Şoförlerin kartları neden iptal edildi  

Şehir içi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği, Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak 150 şoförün sürücü sistemini çalıştıran kartların iptal edilmesine tepki gösterdi  

24 Ocak 2021 - 18:09 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 19:03

Antalya Şehir içi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner, dernek üyesi şoför ile Avukat Nazlı Arın da katıldığı basın açıklamasında sürücü sistemini çalıştıran kartların iptal edilmesini eleştirdi. Güner, iptal edilen kart sayısının her geçen arttığına dikkat çekerek şu anda 150 şoförün mağdur olduğunu söyledi. Güner, bütün uyarılara rağmen hiçbir sonuç alamadıklarını belirterek, Pandemi döneminde ekonomik zorluk çekmekte olan tüm sürücü kartlarının açık olması gerekirken Antalya otobüsçüler esnaf ve sanatkarlar odasının talebi doğrultusunda şoför arkadaşlarımızın kartları kapatılmıştır. Hiçbir hukuki ve geçerli sebep yokken alınan bu karar çalışma özgürlüğünün ihlalidir” dedi.  

 

Çalışma özgürlükleri kısıtlandı  

Güner, “Antalya Büyükşehir Belediyesi ulaşım daire başkanlığına bilgi verilerek özel halk otobüslerinde şoförlerimiz çalıştırılmakta ancak sosyal ve ekonomik hiçbir haklarına kavuşamamaktadırlar. Pandemi öncesinde dahi çok zor koşullarda çalışan şoförlerimiz pandemi döneminin başlaması ile hem sağlık hem de ekonomik açıdan çok zor günler geçirmektedir. Bu zorluklara karşı yapılan tüm şikayetler göz ardı edilmekte ve hatta bizzat Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulu'nun 25 Aralık 2019 tarihli kararı ile şoförlerimize verilen ve parası peşin alınan çalışma kartları iptal edilerek çalışma özgürlüklerinin kısıtlanmasına gidilmektedir.  

Kartları kapatıldı  

25 Aralık 2019 tarih ve 2019/12-705 sayılı UKOME kararıyla 60 gün otobüs kullanamayan arkadaşlarımızın kartları kapatılmıştır. Oysaki şu an ülkemizin ve tüm dünyanın içinde bulunmuş olduğu Pandemi yasaklarından dolayı çoğu otobüs sahipleri araçlarını ulaşımdan çekmiş bulunmaktadır ve bu durumda şoförlerini 60 günden uzun sürelerle çalıştırmamaktadır. Bu durumda özel hastanelerde şart koşulan sağlık testlerine ve kartlarına para ödeyen ve her türlü şartı sağlayan, kazanılmış hakları bulunan şoförlerimizin kartlarını iptal etmek suretiyle otobüslerde çalıştırılmaları engellenmiştir. Bu durum ulaşım emekçilerinin mağduriyetine yol açmaktadır” diye konuştu.  

 

Fazla mesai ve hafta tatili ücretleri ödenmiyor 

Dernek olarak sorunu belediyenin yetkili mercilerine bildirdiğini ancak bir sonuç alamadıklarını ifade eden Güner, “2020 yılının Mart ayından beridir hepimiz pandemiden dolayı haftanın üç günü çalışabilmekteyiz. Bu nedenle çalışabilen şoförlerin dahi kısmi çalışmada bulunduğu düşünüldüğünde ekonomik zorluğun derecesi ortadadır.  Şoför arkadaşlarımızın çalışma koşulları ve sosyal hakları çok kötü durumdadır. Kamu hizmeti niteliği taşıyan ulaşım hizmetinde çalışan bu emekçilerin kayıtları büyükşehir belediyesinde tutulduğu halde bu kişilerin özlük işlemleriyle hiç ilgilenilmemektedir. Daire başkanlığında araçlarda hangi şoförlerin çalıştığına dair kayıtların bulunmasına rağmen talep halinde bu kayıtlar şoförlere verilmemekte sosyal ve ekonomik haklarına kavuşmaları engellenmektedir. Bunun yanı sıra sigortaları yatırılmayan, yasak olmasına rağmen günlük 14-16 saat mesai yaptırılan şoförlerimizin fazla mesai ve hafta tatili ücretleri ödenmemektedir. Şoförlerimiz Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde aralıksız çalıştırılmaktadır.  Sigortasız çalıştırılan şoförlerimizin bir kazaya karışması durumunda sorumluluğu kim alacaktır? İdare hukuku gereği bir kamu hizmetinin gerçekleştirilmesi esnasında yaşanacak kazalardan aynı zamanda belediye de sorumludur. Bu durumda sigortasız çalıştırılan bu şoförlerin sosyal ve ekonomik haklarının sağlanması da bir kamuyu ilgilendiren önemli bir olgudur” dedi.  

