Rusya pazarı kurtarıcı oldu

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya ekonomisi için pandeminin bitmediğini belirterek, “Rusya pazarının açılması bir nebze kurtarıcı oluyor. 2019 yılının yarısını geçersek kendimizi şanslı sayacağız. Antalya ekonomisinde sorunlar bitmemiştir. Kredi desteği talebi devam ediyor" dedi

30 Haziran 2021 - 15:02

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO Haziran ayı meclis toplantısı, kısıtlamaların kaldırılması nedeniyle fiziki ortamda yapıldı. ATSO Konferans Salonu'nda, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, pandemi süreci kent ekonomisi ve sorunları ele alındı.
 
'Pandemi bitti havasına kapılmayalım'
1 Temmuz'da pandemi kısıtlamalarından büyük ölçüde çıkılıp normal yaşama dönüleceğini belirten Davut Çetin, bütün işyeri üyelerine işlerinin düzelmesini diledi. 'Pandemi bitti' havasına kapılarak tedbirleri elden bırakmamak gerektiğini söyleyen Çetin, "Maske ve mesafe gibi kurallara uymayı ihmal etmemeliyiz. Dış pazarda sezonun uzamasını ve geceleme sayısının artmasını, iç pazarda bayram tatilinin canlanma yaratmasını ümit ediyoruz. Hedefimiz sezonu mümkün olduğu kadar iyi geçirmektir" dedi.
 
Müzik yayınında 24.00 şikayeti
Müzik yayınlarının saat 24.00'te kesilmesi kararına üyelerden şikayet aldıklarını belirten Davut Çetin, “Her şeyde normale dönülürken, aşılamada bu düzeye gelmişken bu kısıtlama anlaşılamamıştır. Müzik ve eğlence olmadan turizm olmaz. Bu işletmeler akşam 22'den sonra çalışmaya başlıyorlar, 24'te kapanma, çalışmamak anlamına gelir. İşletmelerin birçoğu dünyanın yatırımını yaparak ses yalıtım sistemleri kurdular. Dolayısıyla çevreyi rahatsız etmeyen müzikli yerler kısıtlanmamalıdır" diye konuştu.
 
Antalya ekonomisi için pandeminin bitmediğini dile getiren Çetin, “Rusya pazarının açılması bir nebze kurtarıcı oluyor, ama 2019 yılının yarısını geçersek kendimizi şanslı sayacağız. Antalya ekonomisinde sorunlar bitmemiştir. Kredi desteği talebi devam ediyor. Bu nedenle büyük bir çaba harcayarak yeni bir Nefes Kredisi programı başlattık. Antalya için başlangıçta 100-110 milyon lira öngörmüştük, çok talep gelince 140-150 milyona kadar çıktı" dedi.
 
Krediden en çok antalya yararlandı
Kredilerin en zor durumdaki işletmeler yararlansın diye yüzde 25 ciro kaybı koşulu olduğunu anlatan Çetin, “Birçok ilde kredi limiti doldurulamadı, Antalya bu krediden en fazla yararlanan illerden birisi oldu. Düşük faizli kredi talepleri sürekli devam ediyor, ama enflasyon oranı ortada. Bankaların da geri dönmeyen kredi sorunu artıyor. Şimdiye kadar bizim Nefes Kredisinden sonra kamu bankaları da kredi paketleri açıklamışlardı, umarım yine benzer destekler olur" diye konuştu.
 
Artık tek bir ekonomi yok
Artık Türkiye veya Antalya ekonomisi iyi veya kötü diye bir şey söylenmesinin mümkün olmadığını kaydeden Çetin, şunları söyledi: “Çünkü artık bir tek ekonomi yok. Çünkü biz burada kapanan işyerlerimizi konuşurken Türkiye ekonomisi büyümeye devam ediyor. Geçen yıl en büyük 500 sanayi firmasında ortalama kâr artışı yüzde 55 oldu. Beş aylık ihracat hem Türkiye hem Antalya olarak yüzde 37-38 oranında arttı. Haziran ayında bu artış devam etti. Bazı firmalar ihracata mal yetiştiremiyor, konteyner sıkıntısı vardı, iyice arttı. Artık bir tek turizm sektörü yok. Belek turizmi farklı, Kemer turizmi farklı, Kaş-Kalkan, Alanya farklı, Antalya kent merkezi farklı. Belek golf otellerinde sorun yok, ama Kaş-Kalkan'da İngiliz turist yok, Alanya'da Alman turist yok. Geceliği 5 bin Euro olan süit satmak, haftalık kirası 5 bin Euro olan villa satmak kolay, ama 100 Euro'ya oda satmak zor. Emlak piyasasında 1 milyona ev satmak zor, ama 10-15 milyonluk evi satmak daha kolay. Dolayısıyla ekonomi ve sektör dediğimizde artık bu farklara dikkat etmeliyiz."

DHA
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç alt geçidi üstünde intihar teşebbüsü
Araç alt geçidi üstünde intihar teşebbüsü
Antalyaspor Dergisi Eylül Sayısı Yayında
Antalyaspor Dergisi Eylül Sayısı Yayında