TURİST YOLUNACAK KAZ MI?

TURİST YOLUNACAK KAZ MI?

14 Eylül 2018 - 09:38

 Geçtiğimiz yıllarda,  cuma günü Kemer’de bir camiye gitmiştim. O zamanki Kemer müftüsü vaaz ediyordu.

Ey cemaat!..

Şu kısa ömrünüzde, ahiretinizi berbat etmeyin. Fahiş fiyatla mal satmayın. Hasarlı, bozuk mal satmayın. Kimseyi kandırmayın. Hele misafirimiz olan turistleri hiç kandırmayın. Dürüst olun. Ticaretinizi düzgün yapın. Rızkın onda dokuzu ticaretdedir.

Rızkımız helal olsun. Eğer Kemer’de birisine hata veya yanlış yaparsanız, gider özür dilersiniz, “hakkını helal et” diyerek helallik istersiniz. Gönül almaya çalışırsınız.

 Eğer alışveriş ettiğiniz kişi bir yabancı ise, onunla nasıl helalleşeceksiniz?

 Paranız, kazancınız helal olsun, mealinde; uyarıcı, bilgilendirici, ayetlerle ve hadislerle süsleyerek çok güzel  bir konuşma yapmıştı.

    “MEN ĞAŞŞAN FELEYSE MİNN 

    BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR.”

 Hatırlarsanız bayram tatilinde yerli ve yabancı turistlerin doldurduğu tarihi ve turistik  merkezlerinden  Bodrum,  Kuşadası , Alaçatı’da turistik mekanlarda bir lahmacun 50 TL’ye,75 TL’ye satılmıştı. Bir Türkiye gerçeği de çok acı bir şekilde gündeme gelmişti.

 Dün Manavgat’daydım. Çok çirkin bir manzara gördüm. 

 Side’de taksiciler, eğer müşterisi turist ise, (söylenmezse) taksimetreyi açmıyorlar. 

En kısa mesafede bile on € alıyorlar.(Bir kilometrelik mesafe on euro.) Fiyatların karşısında TL yok. Yabancı misafirlere taksimetre açılmıyor. FİYAT LİSTESİ TÜRK LİRASI OLMALIDIR.

Durakların resmî olarak belirlenen bir bir fiyat listesi varmıdır?

 Varsa fiyatların € veya $ karşılığı uyumlumudur?

 Taksicilerin ayrıca çok hızlı araç kullandıkları ifade ediliyor.

Başka bölgeden (Belek, Kundu, Okurcalar vs.) müşteri getiren taksicilerin, müşterilerini beklemesini, geri götürmesini istemiyorlar. (müşteri gidiş-dönüş anlaşıyor.) Gelen taksiciye kötü davranabiliyorlar.

Sayın ilgililer, yetkililer görmüyor musunuz ?

Neden müdahale etmezsiniz? Anlamıyorum?

Turistlerde bir minibüse indi bindi fiyatı bir € dur. Müşteri itiraz ederse bazen münakaşalar da oluyor muş. Paralı turist gelsin. Gelsin,  ama biz onları yolunacak kaz gibi görmeyelim.

Her yeri SİT alanı olan antik kent  Side’de o kadar çok kaçak yapı var ki, haddi hesabı yok. Yapıların tamamı imar affından istifade etmek istiyor.

 Kaçak yapı yapmayanlar, “ bizim suçumuz dürüst olmak mı? Biz kanunlara uyduk. Herhangi bir şey yapmadık” diyorlar. İmar affı hakkında vatandaş yeniden bilgilendirilmelidir.

Türkiye’deki en önemli müzelerden birisi olan dünyaca ünlü Side’yi koruyalım. Medeniyetlerin zirvesindeki bu şirin beldemiz turizmden de  tam istediğini alamamaktadır. 

Tarihi,mitolojiyi, doğayı, denizi ,kumu yeterince tanıtamadık,değerlendiremedik.Side turizm açısından özel bir mevzuatla yeniden ele alınmalıdır.                           

    Kalın sağlıcakla,

Bu haber 1138 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bülent Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı
Bülent Korkmaz 6 yılın rekorunu kırdı
Antalyaspor triatlonda 3'te 3 Yaptı
Antalyaspor triatlonda 3'te 3 Yaptı