Sığınmacı sorunu Antalya’da masaya yatırıldı

22 Kasım 2017 - 10:18

Sığınmacılar Ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin Antalya’da düzenlediği seminere Türkiye’nin çeşitli illerinden basın mensupları katıldı.

Yoğun katılımın gerçekleştiği seminere SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Enformasyon Dairesi Başkanı Mahmut Şevket Bayram, SGDD Program Birimi Sorumlusu Safa Karataş, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği İletişim Asistanı Sevcan Hacılar, Uluslararası Göç Örgütü IOM İletişim Bölümü Asistanı Cem Mehmethanoğlu, UNİCEF İletişim Sorumlusu Beste Gülgün’de katıldı.

Sığınmacılar Ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin kuruluş amacı ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren SGDD proğram sorumlusu Safa Karataş “1995 yılında Ankara merkezli olarak çalışmaya başlayan Sığınmacılar Ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği ( SGDD – ASAM ), halen 46 farklı şehirde, 72 saha ofisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Dernek kamu ve sivil toplum düzeyinde; UNİCEF, UNFPA, UNWOMEN, WHO, Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine dayalı çalışmalar düzenlemektedir” dedi.

 

Türkiye en fazla mültecisi olan ülke

 SGDD Genel Koordinatörü İbrahim Kavlak, “Suriye’de yaklaşık 5.2 milyon insan ülke dışına çıktı. Bunların 3.7 milyonu İstanbul’da kalmakta. Türkiye’deki mülteci nüfusu ise 20.sıralarda geliyor. Suriyeli nüfusun yaklaşık % 60’ı Türkiye’de. Türkiye dünyadaki en fazla mülteci nüfusunu barındıran ülkedir.” Dedi.

 ‘YEREL MEDYA BİZİM İÇİN ÖNEMLİ’

UNICEF iletişim sorumlusu Beste Gülgün ise verdiği bilgilerde, “UNİCEF olarak bizim için Yerel gazeteler ile çalışmak çok önemlidir. “Haydi, kızlar okula” kampanyası sırasında yerel medya bizim için çok önemli bir faktör oynadı. UNİCEF çocuklara yardım fonudur. 1946 yılından beri 190 ülkede faaliyet gösteriyoruz. UNİCEF çocuklar, gençler ve kadınlar ile çalışır.” Dedi.

 

Birleşmiş milletlerin çocuk hakları ile ilgili sözleşmesi olduğunu belirten Gülgün, “Bunu 196 ülke imzaladı. Çocuk hakları 18 yaş altındaki bireylerin haklarıdır. Siyasi karar alma sürecinde çocuklar oy kullanamıyor dolayısıyla bu süreçte çocukların kendi siyasi görüşü olsa bile kendilerine saklıyor. Ekonomik krizle başa çıkmak için Anne ve Baba maddi durum açısından kendisini kısıyor bu durum ise çocuğu otomatikolarak etkiliyor” dedi.

 ‘EVİMİZE DÖNMEK İSTİYORUZ’

Düzenlenen seminerde söz alan Suriyeli Gazeteci Ahmet Murat yaptığı konuşmasında, “Suriyeli gazeteciyim, Televizyon ’da çalışıyorum. Biz Suriye’de dil ve afet yönetimlerinin Türkiye’ye göre farklı olduğunu gördük. Biz Suriyeli olarak Birleşmiş milletlere Suriyelilere yardım etmeleri yerine Suriye ile çözüm olmalarını istiyoruz. Kendi evimize dönmek istiyoruz. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İcradan satılık 3+1 daire
İcradan satılık 3+1 daire
Kayıp takma dişleri bulun
Kayıp takma dişleri bulun