SERBEST BÖLGE NE KADAR SERBESTTİR?

SERBEST BÖLGE NE KADAR SERBESTTİR?

08 Aralık 2017 - 09:21

Antalya Serbest Bölgesi ile alakalı birkaç yazı yazmıştım. Önemine binaen tekrar bir bilgilendirme ve uyarı yapmak istiyorum.

Sayın Cumhurbaşkanının dolarla mücadelesini bilmeyen yoktur. Serbest Bölgede kiralar TL ile ödenmelidir.

Serbest Bölgenin, amacına uygun, vizyonu ve misyonu tam olarak korunmalı yabancı yatırımcıların ülkemize getirilmesi sağlanmalıdır.

Serbest Bölgenin, giriş kapısı kuzey taraftan yapılmalıdır. Bu aksdaki trafiğin belirli zamanlarda kilitlendiği görülmektedir. Serbest Bölgenin kuzeyindeki metruk yer( tinerci yatağıdır) ile site kentsel dönüşümle başka bir yere taşınmalı, Serbest Bölge sahası genişlemelidir.

BÜYÜK TEHLİKE OLAN AKARYAKIT DOLUM TESİSLERİ DERHAL BURADAN KALDIRILMALIDIR.

Serbest bölgede yıllardır yapılmayan alt yapı çalışmaları ivedilikle yapılmalıdır.

Katkı payları nereye gitmektedir?

Kısa, orta ve uzun vadede düşünülen nedir?

ASBAŞ NELER YAPMALI?

 • Elektrik, su, kanalizasyon gibi altyapı çalışmaları
 • Peyzaj ve çevre düzenlenmesi çalışmaları
 • Kreş, anaokulu, sağlık kabini
 • Sosyal donatı ve alanlar
 • Çekek ve rıhtım işlerinin yeterli yapılması
 • Atıklarla ilgili çalışmalar
 • Yangın havuz ve sistemleri, firmalar arası iletişim

Yıllardır, çalışanların ibadethane (mescit) talepleri hep kulak arkası edilmişti. Nihayet cami yapılıyor. Hayırlı olsun.

SIKINTILAR NELERDİR?

 

Mülkiyeti hazineye ait olan yerlere, kullanıcı firmalar yatırımcı statüsünü kazanıp üst yapılarını inşa eder. Ruhsatını alır, ister kendisi faaliyet gösterir, isterse de işyerini başka bir kullanıcıya kiraya verebilir.

Diğer taraftan faaliyet ruhsatı sona eren veya iptal edilen yatırımcı firmalara ait üst yapıların mülkiyeti hazineye geçmektedir. Bu durumda olan üst yapılarında, değer tespiti yapılarak, ilana çıkılmalı, kullanıcılara tahsis edilmeli veyahut kiraya verilmelidir.

Hazineye geçen üst yapıların hızlı bir şekilde ekonomiye kazandırılabilmesi için üst yapıların tahsisine ilişkin prosedürün azalması gerekmektedir. Hali hazırda hazineye geçen ve boş olan iki adet üst yapının da bir an önce tahsisi yapılmalıdır.

Antalya Serbest Bölgesi içerisinde faaliyet ruhsatı almış, fakat üretim yapmayan/üretimini durdurmuş ve/veya sadece kiralama yaparak yıllık 3,5 USD/m2 kiralama bedelini, devlete öderken yeni girişimciler/yatırımcılar yer bulamayınca bu kişilerden  4-4,5 USD / m2 aylık bedel talep etmektedirler.

KAÇ YER BOŞ VEYA KAPALIDIR? BUNLAR NEDEN DEĞERLENDİRİLMEZ?

 

Örnek olarak 1000 m2 alanı olan bir firma devlete kira bedeli yıllık 3500 USD bedel ödemekteyken, aylık 4500 USD, dolayısı ile yıllık 54000 USD gelir elde etmektedir.

 

Bunun savunması üst yapı yapıldığı şeklinde olmaktadır. Fakat görülen ise iki yıllık kira ile zaten üst yapı maliyeti yapılabilmektedir.

 

Yeni yatırımcıya üretimi teşvik-istihdamı arttırma amaçlı devletimizin verdiği imkânlar, ticarete engel hale getirilmektedir. Haksız rekabet ayrıca rant oluşturmaktadır.

Antalya Serbest Bölgesi içinde rıhtımda yer alan çekek yerinde yatların denize indirme ve çekilme işlemleri ASBAŞ, tarafından üstlenilmiştir. Kurum yaptığı sözleşme ile kendi imkân ve personeli ile gerçekleştirileceği öngörülmüştür. Şu an itibari ile 50 mt ye kadar  450 ton ağırlığına kadar yatların çekilme ve denize indirilme işlemleri üçüncü sahsa ait firma ile yapılan sözleşme ile yapılmaktaydı.

Konu alanda 30 milyon Euro ya varan bedellere sahip yatların denize indirilmesi ve çekilmesi işlemleri takdirinizdir ki büyük risk içermekte ve uzmanlık gerektirmektedir. Bu yatlara verilen hizmetler sırasında oluşacak en küçük bir kazada ASBAŞ ve yöneticileri direk sorumlu olacaktır.

 

Bu hafta içinde 40 mt üstü bir yatta, karaya alınırken, pistonlar patlamış ve tonlarca ağırlığa sahip yat kızak üzerinde kalmıştır.

 

Konu riskin ASBAŞ üzerine alınmasının sakıncalı olduğu ve ASBAŞ üst yönetiminin risklerden haberdar edilmesi gerektiği kanaatindeyim.

 

Antalya Serbest Bölgesi içinde yine yatlara hizmet verilmek üzere yatırım planlanmakta, yüzer havuz alınacağı öngörülmektedir.

 

Konu yatırımın neye göre planlandığı, teknik şartnamelerinin kimin tarafından hazırlandığı, yeterliliği, çalışma şartları, ekipler, risk değerlendirmeleri kimler tarafından yapılmıştır? 

 

Yatırımı planlanan bu işler için uzman meslek odalarından ve kuruluşlardan yardım, bilgi, destek alınmış mıdır?

 

Planlayanlar bu işte uzman kişiler midir?

 

Antalya Serbest bölgesi içinde faaliyet gösterecek firmalara ARGE firmaları hizmet kolu eklenmelidir. Bu şekilde sektöre hizmet veren ARGE–Mühendislik firmaları da aynı ortamda bulunarak sinerji yaratacaklardır.

 

          BU HUSUSLARDA MEVZUAT EKSİKLİĞİ VARSA GİDERİLMELİDİR. Serbest Bölge imparatorluğu serbesttir.

Antalya valimiz Sayın Münir KARALOĞLU ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes TÜREL’ in bu hususlara da eğileceğini ümit ediyorum.

Kalın Sağlıcakla…

 

Bu haber 4437 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • SarMusa
  1 yıl önce
  Serbest Bölgede çalışan biri olarak,dinlenme aralarında vaktimizi geçireceğimiz yeterli sosyal a*** bulunmamaktadır.Yıllardır talep ettğimiz bir konuyu gündeme taşımanız iyi olmuş. teşekkürler..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Çavuşoğlu:
Bakan Çavuşoğlu: "Çiftçilerin yükünü azaltmak için...
Ses telleri felç olan kadının 90 günlük sessizliği sona erdi!
Ses telleri felç olan kadının 90 günlük sessizliği sona erdi!