Reklam

TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILDI

Antalya'da, hissettiği ağrı ve tansiyonundaki düzensizlik nedeniyle safra kesesinde taş olduğunu düşünerek, hastaneye başvuran Elmas Kurt'un (35), sağ böbrek üstü bezinde 11 santimetrelik kitle tespit edildi.

26 Kasım 2020 - 15:16

Antalya'da, hissettiği ağrı ve tansiyonundaki düzensizlik nedeniyle safra kesesinde taş olduğunu düşünerek, hastaneye başvuran Elmas Kurt'un (35), sağ böbrek üstü bezinde 11 santimetrelik kitle tespit edildi. Bu boyuttaki bir kitle Türkiye'de ilk defa kapalı ve robotik yöntemle başarıyla alındı.
 
Manavgat’ta yaşayan Elmas Kurt, 3 ay önce kasıklarında başlayıp safra kesesine yayılan ağrı nedeniyle birçok hastaneye başvurdu. Tansiyon ve şeker değerlerinde de düzensizlik yaşayan kadının hastalığı tespit edilemedi. Ağrıları şiddetlenen kadın, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Prof. Dr. Mutlu Ateş'e başvurdu. Hastayı muayene eden Prof. Dr. Ateş, ağrının nedeninin safra kesesi değil, sağ böbrek üstü bezindeki 11 santimetrelik kitleden kaynaklandığını belirledi.
 
 Bu boyutta bir kitlenin Kurt'un sağlığına zarar vereceği ve ileride kanserleşme riski olabileceği düşünülerek Prof. Dr. Ateş tarafından ameliyatla alınmasına kararı alındı. Prof. Dr. Ateş, ameliyat sonrası normal hayata dönüşte kolaylık sağlayacağını düşünerek, Kurt'un robotik ve kapalı yöntemle ameliyat olmasına karar verdi. Ameliyata tedirginlikle giren Elmas Kurt, başarılı geçen operasyondan bir gün sonra ayağa kalkabildi. Çok iyi olduğunu ve ağrılarının kalmadığını söyleyen Kurt, 4'üncü günün sonunda ise taburcu edildi.
 
Kitlenin tehlike yaratabilecek boyutta olduğunu, bu nedenle ameliyat kararı verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Ateş, “4 santimetre üzerindeki kitlelerin kanserleşme ihtimali yüksektir. Hastamızdaki kitle 11 santimetreye yakın bir kitle olunca tansiyon düzensizliği de yapacağı için mutlak cerrahinin yapılması gerekiyordu. Biz ameliyatı kapalı ve robotik yöntemle yapmayı tercih ettik. Bu boyuttaki bir kitle için Türkiye'de ilk kez bu yöntemle bir ameliyat yapıldı. Dünyada da 14 santimetreye kadar bu ameliyat yapılmış" dedi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KORKUTELİ MHP'YE YENİ ARAÇ ALINDI
KORKUTELİ MHP'YE YENİ ARAÇ ALINDI
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı
‘Trio Patara’ ilk albümü çıkardı