'Sadaka değil gerçekçi zam verin'

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar önemli açıklamalarda bulundu

06 Temmuz 2021 - 18:17 - Güncelleme: 06 Temmuz 2021 - 19:50

Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “Sadaka değil emekçiye gerçekçi enflasyon oranında zam istiyoruz, AK Parti  iktidarı döneminde işsizlik artmış, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık da tavan yapmıştır. Enflasyon çift haneli rakamlara çıkarken, yoksulluk artmış ve emekçilerin yaşam koşulları kötüleşmiştir” dedi.
 
Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, TÜİK’in açıkladığı haziran enflasyonu aylık yüzde 1.94; yıllık yüzde 17.53’e çıktığını belirterek, “TÜİK tarafından resmi olarak açıklanan enflasyon rakamı artmış olmasına rağmen emekçilerin tüketim sepeti daha da yüksektir. Birleşik Kamu-İş KAMU-AR’ın Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış, yılın ilk yarısından yüzde 15, son bir yılda ise yüzde 32,9 oranında artış yaşanmıştır. AK Parti’nin kamu çalışanlarını açlığa ve yoksulluğa mahkûm ettiği sözde toplu sözleşme masası kara bir tabloydu öyle de oldu. Kamu emekçilerine, memur emeklisine atılan yüzdelik rakam kazığı ortadadır” dedi
 
Enflasyon altında ezilmişlerdir
Kamu emekçilerine yapılacak zammın yüzde 3’lük kısmı toplu sözleşmeden kaynaklanırken yüzde 5,45’lik kısmı enflasyon farkı olarak verileceğini kaydeden Acar, “İlk altı aydaki enflasyon oranın belli olmasıyla Temmuz ayı itibari ile yüzde  8, 45 zam yapılacaktır.
Sözleşme masası, kamu emekçilerine mali ve sosyal haklar açısından da şimdiye kadar kamu emekçileri hiçbir kazanım elde edememiştir. Kamu emekçileri refah artışından pay alamamakla kalmamış, enflasyona altında ezilmişlerdir. AK Parti  iktidarının; ekonomik kriz ve pandemi salgınının ağır şartlarında kamu emekçilerine, emeklilerine TÜİK’in manipülasyonlu rakamları üzerinde yüzdelik oranlı zulüm yapmaktadır.TÜİK, sepet oyunlarıyla enflasyonu eksik hesaplayarak, kötü ekonomi yönetiminin yol açtığı yüksek enflasyonu gizleyerek bütün faturayı emekçilere ödetmektedir” diye konuştu.
 
Acar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elektrik ve doğalgaz zamları başta olmak üzere son zamlarda dâhil edilmesiyle birlikte enflasyon ve yoksulluk rekor düzeye çıkmıştır. Fiyat artışları ve hayat pahalılığı yapılan zammı kamu emekçilerinin cebine girmeden fazlası ile geri almıştır. Kamu emekçileri açlık, sefalet ve enflasyon altında ezilmektedir.
Milyonlarca kamu emekçisi, emeklisi ve ailelerini sevindirecek ve her dönem yaşadığımız kayıpların giderilmesini sağlayacak koşullar şunlardır:AK Parti iktidarı ve TÜİK, enflasyonu gizleyen anlayışını ve sahte verilerle açıklanan oranları terk etmelidir.Kamu emekçilerinin sadece satın alma gücünün korunabilmesi için maaşlarına en az yüzde 30 oranında zam yapılmalıdır.1 Ağustos 2022-2023 yıllarını kapsayacak sözde 6. Dönem toplu sözleşme masasında geçmişe yönelik kayıplar giderilmelidir. Önümüzdeki Toplu Sözleşme görüşmeleri; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmelidir. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu emekçilerinin sabredecek, kemer sıkacak hali kalmamıştır. Kamu emekçilerinin hakkını aramak için her tür demokratik ve meşru zeminde mücadele edeceğimiz açıklıyoruz”
                                                                                        
Serçin ÇILDIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türkiye'de 'Yılın Kalfası' ödülü Antalya'ya
Türkiye'de 'Yılın Kalfası' ödülü Antalya'ya
İcradan satılık  iki katlı kargir otel
İcradan satılık iki katlı kargir otel