Reklam

Talep artınca sahaya indiler

Koronavirüs sürecinde, motosikletli kuryelere 3 kat fazla ihtiyaç duyulunca kurye dernekleri talebe yetişmekte zorlandı. Motosikletli kurye ihtiyacı dolayısıyla kadınlar da sahaya inip çalışmaya başladı

24 Kasım 2020 - 15:46

Koronavirüs sürecinde, motosikletli kuryelere 3 kat fazla ihtiyaç duyulunca kurye dernekleri talebe yetişmekte zorlandı. Motosikletli kurye ihtiyacı dolayısıyla kadınlar da sahaya inip çalışmaya başladı
 
Koronavirüs salgınıyla birlikte Türkiye genelinde motosikletli kurye ihtiyacı 3 kat arttı. Yeni normalleşme adımlarıyla birlikte yükleri hafiflese de özellikle kasım ayındaki alışveriş indirimleri ve yeni koronavirüs tedbirleri nedeniyle tekrar motosikletli kuryelere ihtiyaç arttı. Salgın, hastalık demeden gece gündüz iki teker üzerinde çalışan motosikletli kuryelere ihtiyaçtan dolayı dernekler işletmecilerin kurye ihtiyacına yetişmekte zorlanmaya başladı.
 
Son dönemde gözde bir meslek haline gelen motosikletli kurye iş ilanlarına kadınlar da başvuru yapmaya başladı. Antalya'da yaklaşık 35 kadın motosikletli kuryeden biri olan İlknur Köksal da iki tekerleğin üstünde gece gündüz çalışmaya başladı. Günde ortalama 10 saat çalıştığını belirten Köksal, paket servisi götürdüğünde müşterilerin şaşırdığını anlattı. İlk defa kadın motosikletli kurye gördükleri için müşterilerin memnun kaldıklarını aktaran İlknur Köksal, kadınların da her iş kolunda var olabileceğini söyledi.
 
'Güzel yorumlar alıyorum'
İlknur Köksal, asıl mesleği çiçekçilik olmasına rağmen koronavirüs nedeniyle işleri iyiye gitmeyince yeni iş arayışına girdiğini anlattı. Son dönemde en gözde mesleklerden birinin motosikletli kuryelik olduğunu öğrendiğince 2 ay önce A2 ehliyeti aldığını belirten Köksal, 1 ay önce motosikletli kurye işine başladığını söyledi. Kadın olduğu için trafikte zaman zaman zorluklar yaşadığını anlatan İlknur Köksal, "Trafikte bazen kötü olaylarla karşılaşabiliyorum. Kadın motosikletli kurye görenler, fiili ya da sözlü tacizde bulunabiliyor. Tabi görüp takdir eden de var. Müşteriler şaşırmakla beraber aslında kadın motosikletli kurye gördüğünde memnun oluyor. Bu işi yaptığım için gurur duyduklarını söylüyorlar. Güzel yorumlar alıyorum. Siparişi getirdiğimde bazen beni iş yeri sahibi diye düşünenler olabiliyor. Gece yarısı çalıştığımda benim için endişelenen ve dikkatli olmamı isteyen müşteriler de oluyor" dedi.
 
Başarılı olabileceğimizi düşünüyorum
Motosikletli kuryeye yoğun talep olduğu için bu işe devam etmeyi düşündüğünü anlatan İlknur Köksal, "Tanıdığım birçok kadın da motosikletli kuryelik yapabiliyor. Hepimiz de işimizden memnunuz. Bu sektörde de kadınların başarılı olabileceğini düşünüyorum" diye konuştu.
 
Kadınların her alanda çalışmasını destekliyorum
Müşteri Serap Sayla (33), çiğ köfte siparişi verdiğini ve motosikletli kuryenin kadın olduğunu görünce şaşırdığını anlattı. Sayla, "Siparişimi kadın kurye arkadaş getirdi. Kadınların her alanda çalışmasını destekliyorum. Her alanda daha başarılı olacağını düşünüyorum. Gayet güler yüzlüydü ve siparişim hızlı bir şekilde geldi" dedi.
 
Motosikletli kuryelere 3 kat ihtiyaç duyuldu
Antalya Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Nihat Özdemir ise koronavirüs nedeniyle motosikletli kuryelere ihtiyacın arttığını anlattı. Kurye talebinin 3 katına çıktığını belirten Özdemir, bu dönemde motosikletli kurye bulmakta zorlandıklarını aktardı. Nihat Özdemir, “Bölgeye hakim olan motosikletli kuryeyi bulmakta zorlandık. Yeni normalleşmede yükümüz biraz hafiflese de yeni tedbirlerle birlikte zor durumda kaldık. Yoğun kurye talebi olduğu için bunları karşılamakta zorlandık. Bizlere destek veren kadın kuryelerimiz de oldu. Standartlar ve kurallara uygun kadınlardan da destek almaya başladık" diye konuştu.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı
STATHAM'DAN, İKİNCİ HAFTA' PAYLAŞIMI
STATHAM'DAN, İKİNCİ HAFTA' PAYLAŞIMI