 

Ruhsatsız olarak işletiliyor 

Şoförlerin sağlığının tehdit altında olduğunu belirten Güner,  “Depolama alanlarında şoför arkadaşlarımızın Mola saatlerinde ihtiyaçlarını giderdiği işletmelerin bulunduğu alanlar Büyükşehir Belediyesi'ne ait iken Antalya otobüsçüler esnaf ve sanatkarlar odasının talebiyle bu odaya cüzi bir miktarda kira bedeli ile verilmiştir. Oda ise bu alanları çok fahiş kira bedelleriyle özel işletmelere kiralamaktadır. Bu işletmelerin şu anda ruhsatsız olarak işletildiği ve faaliyet gösterilmekte olduğunu bilmekteyiz. Konuyu ilgililere ve yetkililere bildirmiş olmamıza rağmen konuyla ilgili herhangi bir aksiyon alınmamaktadır. Ruhsatsız çalışan bu işletmelerin Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden on yıllığına Antalya otobüsçüler esnaf ve sanatkarlar odasınca kiralanan alanlarda faaliyet gösterdiği ve bu alanların kirasının odaca alınarak bir ticari ranta dönüştürüldüğü açıktır. Sözde şoför ve otobüsçüleri temsil ettiğini iddia eden bu odanın şoförlerimizin sorumluluğuna almadığı, bu alanlarda ihtiyaç gidermeye mecbur şoförlerimizin mağdur edildiğini açıklamak gereği duymaktayız. Aynı zamanda devlete karşı olan sorumluluğunu da yerine getirmeyen, kira bedellerini almak amacıyla açıkça bir vergi ve kamu sağlığı ihlaline göz yuman bu odanın 10 yıl daha bu alanlarda söz hakkının bulunması bir hukuksuzluktur, haksızlıktır” dedi.  

 

Yemeklerinden hamam böcekleri çıkmış  

Gerekli şikayetleri hem zabıta birimlerine hem de Büyükşehir Belediyesi'nin ilgili birimlerine yazılı olarak ilettiklerini ancak hiçbir yaptırım uygulanmadığını kaydeden Güner, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Otobüs depolama alanlarında bahsi geçen kişilerin işlettiği yerlerde şoförlerimizden gelen şikayetler doğrultusunda tarafımızca bazı testler yapılmıştır. Bu alanlarda sağlanan yemekler kamu sağlığını tehdit etmektedir. Şoförlerimizin yedikleri yemeklerden hamamböcekleri çıkmış, yemeklerin sunumu ve ortak alanların temizliği içler acısıdır. İnsan sağlığı resmen hiçe sayılmaktadır. Pandemi döneminde hijyenin öneminin çok daha fazla artmasına rağmen emekçilerin kullandıkları lavabo ve tuvaletlerde insani koşullara uygun olmayan bir durum söz konusudur. Temizlik ve hijyen sağlamaya yönelik herhangi bir hijyen ürünü, temizlik ürünü dahi bulunmayan, en basitinden bir sabun dahi bulundurulmayan bu alanları kullanmaya mecbur bırakılan emekçilerimize kimse sahip çıkmamaktadır. Tüm bunların dışında şoförlerimiz tek taraflı beyanlarla ve gerekli inceleme yapılmadan savunma hakları verilmeden birçok cezaya da katlanmaktadır. Maskesiz binen yolcunun şikayet ettiği şoföre çalışmama cezası verilmekte, savunma dahi alınmadan idari cezalara tabi tutulan şoförlerin artık tahammülü kalmamıştır. Ulaşım Daire Başkanlığı'nın Cezai İşlem Komisyonunda şoför arkadaşlarımızı temsilen bir meslektaşımızın bulunmasını talep ediyoruz. Bu talebimizin gerekçesi ise anlatıldığı gibi verilen cezaların hakkaniyetli olmaması ve yaşanan olumsuz olayların tüm sorumluluğunun otobüs emekçilerine yükletilmesidir. Bu nedenle, emekçinin içinde bulunduğu durumu anlayabilecek ve empati yapabilecek seviyede bir kurulun oluşturulmasının sağlanmasını istemekteyiz”

Serçin ÇILDIR  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon 
'Patara kumu' çalan çeteye operasyon 
Okulların akıbeti yarın belli oluyor 
Okulların akıbeti yarın belli oluyor