Rus okulunun bilim olimpiyatı başladı

Antalya'da Uluslararası Eduant Özel Rus Okulu tarafından düzenlenen Bilim Olimpiyatları başladı. Geçen yıllarda 800-1000 civarında katılımın olduğu bilim olimpiyatlarına, bu yıl 200 öğrenci katıldı

01 Kasım 2016 - 16:47

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Türkiye'deki Bilim ve Kültür Merkezi'nin destekleriyle, Antalya'daki Uluslararası Eduant Özel Rus Okulu, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan gibi BDT ülkelerinden öğrencilerin katılımıyla düzenlenen Bilim Olimpiyatları başladı. 31 Ekim-6 Kasım tarihleri arasındaki 8'inci Bilim Olimpiyatlarına açılış töreni Porto Bello Hotel'de yapıldı.

 

Meşale yakıldı

 

Kazakistan Antalya Konsolos Yardımcısı Nariman Meldebekov ve yurtdışından okulların öğrencilerinin katıldığı olimpiyatların açılışında katılım sağlanan ülkeleri temsil eden öğrenciler ellerinde ülkelerine ait bayraklarla sahneye çıktı. Ardından öğrenciler bilim olimpiyatlarının meşalesini yaktı.

 

Ruslar Antalya'yı çok seviyor

 

Antalya'da Rusya Milli Eğitim Bakanlığı müfredatlarına göre eğitim ve öğretim verdiklerini belirten Eduant Uluslararası Özel Rus Okulu Müdürü Victor Bikkenev, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan gibi Rusya ve çevresindeki 10 ülkeden bu yılki bilim olimpiyatlarına 200'e yakın öğrenci katıldığını söyledi. Bikkenev, “Rusya ve çevresindeki ülkelerin vatandaşları aslında Antalya'yı çok seviyor. Ancak bu yıl istenmeyen olaylar yaşandı yine de Antalya'ya geldiler" dedi.

 

Dereceye girenlere ükleer eğitim fırsatı

 

Bilim olimpiyatlarında Matematik, Fen, Türkçe yabancı dil gibi alanların yanısıra sportif ve kültürel etkinlik ve yarışmalar olacağını anlatan Bikkenev, "Dereceye giren Türk öğrencilere Rusya'nın önde gelen üniversitelerinde ücretsiz lisans, yüksek lisans, lisansüstü ve staj eğitimi gibi ödüller verilecek. Dereceye giren Türk öğrenciler Rusya'nın Mersin Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer santralde çalıştırılmak üzere Rusya'daki nükleer eğitimi verilen üniversitelerde ücretsiz eğitim hakkı kazanacak" dedi. DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 3+1 daire
İcradan satılık 3+1 daire
Kayıp takma dişleri bulun
Kayıp takma dişleri bulun