Reklam

TURSAM KURULDU

18 Mayıs 2021 - 18:44

Türkiye'de turizm sektörünün politika, plan ve girişimlerine destek olmak için doğru ve şeffaf verilerin  analizlerinin yapılması amacıyla sektörün önde gelen kuruluşları tarafından Turizm Strateji ve Araştırma Merkezi (TURSAM) kuruldu.
 
TURSAM, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD), Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği (TURYİD), Turizm Akademisyenleri Derneği'nden (TUADER) oluşuyor. TURSAM yönetimi sektörün ilgili diğer kuruluşlarının da ortaklık yapısına dahil edilebileceğini açıkladı.
 
TURSAM'ın tanıtım toplantısı Kültür ve turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, TTYD Başkanı Oya Narin, TUREB Başkanı Suat Tural, TÖSHİD Başkanı Mehmet Tevfik Nane, TURYİD Başkanı Kaya Demirer, TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna'nın katılımıyla online yapıldı. TURSAM'ın tanıtımı Prof. Dr. Muharrem Tuna tarafından yapıldıktan sonra ilk konuşmayı Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan yaptı.
 
'Bilgi önemli güç'
TURSAM'ın çok önemli bir adım ve atılım olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, “Günümüzde bilgi en önemli güç. Bu bilginin stratejik bir şekilde ve organize ve tüm tarafların katılımıyla kullanılması bu gücün potansiyelini daha da üst düzeylere çıkarıyor. TURSAM her türlü stratejik bilgiye daha doğru ve yöntemle ulaşmasını sağlayacaktır. Gerek içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçlere gerekse turizmin daha üst noktalara yükseleceği normal dönemlerde ve turizmde yıllardır iddialı bir ülkeyiz ve dünyada daha ön sıralara çıkmak adına buradan çıkacak araştırma ve raporlar, stratejik planlar son derece önemli olacaktır. Biz de bakanlık olarak bu süreçte gerekli işbirliği koordinasyonu içerisinde olacağımızı belirtiyorum. Doğru, güzel, hayırlı bir adım olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
 
Turizmde taşlar yerinden oynadı
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizmin ekonominin çarklarını harekete geçiren, 50'den fazla sektöre iş olanağı sağlayan, istihdam yaratan, ülkeler için döviz girdisi oluşturan özellikleriyle çok stratejik bir sektör olduğuna dikkati çekti. Gelinen noktada, dünya turizminde taşların yerinden oynadığı, rekabetin yepyeni bir seviyeye taşındığını söyleyen Bağlıkaya, “Aşılanmanın, vaka sayılarının, devletlerin uyguladıkları seyahat kısıtlamalarının belirleyici olduğu, uluslararası rekabetin hiç olmadığı kadar keskin bir hal aldığı, turizmdeki küresel yarışın yeniden başlayacağı bir döneme giriyoruz" dedi.
 
Türk turizminde bir ilk
Türk turizmi açısından bir ilke tanıklık edildiğini belirten TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır ise şöyle konuştu: “Turizmimizin her alanında çalışanların ihtiyaçları olan ve bu güne kadar çeşitli sivil toplum örgütlerinin kendi anlayışlarına ve taleplerine göre gerçekleştirmeye çalıştıkları araştırmaları, raporları tek bir çatı altına almayı başardık. İlk defa sektörün bileşenleri güçlerini ve azimlerini ortaya koyarak bugüne kadar hep konuşup da gerçekleştiremediğimiz turizm eğitimi veren Akademi Dünyası ile turizm sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini bir çatı altında buluşturduk."
 
Merkezi Ankara'da
TURSAM'ın, ülkemizde turizm sektörüne yönelik yapılacak politika, plan ve girişimlere destek olacağını açıklayan  TUADER Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda doğru ve şeffaf verilerin sektör ve akademi iş birliğiyle derlenerek analizler yapılacağını kaydetti. Prof. Dr. Tuna, veriler ışığında turizmin tüm bileşenlerine yönelik stratejilerin geliştirilmesi ve tüm çalışmaların periyodik olarak kamuoyu ve paydaşlara sunulması amaçlandığını da söyledi. Merkezi Ankara'da olacak TURSAM çalışma sahasının uluslararası, ulusal, bölgesel ve yerel olduğunu anlatan Prof. Dr. Tuna, başta Kültür ve Turizm Bakanlığı ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ve sektörün diğer paydaşlarıyla işbirliği içerisinde olunacağını dile getirdi.

DHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
'Suyun yüzde 77'sini tarımda kullanıyoruz'
'Suyun yüzde 77'sini tarımda kullanıyoruz'
AŞIDA YAŞ SINIRI 25'E İNDİ
AŞIDA YAŞ SINIRI 25'E İNDİ