Rus zafer bayramı kutlandı
Reklam

Rus zafer bayramı kutlandı

Antalya Rus Dostluk ve Küldür Derneği ile Uluslar arası Kültür ve Dayanışma Derneği (VELES) işbirliğinde Rusya'nın Zafer Bayramı Antalya'da da kutlandı.

03 Haziran 2015 - 11:26

Bülent Ecevit Kültür Merkezi'ndeki etkinliğin sürpriz konuğu ise 96 yaşındaki hava kuvvetleri pilotu ve 2. Dünya Savaşı gazisi Valentina Latifova oldu. Askeri üniformasıyla asker selamı vererek salona giren Valentina Latifova, alkış ve çiçek yağmuruna tutuldu, etrafında sevgi çemberi oluştu.

 

Savaş gazisi duygulandı

 

Rengârenk kostümlerle sahneye çıkan çocuklar ve gençler de savaşın zorluklarını ifade eden duygu yüklü şarkılar, şiirler seslendirdi, savaşın sona ermesini, hayatın normale dönmesini, insanların sevincini de danslarla, neşeli şarkılarla vurguladı. Latifova, gösterileri izlerken duygulandı, gözleri yaşardı, "Canım torunlarım" dediği çocuklara Rusça "Aferin size" diye seslendi, selamladı.

 

Rusya’nın dünü ve bugünü

 

Rus Dostluk ve Küldür Derneği Başkanı Marina Sorokina, etkinlikler kapsamında Akdeniz Üniversitesi Olbia Güzel Sanatlar Galerisi ile Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde savaş yıllarında harabeleşmiş şehirleri, insanların perişan yaşantısını, Rusya'nın bugününü anlatan fotoğraf sergileri açıldığını da hatırlattı.

 

Savaşa hayır !..

 

Marina Sorokina, "2. Dünya Savaşı'nda Ukrayna ile Rusya en büyük zararı gördü. Şehirler yerle bir oldu, binlerce insan öldü, yaralandı, bebekler, küçük çocuklar annesiz-babasız kaldı, büyük acılar, açlık yaşandı. Dünyamızda artık savaşlar yaşanmasın, kan akmasın" dedi. Katılımcılar da Sorokina'yı alkışlayıp, hep bir ağızdan "Savaşa Hayır", "Barışa Evet" sloganı attı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uçuruma yuvarlanan otomobilde ölen 3 kişi, yan yana toprağa verildi
Uçuruma yuvarlanan otomobilde ölen 3 kişi, yan yana toprağa...
Vali Yazıcı Manavgat'ta
Vali Yazıcı Manavgat'ta