla risk sermayesi fonları veya yatırım fonu birimleri elde edebilirsiniz.
 
350.000 Euro, 2022 itibariyle 500.000 Euro'ya Yükselecek
 
1 Ocak 2022'den sonra bu seçenek aracılığıyla Portekiz'e yatırım yaparsanız yeni değişiklikler geçerli olacaktır. Bu tarihten önce Portekiz Golden Visa başvurusunda bulunabilirseniz, yine de minimum 350.000 Euro yatırımı yapabilir ve Portekiz oturma izni için ilk adımı atabilirsiniz.
 
Bu tarihten sonra onay alsanız dahi bir sorun teşkil etmeyecektir. Önemli olan bu tarihten önce başvuru sürecini tamamlamış olmaktır.
 
Portekiz Golden Visa ile Yatırımınız Dilerseniz Vatandaşlığa Dönüşebilir
 
Bunun ilk etapta Portekiz oturma izni olduğunu unutmayın. Ancak belirli bir süre sonunda Portekiz vatandaşlığına da yol açabilmektedir.
 
Başvurunuzdan sonraki birkaç ay içinde Portekiz'de oturma izninizi alabilirsiniz. Ardından, Golden Visa'nızın kalış şartına uymanız gerekir. Her yıl Portekiz'de en az 7 gün kalmanız gerekir. Bunu 5 yıl boyunca yapmaya devam etmelisiniz. Ardından Portekiz'de vatandaşlık almak için başvuru yapmak mümkün olacak. Unutmayın, bu aynı zamanda AB vatandaşlığı anlamına da gelir. Böylece normal bir AB vatandaşı gibi tüm haklardan yararlanabilirsiniz. Herhangi bir AB ülkesinde yaşamak, çalışmak ve okumak bu haklar arasındadır. Bazı durumlarda oylama ve tutma ofisleri de mevcut olacaktır.
 
Fon seçeneği ile ilgili önemli noktalar
 

  • Her Portekiz fonu Golden Visa almaya uygun olmayabilir. Bu bir sermaye risk fonu olmalıdır.
  • Paranızın ne kadar süre içinde tutulacağını bilmelisiniz.
  • Abonelik sürenizin ne zaman biteceğini bilmelisiniz.
  • Fon yöneticiniz, fonun vadesi dolana kadar kararları sizinle birlikte alacaktır.
  • Portekiz fonunuzun Portekiz Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CMVM) kurallarına uyması gerektiğini bilmelisiniz.
 
Vizesiz Seyahat ve Aile Katılımı Diğer Avantajlardır
 
Portekiz Golden Visa’nın sadece yatırım yapmak ve oturma izni almaktan ibaret olmadığını unutmayın. Portekiz oturma izni almak birçok doğrudan ve dolaylı avantaj sağlar. Örneğin Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret edebiileceksiniz. Vatandaşlık aldıktan sonra neredeyse 170 ülke vizesiz seyahat edilebilecek.
 
Portekiz oturma izni nasıl alınır?” sorusunun yanı sıra, aile üyelerini programa dahil edip edemeyeceğinizi de merak ediyor olabilirsiniz. Elbette aileniz bu süreç boyunca yanınızda olabilir. Yine de her aile üyesi programdan yararlanamaz. Eşiniz veya 18 yaşından küçük çocuklarınız olmalıdır. Anne babanız 65 yaşından büyükse onları da dahil edebilirsiniz. 26 yaşından küçük, okuyan ve evli olmayan çocuklarınız da bu programdan yararlanabilirler.
 
Golden Visa'nın Dolaylı Bir Faydası Olarak NHR
 
Bu avantajdan yararlanmak için son beş yıl içinde Portekiz'de vergi mükellefi olmamalısınız. Ayrıca, Portekiz oturma izni sahibi olmanız gerekir. Golden Visa sayesinde çok beklemeden bu hakka kavuşacaksınız. AB üyesi olmayan, AEA üyesi olmayan veya İsviçre vatandaşı olmayan biri olmanız gerektiğini unutmayın. Son şart, genel Golden Visa başvurunuz için de geçerlidir.
 
Yabancı geliriniz üzerindeki vergiden muafiyet, NHR aracılığıyla mümkün olacaktır. Ayrıca, bu on yıl sürer. Portekiz dışındaki gelirinizin neredeyse tamamı için geçerlidir.
 
Gayrimenkul Satın Almak Başka Bir Yatırım Seçeneğidir
 
Portekiz Golden Visa yatırımcıları arasında en yaygın seçenek Portekiz'de mülk satın almaktır. Gayrimenkul yatırımınızı seçerken birden fazla seçeneğiniz bulunuyor. Asgari miktar 280.000 Euro'dan başlar. Mülkün durumuna, yaşına ve konumuna bağlı olarak fiyat artar.
 
Görüldüğü gibi yatırım türleri farklılık gösterse de hepsi Portekiz oturma izni vermektedir. Elbette, uzun vadede vatandaşlık da. Bu nedenle, ne tür bir yatırım yapmak istediğinize karar verin. Ardından, ailenizle birlikte bu avantajlardan yararlanın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünyaya örnek olduk
Dünyaya örnek olduk
Bağımlıların yuvası oldu
Bağımlıların yuvası oldu